Domů
Jaderné elektrárny
Jediná íránská jaderná elektrárna byla dočasně uvedena mimo provoz
Jaderná elektrárna Bušéhr
Zdroj: http://cdn.timesofisrael.com/uploads/2012/03/Mideast-Iran-Nuclear-_Horo2.jpg

Jediná íránská jaderná elektrárna byla dočasně uvedena mimo provoz

Jediná jaderná elektrárna v Íránu byla nouzově dočasně postavena mimo provoz. Proč k tomu došlo, není zcela zřejmé. Představitel íránské energetické společnosti TAVANIR Gholámalí Rachšánímehr v nedělním pořadu íránské státní televize uvedl, že jaderná elektrárna Búšehr byla postavena mimo provoz v sobotu a dodal, že to potrvá „tři až čtyři dny“. Zároveň bez bližších podrobností varoval před výpadky proudu. Dříve téhož dne společnost TAVANIR v prohlášení uvedla, že jaderná elektrárna Búšehr prochází opravou, jež potrvá do pátku. Čeho se oprava týká, ale neupřesnila. Informovala o tom dnes agentura AP.

O nouzovém uzavření provozu poblíž jihoíránského přístavního města Búšehr Írán informoval vůbec poprvé. Elektrárna byla s pomocí Ruska spuštěna v roce 2011. Írán je povinen posílat vyhořelé palivové tyče z reaktorů na zpracování zpátky do Ruska v rámci dohody o nešíření jaderných zbraní.

Zpráva o pozastavení provozu elektrárny přichází v době, kdy zástupci světových mocností a Íránu ve Vídni jednají o oživení jaderné dohody z roku 2015. Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán – JCPOA, jejímž cílem je zabránit islámské republice vyvíjet jaderné zbraně, uzavřely s Íránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Americký prezident Donald Trump v roce 2018 od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán následně začal části dohody porušovat. Stávající americký prezident Joe Biden chce dohodu oživit, ale za podmínky, že ji Írán začne znovu plnit. Diplomaté zastupující signatářské země v neděli uvedli, že jednání pokročila. Záležet nyní podle nich bude na poltických rozhodnutích vlád, které byly do jednání zapojeny.

V březnu íránský jaderný představitel Mahmúd Džafarí uvedl, že jaderná elektrárna Búšehr by mohla přestat fungovat, protože Írán kvůli sankcím, které na něj v roce 2018 uvalily Spojené státy, nemůže z Ruska získat potřebné komponenty a vybavení. V Búšehru se jako palivo využívá uran produkovaný v Rusku, nikoliv v Íránu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která provoz monitoruje, potvrdila, že o nynějších zprávách z Búšehru ví, ale odmítla věc dále komentovat.

Výstavba jaderné elektrárny na severním pobřeží Perského zálivu začala v polovině 70. let 20. století za vlády šáha Mohammada Rezy Pahlavího. Islámská revoluce v roce 1979 jaderné aktivity zprvu zastavila. Výstavba byla obnovena v roce 1982, v letech 1984 až 1987 za íránsko-irácké války z 80 procent hotové reaktory zničilo šestinásobné bombardování iráckým letectvem. Dostavbu zařízení později dokončilo Rusko. Elektrárna leží v oblasti častých zemětřesení a je postavena tak, aby odolala silným otřesům. V uplynulých dnech v regionu žádné silné zemětřesení hlášeno nebylo.

ngl jd

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Miloslav Černý
21. červen 2021, 11:46

V případě hrozícího válečného nebezpečí ze strany Iránu to bude potenciální cíl pro jeho nepřátelé. V případě Iránu a jeho příznivých podmínek v OZ snadno lze předpokládat, že tam jsou i vedlejší zájmy.

Jan Veselý
21. červen 2021, 12:19

Ze strany zemí, jako je Írán, byla jaderná energetika vždy do značné míry využívána jako krytí jaderného zbrojení. Jsem rád, že v době levné elektřiny z OZE tohle přestává fungovat.

Emil
21. červen 2021, 12:43

Krytí jaderného zbrojení v době levné elektřiny z OZE přestává u zemí jako je Írán fungovat, a proto sousední Irák pracuje na přípravě výstavby hned osmi nových jaderných reaktorů...

Jan Veselý
21. červen 2021, 13:05

Ano, v Iráku měl stejnou funkce reaktor v Osiraku. A těm mokrým snům věříte? 8 reaktorů do 2030 v zemi s holou prdelí a plné bezpečnostních hrozeb? Ha, ha.

Emil
21. červen 2021, 13:44

O roku 2030 jsem nic nepsal a čemu věřím já nebo vy je celkem nepodstatné. Ty přípravné práce ukazují, že země jako Írán nebo Irák, Bangladéš, Pákistán a další si zjevně o tom co přestává fungovat v době levné elektřiny z OZE myslí něco jiného než vy.

Jan Veselý
21. červen 2021, 14:57

O roku 2030 psaly všechny noviny, které referovaly o oněch 8 snových reaktorech.

A zajímalo by mě jak si vysvětlujete, že zrovna tyhle zem mají jaderné plány. Mé vysvětlení je ptákometrie a krytí jaderného zbrojení.

A mimochodem, V Bangladéši fičí OZE dost dobře.

Emil
21. červen 2021, 15:17

1) Všechny noviny rozhodně nepsaly, že v roce 2030 bude v Iráku 8 nových reaktorů v provozu.

2) Vždyť jste se radoval, že krytí jaderného zbrojení přestává fungovat, tak to asi nebude důvod těch plánů...

Jan Veselý
22. červen 2021, 12:06

ad 1) Našel jsem si na tohle téma cca 5 novinových článků a ve všech se psalo, že irácká vláda je do roku 2030 plánuje.

Jak jinak si vysvětlit větu:

"By 2030-2031, we want to produce 25% of our electricity needs through nuclear power," Kamal Latif, head of the Iraqi Radioactive Sources Regulatory Authority, told AFP.

ad 2) Sice to přestává fungoval, ale to nebrání lidem to zkoušet, setrvačnost v myšlení, to je hrozná věc.

Emil
22. červen 2021, 12:47

5 novinových článků ani zdaleka nejsou všechny, hned v prvním článku, který jsem četl já, se nic o osmi funkčních reaktorech do roku 2030 nepíše, a zjevně se to nepíše ani v tom co citujete vy. 8 reaktorů by totiž ročně vyrobilo přibližně 80 TWh elektřiny, což je téměř dvojnásobek spotřeby elektřiny Iráku v roce 2018 podle dat IEA. Čtvrtina tedy odpovídá jednomu, maximálně dvěma reaktorům v provozu, rozhodně ne osmi.

luboš
21. červen 2021, 13:52

Venku je hic na zdechnutí, slunko pálí, máme rovnodennost a levnou elektřinu z OZE marně vyhlížím. Pro koho a kde je ta levná elektřina z OZE? Od 14.6. do 19.6. byla průměrná hodinová cena na portálu OTE, a.s. cca 80 EUR/MWh. Kde se nám schovává ta levná elektřina z OZE?

Jan Veselý
21. červen 2021, 15:09

No, rozhodně ne v uhelně-jaderné ČEZké přenosové soustavě, hledáte na špatných místech.

Emil
21. červen 2021, 15:46

Tak poraďte nějaká lepší místa. Třeba takové Dánsko nebo Rakousko se dají asi těžko označit jako uhelně-jaderné, a tam ta průměrná hodinová cena vychází na 79,4 resp. 79,1 €/MWh. Třeba v takové slunci zaslíbené zemi jako Španělsko je dokonce 91,2 €/MWh.

Jan Veselý
22. červen 2021, 12:16

Ale no tak, Emile, nedělejte ze sebe hloupého demagoga, to je pod vaši úroveň. Vy určitě víte, že cena na burze je určena nejdražším zdroje, který je aktuálně potřeba k pokrytí poptávky. O ceně elektřiny z FVE to nijak nevypovídá.

Emil
22. červen 2021, 12:36

Tvrdil jste, že Luboš hledá levnou elektřinu na špatných místech, protože naše přenosová soustava je "uhelně-jaderná", tak proč tajíte ta "správná" místa? Tím ze sebe děláte "hloupého demagoga" vy. Luboš zjevně nemyslel levnou elektřinu jen když svítí slunce, psal o průměrné hodinové ceně 24/7, takže vaše poznámka o ceně elektřiny z FVE je rovněž demagogická.

Jan Veselý
23. červen 2021, 21:02

Třeba bych doporučil podívat se na aktuální korporátní PPA na OZE. Tam je to jasné a nemusí se to složitě separovat z aktuálního mixu, kde bysme se akorát pohádali o metodice.

Emil
23. červen 2021, 21:18

Aha, takže nikde, pokud tu elektřinu nepotřebujeme jen když zrovna dost svítí slunce nebo fouká vítr.

blaha.p
22. červen 2021, 06:33

Luboši a zamyslel jsi se nad tím, že těžko se můžeš dočkat levné energie z FVE v těchto dnech, když v ČR skoro žádná není, podíl vyrobené EE ze Slunce je v těchto dnech pouhých 6% to asi s trhem nic udělat nemůže, že. Až bude v budoucnu podíl 30% už se to na ceně samozřejmě projeví. Nebo nemusíš čekat, nainstaluj si FVE na střechu a poznáš to hned. V těchto dnech nejen, že majitelé FVE pokryjí veškerou svou spotřebu, ale ještě vyrobené přebytky dodávají do sítě. V Evropě se FVE teprve rozjíždí, do deseti let to bude dominantní zdroj od dubna do září (v Německu je nejdál je v létě Slunce největší zdroj energie) v celé Evropě. I u nás jeho význam rychle naroste kolem roku 2030 bude FVE vyrábět 10-15 TWh/rok.

richie
22. červen 2021, 09:51

Manipulacia az zavadzanie:

- Spanielsko ma instalovany vykon FVE na urovni cca 50% celkovej potreby a dlhodoba primerna cena na trhu osciluje okolo 90EUR/MWh - a mimochodom aktualne teraz idu len na cca 6% nominalneho vykonu

- Nemecko ma instalovany vykon FVE na urovni cca 80~120% celkovej potreby a cena tam dost osciluje typicky medzi 65 az 95 EUR/MWh

Tak kde je u nich ta lacna elektrina ?

energetik II
21. červen 2021, 14:10

Kolem iránského jaderného programu je hodně cavyků, nicméně Izrael si už dávno vyrobil desítky svých jaderných hlavic. A to tajně, přes všechny mezinárodní zákazy. Takže já osobně bych Iránu jadernou bombu skutečně přál. Není možné v mezinárodní politice vytvářet "dvojí metr" , tedy - "my jsme ti dobří" a "tam na Východě jsou zase ti špatní". Tento dvojí metr pak jenom přináší více zla jak užitku. Pakistán má jadernou bombu, Korea má jadernou bombu a jsem přesvědčen, že ji nikdy jako první nepoužijí. Korea ale ví, že ji nikdy nepotká osud Lybie, Iráku, Afganistánu, Srbska,Vietnamu.... protože US Army by tam utržila pár jaderných zásahů a její útočný Blitzkrieg by se rychle zadrhnul.

Jan Veselý
21. červen 2021, 15:08

No, hlavně, že jiné imperialistické velmoci lezete do zadku až je to trapné. Vy máte taky s dvojím metrem svoje zkušenosti, že?

Já si naopak přeji, aby se co nejvíce států na jaderné zbrojení vykašlalo. A nedělejte si o Amerikánech iluze, kdybyste na ně použili jadernou zbraň, to byste je teprve nakrknul, Japonci by mohli vyprávět jak to schytali za Pearl Harbour.

Ivan Novák
21. červen 2021, 16:58

Schytali to po právu a s méně oběťmi, než kdyby odhodlaně pokračovali v konvenční válce, že.

Že by v příštích 50 letech jaderně odzbrojili Číňani nebo se stali jakžtakž demokraty v západním slova smyslu si přece doopravdy nemyslíte.

Jiří
22. červen 2021, 14:15

Schytali to civilisté.

Jan Veselý
23. červen 2021, 21:07

A chudák Jamamoto, který před útokem na USA varoval, protože, jako jeden z mála japonských vysokých důstojníků, měl s Američany osobní zkušenost. Radil radši toho spícího draka nedráždit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se