Jihoafrická republika oznámila záměr výstavby nových jaderných reaktorů

DomůJaderné elektrárnyJihoafrická republika oznámila záměr výstavby nových jaderných reaktorů

Jihoafrické Ministerstvo nerostných zdrojů a energetiky (DMRE) zahájilo práce na rozvrhu zadávání zakázek pro 2500 MWe instalovaného výkonu z nového jaderného zdroje. Plán zohlední „všechny možnosti“ včetně projektů malých modulárních reaktorů (SMR) vedených soukromými společnostmi a konsorcii, sdělil to ministr Gwede Mantashe na výboru Ministerstva pro nerostné zdroje a energetiku dne 7. května 2020.

Do výboru úřadu ministra jsou jmenováni zástupci Jihoafrického národního shromáždění, aby zajistili parlamentní dohled nad prací vládních resortů. Mantashe a jeho manažerský tým stručně informovali výbor o ročním plánu ministerstva a střednědobém strategickém výhledu prostřednictvím online meetingu. Rovněž zde skupina prezentovala odhadovaný rozpočet ministerstva ve výši 9,3 miliardy jihoafrických randů (cca 12,8 miliard kč) pro tento rozpočtový rok.

„Projekt, kterého země nebude litovat“

Jihoafrický integrovaný plán zdrojů z roku 2019 (IRP 2019), který určuje oficiální energetickou politiku země, byl vydán loni v říjnu. IRP 2019 uvádí, že musejí být zahájeny kroky pro přípravu výstavby nového jaderného zdroje „jako možnosti, které nebude země v dlouhodobém horizontu litovat“. Rozvíjen je také program dohledu nad realizací projektu prodloužení provozu JE Koeberg o dalších 20 let po roce 2024.

„DMRE okamžitě začne s procesem zadávání zakázek pro zajištění bezpečnosti dodávek elektrické energie a zvažuje, zda SMR splňuje požadavky na tempo a rozsah rozvoje, který si země může dovolit. Navíc budou otestovány schopnosti trhu z pohledu nákladů a financování výstavby nového jaderného zdroje,“ sdělilo ministerstvo.

Otázka ceny

IRP 2019 uvádí, že program rozvoje jaderné energetiky v JAR musí být zaváděn „přijatelným“ tempem v modulárním měřítku, na rozdíl od přístupu velkých projektů jaderných elektráren. V odpovědi na otázky výboru Mantashe uvedl, že vláda zkoumá „všechny možnosti“ financování, včetně partnerství se společnostmi nebo konsorcii ze soukromého sektoru.

„Mnoho projektů na výstavbu obnovitelných zdrojů je realizováno privátním sektorem, protože po nich lační energetický trh,“ sdělil Mantashe, který doufá, že stejný princip bude možné uplatnit na jádro.

Projekt modulárních reaktorů od společnosti NuScale; Zdroj: NuScale

„Pokud chce společnost nebo konsorcium rozvíjet malé modulární reaktory, musí vytvořit demonstrační blok. My jako stát můžeme s touto společností uzavřít spolupráci, a dokonce můžeme této společnosti udělit oprávnění pro vývoj modulární jaderné elektrárny na bází výstavba-provoz-přesun. Znamená to, že nemusí existovat nutnost financování ze strany státu,“ dodal Mantashe.

Prodloužení provozu stávající jaderné elektrárny o 20 let

Asociace jaderného průmyslu Jihoafrické republiky uvedla, že prezentace ministerstva poskytla „politickou jistotu“, na kterou může průmysl odpovídajícím způsobem reagovat. IRP, která obhajuje výhody rozmanitého energetického mixu země, při zajištění bezpečnosti energetických dodávek, rozhodnutí pro jádro vítá a podle jednatele Asociace, pana Knox Msebenzi, směřuje Jihoafrickou republiku na cestu ekonomického růstu a prosperity.

Jaderná elektrárna Koeberg; Zdroj: Wikipedie

Jihoafrická republika vlastní dva tlakovodní reaktory, které provozuje státní společnost Eskom. Oba reaktory zahájily provoz v polovině 80. let minulého století a dohromady poskytují přibližně 5 % elektrické produkce země.

Autor úvodní fotografie (JE Koeberg): Bjorn Rudner