Domů
Jaderné elektrárny
Jižní Korea nabízí Polsku šest jaderných reaktorů 
Zdroj: KHNP

Jižní Korea nabízí Polsku šest jaderných reaktorů 

Společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) předložila Polsku technickou a cenovou nabídku na výstavbu šesti reaktorů APR-1400. První by mohl být uveden do provozu v souladu s harmonogramem přijatým v polském programu jaderné energetiky, tedy v roce 2033. Informaci přinesl zahraniční server World Energy News.

Delegaci společnosti KHNP vedl generální ředitel Jeong Jae-hoon s podporou vedoucího obchodního rozvoje Yoosik Nama. Součástí nabídky je "výstavba šesti reaktorů APR1400 o celkovém výkonu 8,4 GW.

Schůzka zástupců KHNP a polské vlády. Zdroj: KHNP

Jeong měl u sebe dopis korejského ministra obchodu, průmyslu a energetiky Moon Seung-wooka, který "tlumočil plnou podporu korejské vlády" této nabídce. Přijali je náměstek polského ministra pro klima a životní prostředí Adam Guibourgé-Czetwertyński a polský zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski. 

Tři uchazeči o výstavbu jaderných reaktorů

Polská vláda uvedla, že o program země projevili zájem tři dodavatelé jaderných reaktorů: Westinghouse z USA, francouzská EDF a jihokorejská KHNP. Kromě právě obdržené korejské nabídky má Polsko k dispozici nabídku na výstavbu reaktorů EPR2 od společnosti EDF. Společnost Westinghouse má čas na předložení své nabídky, postavené na reaktoru AP1000, do září letošního roku.

Jaderná elektrárna Sanmen s reaktory konkurenčního designu AP1000. Zdroj: Westinghouse

Polský jaderný program počítá se šesti reaktory o výkonu 1 - 1,5 GWe, přičemž první bude spuštěn v roce 2033 a další budou následovat každé dva roky. Reaktory mají nahradit uhelné elektrárny, které zajišťují až 73 % elektrické energie v Polsku. První velká elektrárna bude stát na severu Polska na pobřeží Baltského moře, koncem března bylo regulačním orgánům předloženo její posouzení vlivu na životní prostředí. 

Korejské bloky již využívají Spojené arabské emiráty

APR-1400 je evoluční tlakovodní reaktor, který má svůj původ v modelu CE System 80+. Jeho hlavním projektantem je společnost Korea Engineering Company. Disponuje instalovaným výkonem 1400 MWe a jeho projektovaná životnost je 60 let. Nahrazuje standardizovaný projekt OPR-1000 o výkonu 995 MWe, kterých Jižní Korea postavila 12. 

Vývoj reaktorů APR-1400; Zdroj: KHNP

První dva bloky APR-1400 - Shin Kori 3 a 4 - byly uvedeny do komerčního provozu v prosinci 2016, resp. v září 2019. Výstavba dalších dvou bloků APR-1400 (Shin Kori 5 a 6) byla zahájena v dubnu 2017 a září 2018. Jejich uvedení do provozu je plánováno na březen 2023 a červen 2024. 

Jaderná elektrárna Barakah

Jaderná elektrárna Barakah

Čtyři bloky APR-1400 byly postaveny také v lokalitě Barakah ve Spojených arabských emirátech. První dva z těchto bloků byly připojeny k síti v srpnu 2020, resp. v září 2021. 

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Končí termín pro podání nabídky na Dukovany, následovat budou jednání
29. listopad 2022, 23:03
Na jaderné reaktory se bude stát fronta. Děláme vše pro to, abychom byli v jejím čele, říká Pleskač z ČEZ
29. listopad 2022, 20:40
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Rejpal
1. květen 2022, 00:32

Polsko dá samozřejmě zakázku Američanům Korea nemá šanci. Nejde o nějaké technické věci , ale čistě o politické rozhodnutí , které zohledňuje politickou orientaci Polska na USA.

A.O
1. květen 2022, 01:42

Nebyl bych zas tak optimistický. Touto dobou by se, za příznivých okolností, už 2 roky stavělo.

Maly Jarda
30. duben 2022, 19:14

Poláci nejspíše zadají zakázku Američanům čímž si naběhnou na vidle .. zatímco naše politická reprezentace pro jistotu nebude dělat vůbec nic .. což je osvědčená strategie celé zdejší (záměrně nepíšu "naší") intelektuálně zbankrotované politické třídy za posledních 20 let

Richard Vacek
30. duben 2022, 19:57

Nebýt kabelek u Nečasovy sekretářky, tak máme v běhu další reaktor a budoucnost by byla o kousek veselejší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se