Domů
Jaderné elektrárny
Kanada vyvinula měděné opláštění pro kontejnery na použité jaderné palivo
Mědí pokrytý palivový kontejner; Zdroj: NWMO

Kanada vyvinula měděné opláštění pro kontejnery na použité jaderné palivo

Nuclear Waste Management Organisation (NWMO) v úterý oznámila, že navrhla, vyvinula a vyrobila první systém svého druhu pro opláštění svých kontejnerů na použité palivo (UFC) mědí pomocí procesu elektrolytického pokovování.

Organizace NWM se sídlem v Oakwillu na břehu jezera Ontario uvedla, že měď předejde korozi oceli UFC, které tak mohou být použity pro uskladnění a izolaci kanadského použitého jaderného paliva v dlouhodobých hlubinných úložištích.

Známá technologie využitá v neobvyklém rozsahu

NWMO pracovala spolu se svým průmyslovým partnerem na vývoji technologií elektrolytického pokovování. Po ponoření kontejneru na použité jaderné palivo do elektrolytického roztoku na bázi mědi po dobu asi 10 dní, vytvoří měď na kontejneru 4-5 milimetrů silnou vrstvu.

Přestože elektrolytické pokovování je známo již 100 let a podle NWMO je běžně používáno při výrobě měděných mincí (penny), je toto jedno z prvních využití technologie k vytvoření tlustého pláště.

„Nádrž testovacího systému Nanovate je navržena speciálně pro pokovování našich použitých kontejnerů. Mnoho činitelů, jako teplota, chemické složení a povrchová úprava může mít vliv na výsledné vlastnosti. S pečlivým uvážením všech těchto faktorů jsme nakonec dosáhli úspěchu,“ sdělil Derek Wilson, hlavní inženýr NWMO a viceprezident pro správu smluv.

Inovace jsou příležitostí pro NWMO ke sdílení znalostí s organizacemi využívajícími jaderné palivo z jiných zemí jako je Japonsko, Švýcarsko a Velká Británie.

Mezisklad vyhořelého paliva v Dukovanech, zdroj: SÚJB
Mezisklad vyhořelého paliva v Dukovanech, zdroj: SÚJB

Jedna z mnoha bezpečnostních bariér

NWMO tvrdí, že měděné opláštění kontejnerů na použité palivo je součástí „systému několikanásobných bariér“ pro zajištění bezpečnosti v geologickém hlubinném úložišti. NWMO realizuje kanadský plán bezpečného dlouhodobého nakládání s použitým jaderným palivem.

Společnosti Ontario Power Generation, NB Power a Hydro-Québec, které v roce 2002 založily NWMO, financují činnost organizace spolu s Atomic Energy of Canada Limited. NWMO funguje jako nezisková organizace a svůj mandát odvozuje z federálního zákona o odpadech z jaderných paliv.

Autor úvodní fotografie: NWMO

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se