Domů
Elektřina
Kanadský modulární reaktor společnosti StarCore nabídne výkon až 100 MW
Koncept modulární jaderné elektrárny. Zdroj: StarCore

Kanadský modulární reaktor společnosti StarCore nabídne výkon až 100 MW

Kanadský projektant jaderných reaktorů, společnost StarCore, podala u Kanadské komise pro jadernou bezpečnost žádost o posouzení jejich návrhu vysokoteplotního plynového reaktoru 4. generace. Malý modulární reaktor by měl disponovat elektrickým výkonem v rozsahu 20 až 100 MW.

Společnost StarCore, jež byla založena teprve v roce 2008, se zaměřuje na vývoj modulárních reaktorů, kterými chce zajistit dostatek elektrické energie, tepla a pitné vody zejména pro obyvatele odlehlých oblastí na severu Kanady. Ti jsou v případě výroby elektřiny a tepla často závislí na fosilních palivech, jejichž dovoz může být vhledem k proměnlivému počasí nespolehlivý.

StarCore popisuje své reaktory jako velmi bezpečné vzhledem k výrazně negativnímu teplotnímu koeficientu, který vede při nárůstu teploty v reaktoru k utlumení štěpné reakce. Vyšší bezpečnost provozu má zajistit i použité plynné chladivo, helium, které se nemůže stát radioaktivním a při případném úniku by nepředstavovalo žádné výrazné riziko v podobě znečištění okolní půdy a vod.

„Věříme, že je čas pro změnu v tradičních způsobech, kterými vyrábíme elektrickou energii a s naším bezpečným designem zařízení jsme odhodláni stát se nezbytnou součástí snahy Kanady o omezení uhlíkových emisí.“

David Poole, technologický ředitel StarCore.

Reaktory budou umístěny 50 metrů pod zemí ve vysoce odolných betonových silech. Jednotka má ve standardním provedení disponovat elektrickým výkonem 20 MWe, který má být možné navýšit až na maximální hodnotu 100 MWe. Výměna paliva v reaktoru bude probíhat každých 5 let.

Cena elektrické energie z modulárních reaktorů by podle společnosti StarCore neměla překročit 18 kanadských centů za kilowatthodinu (přibližně 3,2 Kč).

Úvodní fotografie: koncept modulární jaderné elektrárny StarCore. Zdroj: StarCore

Komentáře(6)
Jan Veselý
9. listopad 2016, 12:19

Budou muset postavit několik vzorových reaktorů a prokázat na provozních datech, že nekecají. Pak bude zajímavá rychlost zkušenostní křivky při průmyslové produkci takových reaktorů. Velikost je tak akorát pro CZT, jen jestli bude dost odvahy dát to do města.

Jen jestli s tímhle nezačali pozdě, tohle se mělo řešit už před nějakými 30-40 lety.

Milan Vaněček
9. listopad 2016, 20:35

Tohle by mohlo být velmi zajímavé pro to 1% obyvatel Země co žijí blízko polárního kruhu. Pro ostatních 99% jsou nejdůležitější OZE.

Pavel
10. listopad 2016, 21:22

Pro 99% ostatních je důležité, aby měli přístup k levné a stabilní energii, což tzv. oze zajistit nejsou schopny ani náhodou.

C
11. listopad 2016, 19:05

Na druhou stranu jaderné elektrárny nezajistí levnou elektřinu také ani náhodou. Pokud před nějakou dobou údajně nejlevnější zdroj má produkovat za cenu 100€/MWh, VtE (podmínky ČR) za cenu 74€/MWh a paroplyn se pohybuje u 70-80€/MWh, tak se spíš z finančního hlediska vyplatí kombinace VtE+PPE, eventuálně, pokud trochu pokročíme s akumualcí tepla tak aby byla použitelná u u parních elektráren, bude nejlevnější použít, ale bude to špinavější, kombinaci větrných a uhelných elektráren. Záleží na tom co máte jako primární cíl.

Pro lidi je nejlevnější energie, kterou si nemusejí koupit, pokud klesá cena FVE elektráren pak brzy se dostaneme do situace že i systém s bateriemi bude sto za několik málo let provozu se dostat na cenu pod cenou, která je za elektřinu ze sítě.

Pokud se podíváte na cenu proudu z tohoto zařízení, pak pokud na ni aplikujete všechny potřebné daně a pod., zjistíte že je poměrně vysoká, vidíte, že překračuje i cenu z případně dostavovaného Temelína. Mimo speciální použití bude tato technologie neuplatnitelná, pokud neklesne cena, nebo se nestane něco jiného.

A jen mimochodem, i pokud budeme mít v budoucnu snižovat emise CO2, je dost možné že se energetickým společnostem bude více vyplácet mít větrnou farmu a k tomu PPE nebo hydroelektrárny, přečerpávačky... cokoliv, cena proudu z tohoto by byla pod cenou proudu z Temelína II.

Pavel
19. březen 2017, 11:00

Blábol, než cena tzv. oze a baterií klesne na tolik, aby elektřina v rámci ostrova byla levnější než elektřina ze sítě uteče minimálně 50 let, tedy pokud k něčemu takovému vůbec kdy dojde.

Pokud opravdu chceme snižovat emise, tak je nutné investovat do JE. Tzv. oze, efektivně snižovat emise co2 schopny nejsou, nemluvě o tom, že střední Evropa nemá podmínky pro masivní rozvoj tzv. oze.

C
19. březen 2017, 11:56

Víte že FVE+Baterie neimplikuje ostrovní systém? V závislosti na výkonu systému se můžeme bavit o jednotkách až nízkých desítkách kWh, které pomohou s problémem že špička výroby je v poledne a špička spotřeby někde večer (myšleno u domácností).

Záležet samozřejmě bude na tarifu, ale u těch méně výhodných se budeme pohybovat někde v rozmezí 4-6Kč/kWh, to by mělo být dosažitelné.

Pokud se někdo s JE dostane do rozmezí 40-80€/MWh, pak ať si ji klidně postaví. Bránit mu v tom je blbost, stejně tak je ale blbost upsat celou zemi ke garanci nějakých přestřelených cen, to už tu jednou bylo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.