Kanadský modulární reaktor společnosti StarCore nabídne výkon až 100 MW

DomůElektřinaKanadský modulární reaktor společnosti StarCore nabídne výkon až 100 MW

Kanadský projektant jaderných reaktorů, společnost StarCore, podala u Kanadské komise pro jadernou bezpečnost žádost o posouzení jejich návrhu vysokoteplotního plynového reaktoru 4. generace. Malý modulární reaktor by měl disponovat elektrickým výkonem v rozsahu 20 až 100 MW.

Společnost StarCore, jež byla založena teprve v roce 2008, se zaměřuje na vývoj modulárních reaktorů, kterými chce zajistit dostatek elektrické energie, tepla a pitné vody zejména pro obyvatele odlehlých oblastí na severu Kanady. Ti jsou v případě výroby elektřiny a tepla často závislí na fosilních palivech, jejichž dovoz může být vhledem k proměnlivému počasí nespolehlivý.

StarCore popisuje své reaktory jako velmi bezpečné vzhledem k výrazně negativnímu teplotnímu koeficientu, který vede při nárůstu teploty v reaktoru k utlumení štěpné reakce. Vyšší bezpečnost provozu má zajistit i použité plynné chladivo, helium, které se nemůže stát radioaktivním a při případném úniku by nepředstavovalo žádné výrazné riziko v podobě znečištění okolní půdy a vod.

„Věříme, že je čas pro změnu v tradičních způsobech, kterými vyrábíme elektrickou energii a s naším bezpečným designem zařízení jsme odhodláni stát se nezbytnou součástí snahy Kanady o omezení uhlíkových emisí.“

David Poole, technologický ředitel StarCore.

Reaktory budou umístěny 50 metrů pod zemí ve vysoce odolných betonových silech. Jednotka má ve standardním provedení disponovat elektrickým výkonem 20 MWe, který má být možné navýšit až na maximální hodnotu 100 MWe. Výměna paliva v reaktoru bude probíhat každých 5 let.

Cena elektrické energie z modulárních reaktorů by podle společnosti StarCore neměla překročit 18 kanadských centů za kilowatthodinu (přibližně 3,2 Kč).

Úvodní fotografie: koncept modulární jaderné elektrárny StarCore. Zdroj: StarCore