Domů
Jaderné elektrárny
Litva by podle prezidenta mohla zvážit stavbu malých jaderných reaktorů

Litva by podle prezidenta mohla zvážit stavbu malých jaderných reaktorů

Litva by mohla v budoucnu zvážit stavbu malých jaderných reaktorů, uvedl dnes litevský prezident Gitanas Nauséda. Učinil tak v reakci na návrh Evropské komise (EK)z minulého týdne, který za určitých podmínek zařazuje jádro a zemní plyn mezi zelené investice.

„Z postoje ostatních zemí, jak jsme je probírali v rámci Evropské unie, vidím, že myšlenky na jadernou energetiku zažívají určitou renesanci a že značná část zemí EU hovoří o výstavbě jaderných reaktorů,“ uvedl Nauséda, kterého cituje agentura BNS.

Litva by podle prezidenta mohla zvážit výstavbu takzvaných malých modulárních reaktorů (SMR).

Jako země, které učinily ve věci výstavby nových jaderných elektráren „určitá rozhodnutí“, jmenoval prezident Estonsko a Nizozemsko. Podle Nausédy by Litva měla zvážit návrat k jádru mimo jiné proto, aby zabránila budoucímu nárůstu cen energií.

Litva do roku 2009 provozovala v Ignalině jadernou elektrárnu ze sovětské éry, kterou však musela na žádost EU zavřít. Z následných plánů na výstavbu nové elektrárny u města Visaginas nakonec sešlo. Pobaltská republika Estonsko už několik let usiluje o výstavbu jedné nebo více malých jaderných elektráren s reaktorem o výkonu do 300 megawattů.

Záměrem Bruselu je takzvanou taxonomií mimo jiné poskytnout investorům lepší představu o tom, do jakých technologií se vyplatí vložit peníze. Opatření, k němuž vyjadřují výhrady Německo, Rakousko a Španělsko, musí schválit kvalifikovanou většinou členské státy a prostou většinou Evropský parlament.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
PetrV
4. leden 2022, 16:53

A nebo fungovat bez ee.

Stas
4. leden 2022, 17:41

A to je tak jediné co může Litva a všichni v EU udělat.... Jen zvážit...:-))

petr
4. leden 2022, 18:54

Předně Litva se neměla zbavit své jaderné elektrárny 2 * 1500 MW, která dodávala bezemisní elektřinu do celého Pobaltí.

Diskutovat o něčem co zatím neexistuje je jako tvrdit v 50-tých letech, že bude v brzku maso u řezníků...

Smart reaktory je nesmysl, kterého se chytli různí pisálci. Pokud máme elektrizační soustavu propojenou, pak malé reaktory jsou zbytečně drahé a jsou na nic.

EU pro stabilitu sítě celkový výkon v bezemisní JE cca 100 - 150 GW, který vyrobí za rok okolo

1 100 TWh elektrické energie v základní spotřebě, tedy dnes cca do 40 % spotřeby EU.

Zbytek pak produkujme opět bezemisní technologií z OZE a systém bude nutno doplnit o razantní výkon v PVE a bateriových úložištích.

Pak nás nebude trápit ani Putin ani klimakterici ze zelených stran....

Jaroslav Loudil
4. leden 2022, 19:14

Další aktualitka z Číny. V posledních třech dnech roku 2021 zahájila Čína stavbu hned dvou svých reaktorů Hualong po 1,1 GW výkonu. Takže v Číně se nová výstavba rozjíždí. Roku 2019 zahájili stavbu 2 ks reaktorů, r. 2020 - 4 ks a loni už 6 ks nových reaktorů. Nemusejí se ohlížet na naši chytrou Evropskou komisi, takže "jedou".

Jimi
4. leden 2022, 20:09

No to teda cumim jak jedou. Cili za tri roky zacali 12 reaktoru a mezitim za jeden (2020) dokoncili (!) ekvivalent rocni vyroby 19 reaktoru ve vetru a slunci. Jelikoz jim reaktor trva pet let, tak OZE vedou asi 24:1 (19/12 x 3 x 5)

Jaroslav Loudil
4. leden 2022, 22:12

TO : Jimi

Mně se zdá, že - "jedou". Loňská statistika zahájených staveb : Čína = 6, Indie = 2, Rusko = 1, Turecko = 1. Západ = 0. Já jsem nesrovnával nové výkony v OZE vs. jádro v Číně. Pokud bych srovnával, tak i vodní elektrárny , díky náběhu nových gigantů : Wudongde, Baihetan a Lianghekou byly před jádrem. Já jen konstatoval, že sama Čína loni zahájila stavbu 60 % všech nových reaktorů ne světě.

Decarbon
4. leden 2022, 20:21

S vyzkumem biologickych zbrani se Cina take nemusela omezovat evropskymi pravidly a SARS2 jsme dostali uplne zadarmo. Stejne jako covid se k nam dostane i pripadna radiace. Jsem rad, ze na rozdil od totalitnich vychodnich lumpu mame ucinna opatreni, ktera v Evrope plati.

Jaroslav Loudil
5. leden 2022, 15:10

TO : Decarbon

Nad Covidem není nutné brečet, v době kdy v USA umírá na covid denně 1800 lidí a mají 600 000 nových případů denně, tak v Číně neumírá nikdo a denně mají 170 nových případů na 1,4 miliardy obyvatel. HDP Číny přitom letos vzroste o 7,5 % a jejich export zboží o 24 %. Zdá se , že "soudruzi v USA" mají velmi, velmi.,velmi málo odolný a schopný režim, když své lidi nechá takto kapat po tisících denně a u komunistů neumřel už celý rok nikdo /konkrétně od 27.ledna 2021/.

Jan Stehlik
5. leden 2022, 20:59

Pane Loudil . Covidu nikdo neuteče. Prostě tady s námi bude. Jediné čeho dosáhnou čínané bude totální izolace. Nikdo k nim a nikdo ven . Když vyjedou ven tak to chytí a dotáhnou dom . Nic moc . Anglický přístup promoření je hnusný , ale zajištuje svobodu .

Dušan
5. leden 2022, 21:21

No keby Vás tak "po čínsky" zavreli do ich lockdownu, asi by ste sa na tie ich opatrenia pozerali menej "chápavo" ....

Samozrejme, že diktatúra je pri týchto opatreniach vždy účinnejšia ... tam sa nediskutuje ....

Josef
5. leden 2022, 01:12

No a v příštích letech chtějí zahajovat asi 20-30 nových reaktorů ročně. Nedostatek uhlí je asi postihl dříve než sami čekali , jenže se s tím na rozdíl od nás nepářou. Hodně jsem přemýšlel proč to tak je a pak jsem si vzpomněl že jako mladý student jsem četl jednu knížku bylo mi 16 nevím přesně , už ani nevím od koho a autor v ní tvrdit , že když se normální člověk dostane do potíží tak je řeší racionálně a vyřeší je a když se do potíží dostane fanatik řeší je iracionálně a nevyřeší je. Tehdy mi to přišlo vtipné , ale postupem času jsem pochopil že takto fungují celé společnosti náboženské společnosti při nezdarech pálí čarodejnice zavádí tvrdá náboženská pravidla , fašisti zaváděli ještě větší fašismus komunisti normalizaci a environmentalisti Green Deal. Oni ty společnosti končí vždycky krachem a to je jediný důvod proč existuje svoboda , protože kdyby tito fanatici vyhrávali , pak by žádné svoboda nikdy nebylo naopak KLDR by byla nejvyspělejší zemí na světě. Otázkou tedy zůstává jen to , kdy se EU zhroutí komunisti se zhroutily za 20 let po tom co od 60 tých let prakticky nerostlo hospodářství. Dnes je svět rychlejší a lidé tady přece jen mají více svobody než za komunistů tak dlouho se škrtit nenechají a najde se dost nových vůdců co jim to rádo řekne.

Mirek
5. leden 2022, 08:47

Čína staví 17 reaktorů najednou, 37 jich má v plánu a 168 jich má v plánu v delším časovém horizontu. Přitom se podíl jádra na výrobě elektřiny ani nebude zvyšovat, protože obrovským tempem poroste i OZE, kde je Čína také světovou jedničkou.

A.O
5. leden 2022, 22:28

Tak oni ani vyšší podíl jádra potřebovat nebudou. Mají hodně vodních elektráren (tedy další stabilní zdroj) a nebál bych se, že by si se zálohami nepohráli. Konkrétně si myslím, že ještě začnou relativně ve velkém stavět přečerpávačky.

Stas
4. leden 2022, 19:47

1200 TWh v Občasných Zdrojích Energie? A co to bude zálohovat ? Baterky?

petr
4. leden 2022, 20:31

Rozhodně ne baterky, PVE jen v ČR je kapacita okolo 1500 MW...

Jirka
5. leden 2022, 17:15

Litevci se podobně jako Poláci celá léta nestarali o to co bude zítra a teď to chtějí dohnat.

Skoro se divím, že všechno nevsadí na jadernou fůzi, když to jsou takoví borci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se