Domů
Jaderné elektrárny
V lokalitě Changjiang začala výstavba druhého bloku s reaktorem Hualong One
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

V lokalitě Changjiang začala výstavba druhého bloku s reaktorem Hualong One

Základovou desku čtvrtého výrobního bloku elektrárny Changjiang (Čchang-ťiang) se podařilo připravit ještě na konci roku 2021. V rámci druhé fáze výstavby elektrárny jsou tedy nyní rozestavěny dva bloky rektorů Hualong One.

Společnost CNNC, která společně s China Huaneng Group staví elektrárnu, sdělila, že lití betonu základové desky čtvrtého bloku začalo 28. prosince. Práce na obou blocích Hualong One tedy začaly v jednom kalendářním roce. Na třetím bloku elektrárny (prvním Hualong One v lokalitě) byl první beton lit v březnu 2021. Podle prozatímních plánů by měly oba bloky přejít do komerčního provozu v roce 2026.

První bloky reaktorů Hualong One stojí v elektrárně Fuqing (Fu-čching). Jejich výstavba začala v roce 2015 a první blok Hualong One zde přešel do komerčního provozu v lednu 2021. Druhý blok Hualong One v elektrárně Fuqing dosáhl první kritičnosti v prosinci 2021. Další bloky jsou nyní ve výstavbě v elektrárně Fangchenggang (Fáng-chéng-gǎng) a jejich provoz je očekáván v roce 2022. Jiná výstavba Hualong One probíhá v lokalitách Zhangzhou, Taipingling a San'ao.

První lití betonu druhého reaktoru Hualong One začalo 28. prosince První lití betonu druhého reaktoru Hualong One začalo 28. prosince Zdroj: China Huaneng

Jaderný reaktor Hualong One

Hualong One, který je na mezinárodním trhu označován jako HPR-1000, je čínský tlakovodní reaktor generace III s výkonem 1090 MWe. Odvod tepla z aktivní zóny zajišťují 3 cirkulační smyčky. Vývoj tohoto reaktoru vychází z dlouholetých zkušeností s vývojem ACP-1000. Do vývoje HPR-1000 zasáhly také zkušenosti s reaktorem ACPR-1000, který je vyvíjený společností China General Nuclear (CGN).

Hualong One splňuje všechny požadavky reaktorů generace III. Koeficient využití elektrárny má být vyšší než 90 %, minimální plánovaná životnost bloku je předpokládána na 60 let s 18měsíční palivovou kampaní. V aktivní zóně se nachází 177 palivových souborů čtvercové geometrie.

V lokalitě Changjiang se buduje i SMR

V lokalitě Changjiang jsou nyní v provozu dva tlakovodní reaktory CNP-600 jako první dva bloky elektrárny. Ty dodávají elektřinu do sítě od roku 2015 a 2016. Kromě již zmíněných bloků Hualong One probíhá na lokalitě také výstavba malého modulárního reaktoru (SMR) ACP100. Celý komplex je provozován společností Hainan Nuclear Power Company.

ACP100 je víceúčelový tlakovodní jaderný reaktor o plánovaném výkonu 125 MWe. Vývoj reaktoru začal v roce 2010 společností CNNC. ACP100 je jinak nazýván jako Linglong One a jeho konstrukce využívá maximální možnosti pasivních bezpečnostních systémů. Komunitám může sloužit jak při výrobě elektřiny a dodávkách tepla, tak při odsolování mořské vody.

Ostrovní provincie Hǎi-nán, ve které se nachází lokalita Čchang-ťiang, je nejjižnějším bodem Číny. Energetická politika země publikovaná v roce 2019 definuje jaderné reaktory jako hlavní zdroj elektrické energie pro obyvatele ostrova, jejichž počet je přibližně 10 milionů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
maly jarda
8. leden 2022, 09:50

Číňani staví jednu JE za druhou , a nakonec budou mít levnou bezemisní elektřinu i teplo a budou vysmátí

.. zatímco zelení schizofrenici a sociopati z Německa zničí evropskou energetiku , ekonomiku i společnost za nadšeného hýkání místních neonacistů

Miloslav Černý
9. leden 2022, 13:24

Kdo chce kam, pokosme mu tam. S rostoucím počtem jaderných elektráren roste potenciální možná jejich havárie. některé z nich. Stačí se zamyslet jenom na těch nepřeberných možnostech z té pozice vyšší moci, nepočítaje v to úmysl z moci lidské v době stále vzrůstajícího celosvětového napětí, které lidstvo jak vidno nedokazuje úplně udržet na uzdě. V tomto směru, jak se zdá, je stále úplně nepoučitelné.

De Carbon
8. leden 2022, 09:59

Cina ma na pocet obyvatel mene JE nez Cezko. Tak maji co dohanet. Zaroven buduji FVE a bohuzel i uhelky. Cina musi teprve zajistit elektrifikaci po cele zemi. jen trouba muze davat rozvojovou zem jako priklad.

Josef
8. leden 2022, 16:44

Čína má elektrifikaci země dávno hotovou její HDP je jako naše v roce 2002 není to žádná chudá země. Co se týče jádra pak máte plnou pravdu mají málo reaktorů jenže oni mají zase více OZE hlavně vody a větru. Pokud se podíváte na jejich mix a náš mix pak naše jádro + OZE má dnes jen o něco větší pojdíl než u ních podíl jádro +OZE hlavní 2 rozdíly Číny proti ná v energetickou jsou v tom , že oni dokáží velmi rychle stavět nové zdroje JE se u nich staví 5 max 6 let. Kdežto u nás se o ní 10 let mluví a nic se stavit ani nezačne. Ten druhý rozdíl je v tom , že oni neuváženě neuzavírají uhelné elektrárny a nebudu si likvidovat vlastní energetiku aby mohli dovážet plyn z USA, takže u nich zůstanou příjemné ceny el. energie , která vede k velké produktitě práce a tedy k vyššímu růstům HDP. V roce 2030 bude mít Čína HDP nejméně stejné jako máme dnes my, zatímco my tady budeme prožívat zelený úděl oni budou dál rychle bohatnout. V roce 35 budou mít nových 150 reaktorů. My nebudeme mít ani jeden.

Vlastimil Kornas
8. leden 2022, 21:13

Jo,je to tak ale i oni se střelili do vlastních noh jak my s Vrběticemi a vstupem na Lipskou burzu když uvalili z vlastní blbosti embargo na australské uhlí.

Josef
9. leden 2022, 01:41

Ano to je pravda , ale i není oni se z toho dostali za pár měsíců. Takže to trvalo podobně dlouho jako zahojení postřelené nohy, kdežto pro nás odmítnutí Ruska ve výstavbě JE je fatální zásah, protože tu elektránu postavíme nejméně o polovinu dráž a to znamená že také elektřina z ní bude o polovinu dražší a to na 20 let než je ta JE odpíše. Navíc Čína na tom Australském embargu nakonec vydělala ohromný politický kapitál , ne proto , že přesměrovali toky uhlí v Asii tak jak potřebují ale státy pochopili , že pokud půjdou proti Číně tak to znamená že se do Číny nedostane z žádné zboží na kterém je třeba jen šroubek z jejich země. Od nás na Taiwan už nikdo nepojede , stejně tak si nikdo nedovolí dělat kampaně proti Číně a když tak pokud jim Čína smrdí tak tam neprodají vůbec nic. No a najdenou vidíte jak kritika vůči Číně zmizela. Protože nadnárodní korporace, které jsou páreří ekonomiky USA naší a západní evropy dělají svoje výrobky v mnoha zemích a každá země , která půjde proti Číně pak nepoškodí jen sebe, ale svoje sousedy a spojence, což si nikdo nemůže dovolit a tím Čína definitivně vzala západu vítr z plachet a politicky ho defnitivně pozazila. Američani se proto stahují z Asie - už neslyšíte o jihočísnkém moři... A definitivně se obrátili k Rusku, Rusko samozřemě této situace využije pro svůj prospěch , protože Lavrov ví ,že USA nutně potřebuje obnovit vztahy s Ruskem a ne z něj udělat nejbližšího spojence Číny a být muší protiváhou proti tandemu Rusko X Čína. Takže Rusko si obhájí svojí zónu vlivu v Evropě normalizuje za pár let vztahy což posílí vliv Ruska i USA a oslabí vliv Číny. Vtip je v tom , že dohoda bude Američany stát více než by asi chtěli takže přišel Kazachstán, ale i pro Rusko je nutné se dohonout, protože co si budeme povídat Čína je nakonec konkurent i pro Rusy oni potřebují vícepolární svět a ne nového hegemona , kterého budou mít sice jako spojence, ale který si s nima bude cvičit jak bude chtít , protože bude mít 10x větší HDP než Rusko a budou na něm ekonomicky závislí. Proto také to prohlášení pro jak nikdo nechce jadernou válku což bylo to poslední co hrozilo je to příprava na dohodu jak se "mírumilovné USA" v zájmu světového míru dohodne s Ruskem a ustoupí ..... Ve skutečnosti nemá USA žádný manévrovací prostor , Kazachstán byl zoufalý pokus a nevyšel protože demonstranti co řezají hlavy policistům s řvou přitom Alah akbar jsou pro politickou propagandu utlačovanýh civilistů nepoužitelní navíc do Kazachstánu šli všichni na přímou žádost prezidenta země ne jen Ruskové , ale

všichni sousedé.

De Carbon
9. leden 2022, 02:57

Kdyz jste vytahnul vrazdeni civilistu v Kazachstanu, tak to vypada, ze se jedna o vnitropoliticky boj dvou komunistickych potentatu. Proc asi zatknuli sefa kontrarozvedky za velezradu? Jeho profesionalni mlaticky ve sluzbach statu vyprovokovali demonstrace. celkem to je dost neprehledne, ale casem se dozvime, kdo z vedeni zeme (byvaleho vedeni zeme) za tim stoji.

De Carbon
8. leden 2022, 10:15

V Cine bylo dalsi silne zemetreseni o sile 6,9. Statistika zatim vypada dobre, ale az bude praskat JE, tak bude zle. Tak dlouho se chodi se dzbanem pro vodu az se prinese pivo.

Jaroslav Loudil
8. leden 2022, 21:50

De Carbon

Čínské JE jsou proti zemětřesení odolné. V případě potíží je automatický systém včas vypne.

Milan
9. leden 2022, 09:47

@Decarbon,

Tak to je skvělé, ne? Přinést místo vody pivo. To bych bral. Já bych to ale upřesnil.

Tak dlouho se chodí se zeleným džbánem pro vodu, až se přinese tma.

Bob
9. leden 2022, 13:29

Až začnou praskat přehradní nádrže, tak bude obětí násobně více, než při všech dosavadních jaderných haváriích. A ještě horší to bude, až se začnou hroutit, hořet a vybuchovat chemické továrny a jejich toxický obsah se dostane do vodních toků.

JE jsou proti zemětřesení značně odolné.

Richard Vacek
8. leden 2022, 14:57

Vypadá to, že díky Číně a Rusku lidstvo nepřijde o kompetenci stavět jaderné elektrárny. Snad žádná jiná vláda nevyjádřila jasně podporu jádru a jeho dalšímu rozvoji.

Jaroslav Loudil
8. leden 2022, 21:54

Čínských reaktorů Hualong je momentálně ve stavbě už 10. Letos přibudou další například v lokalitách Zhangzhou a Bailong.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se