Domů
Jaderné elektrárny
Druhý čínský jaderný blok typu Hualong One dosáhl první kritikality
Stavba bloků Fu-čching 5 a 6 (zdroj Fuqing Nuclear Power Plant/CNNC).
Zdroj: Fuqing Nuclear Power Plant/CNNC

Druhý čínský jaderný blok typu Hualong One dosáhl první kritikality

Šestý blok čínské jaderné elektrárny Fu-čching dosáhl dalšího důležitého milníku před oficiálním spuštěním, a to stálé řetězové reakce. Blok, který je druhým demonstračním reaktorem typu Hualong One, nyní bude procházet další sérií testů před připojením k síti. Po dokončení šestého bloku bude elektrárna Fu-čching disponovat instalovaným výkonem 6,68 GW a ročně by měla vyrobit 50 TWh elektrické energie.

Čínská energetická společnost CNNC oznámila, že její jaderný blok Fu-čching 6 v dosáhl první kritikality 11. prosince přesně v 18:32. Tlakovodní reaktor s instalovaným výkonem 1000 MW typu Hualong One nyní čekají další testy před samotným připojením bloku k síti.

Stavbu dvou bloků typu Hualong One v elektrárně Fu-čching schválila čínská vláda v dubnu 2015. Výstavba pak začala v květnu, respektive v prosinci téhož roku. První z bloků dosáhl první kritikality loni v říjnu, připojen k síti byl koncem listopadu a od ledna je v komerčním provozu. Komerční provoz druhého bloku se tak dá očekávat v prvním kvartálu roku 2022.

"[Elektrárna Fu-čching] zajistí nepřetržité dodávky čisté energie pro vysoce kvalitní rozvoj místní ekonomiky a přispěje k dosažení vrcholu emisí oxidu uhličitého a uhlíkové neutrality," uvedla CNNC.

Další bloky Hualong One ve výstavbě

Hualong One (v Číně označovaný HPR-1000) je design jaderného bloku vyvinutý v Číně. Čína rovněž disponuje veškerými právy k duševnímu vlastnictví. V domovské Číně jsou Hualong One ve výstavbě kromě elektrárny Fu-čching také v elektrárnách Fang-čcheng-kang, Čang-čou a Taipingling.

Mimo Čínu rostou dva bloky v pákistánském Karáči. První z nich se již blíží komerčnímu spuštění poté, co v listopadu absolvoval horké funkční testy. V budoucnu by se tyto jaderné bloky mohly objevit i v Evropě, a to díky certifikaci od organizace European Utility Requirements. Ta ověřila, že čínský blok splňuje evropské požadavky kladené na jaderné elektrárny.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jaroslav Loudil
20. prosinec 2021, 13:43

Elektrárna o 6,68 GW, která ročně vyrobí 50 TWh a bez emisí CO2 ,to je dobré. Doba výstavby 6 let je pořád také slušná. Uvidíme, zda se nakonec dva Hualongy budou stavět v Británni v lokalitě Bradwell, jak bylo 2015 podepsáno za premiéra Camerona. Možná v Británii převládne -"klasické ideologické bahno" - a místo spolupráce mezi národy tam zase nařídí konfrontaci a ze stavby sejde. Možné je obojí.

Turby
20. prosinec 2021, 22:31

Oni se toho uhli v energetice mozna za 50 let opravdu zbavi. Teda jestli se tam neprestehuje greenpeace a deti zeme :-)

josef
22. prosinec 2021, 01:22

To by bylo šílené bezpečnostní riziko, kdyby nám tady Číňani postavili novou 4 blokovou jadernou elektrárnu za 7 let. Raději to budeme bezpečně stavět s neschopnými firmami ze západu 20 let za dvoj-tří násobnou cenu....

maly jarda
20. prosinec 2021, 23:20

Čína si staví jednu jadernou elektrárnu za druhou(to samé Rusko)

..zatímco zelení genosse v Evropě jadernou energetiku nenávidí a plánují zásobovat Evropu elektrickou energií z fotovoltaických elektráren ve Finsku kde se premiérkou stala jistá bývalá uklízečka vychovaná v Američany placených NGO a která to nadšeně podporuje (a která čistou náhodou zařídila aby Finsko nakoupilo předražené nefunkční Americké stíhačky F35)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se