Domů
Jaderné elektrárny
Mikroreaktory pomůžou v odlehlých lokalitách. eVinci od Westinghouse vydrží bez doplnění paliva osm let
Ad
Vizualizace mikroreaktoru eVinci™ společnosti Westinghouse. Zdroj: Westinghouse Electric Company
Zdroj: Westinghouse Electric Company

Mikroreaktory pomůžou v odlehlých lokalitách. eVinci od Westinghouse vydrží bez doplnění paliva osm let

Mikroreaktory jsou kompaktní jaderné reaktory velikostí dimenzované na přepravu po železnici, loděmi nebo nákladními auty. V budoucnu by je mohly využít vojenské nebo vědecké základny v odlehlých oblastech. Využití najdou také při řešení energetických problémů v obtížně dostupných lokalitách či při řešení problémů kritické infrastruktury. Mikroreaktor eVinci™ společnosti Westinghouse je sestavitelný na místě určení za zhruba 30 dní a dokáže být v plném provozu více než osm let bez potřeby doplnit palivo.  

V současnosti vyvíjené konstrukce mikroreaktorů se liší. Do kategorie mikroreaktorů patří reaktory s výkonem mezi 1-20 megawatty tepelné energie, kterou bude možné využít přímo jako teplo nebo přeměnit na elektrickou energii. Mohou být použity k výrobě čisté a spolehlivé elektřiny pro komerční využití nebo pro neelektrické účely, jako je dálkové vytápění, odsolování vody a výroba vodíkových paliv.

Dokončení vývoje a nasazení mikroreaktoru eVinci se očekává na konci desetiletí. V předlicenčním řízení ho aktuálně posuzují kanadské orgány.  Mikroreaktor eVinci™ od společnosti Westinghouse má koncepci tepelné trubice s výkonem až 5 MWe a 13 MWt a samotný reaktor se bude vyrábět a montovat ve speciální továrně, což urychlí výrobu zařízení.

Společnost Westinghouse Electric Company v červenci předložila kanadskému jadernému dozorovému orgánu sérii dokumentů pro hodnocení technologie mikroreaktoru eVinci™. Letos v únoru Westinghouse informoval o záměru předložit vybrané zprávy oběma severoamerickým zemím, díky tomu bude možné nasadit eVinci™ ve standardizované podobě v Kanadě i Spojených státech.

Mikroreaktory nejsou definovány tím, jakou mají formu paliva nebo chladicí kapalinu. Jejich hlavními rysy jsou tovární výroba, během které je mikroreaktor kompletně sestaven v továrně a odeslán na místo použití, samotná instalace pak trvá zhruba měsíc. Druhou vlastností je snadná přepravitelnost stávajícími druhy dopravy, jako jsou lodě, železnice a silnice. A za třetí jde o jednoduchou a citlivou konstrukční koncepci, která umožní, aby se mikroreaktory samy regulovaly a nepotřebovaly velký počet specializovaných operátorů.

Konstrukce eVinci™ je kombinací technologií pokročilých reaktorů a poznatků z konstrukcí komerčních jaderných systémů. Jádro reaktoru je navrženo tak, aby vydrželo v provozu osm a více let, což eliminuje potřebu častého doplňování paliva. Má pevné jádro a vylepšené tepelné rozvody. Tepelné trubky umožňují pasivní odvod tepla z jádra, díky čemuž je zaručen autonomní provoz a inherentní schopnost sledovat zátěž. Malá aktivní zóna a nízké zatížení zóny umožňuje rychlé reakce na změny poptávky po elektřině v síti. Mikroreaktor eVinci nepotřebuje k provozu žádnou vodu.

Popis: Vizualizace areálu s mikroreaktorem eVinci™ společnosti Westinghouse. Zdroj: Westinghouse Electric Company

Společnost Westinghouse uvažuje tento koncept využít zejména pro odlehlé komunity, těžební doly a kritickou infrastrukturu. Kromě standardního využití mikroreaktoru na zemi se začíná uvažovat nad jeho aplikací i ve vesmíru ať už pro dodávky energie na Měsíc, jiné planety nebo jako pohonná jednotka pro vesmírná plavidla.

Mikroreaktor eVinci™ umožní mobilní provoz s využitím standardních vojenských dopravních prostředků a přepravníků. Konstrukce umožní rychlou přepravu reaktoru na místa podle potřeby, aby bylo možné vytvořit dostatečné a spolehlivé zásobování energií pro podporu vyspělých kritických či obranných systémů a objektů.(eVinci)

How the Westinghouse eVinci™ Microreactor Can Help Remote Communities, Mining Camps

Společnost Westinghouse můžete sledovat na twitterovém účtu @WECNuclearCZ.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se