Největší jaderný projekt na světě: Indická elektrárna Jaitapur má zahrnovat 6 EPR reaktorů
Společnosti EDF a General Electric (GE) tento týden podepsaly strategickou dohodu o spolupráci na projektu indické jaderné elektrárny Jaitapur s šesti bloky typu EPR. Elektrárna může být po dokončení největší jadernou elektrárnou na světě s plánovaným instalovaným výkonem téměř 10 GW. GE v rámci spolupráce s EDF navrhne a dodá nejadernou část elektrárny včetně strojních komponent.
Francouzská energetická společnost EDF a americká GE tento týden ve společném prohlášení oznámily podpis strategické dohody o spolupráci na projektu jaderné elektrárny Jaitapur v indickém státě Maharashtra. Projekt elektrárny s celkem šesti reaktory typu EPR s výkonem okolo 1600 MW má ambice stát se největší jadernou elektrárnou s celkovým instalovaným výkonem téměř 10 GW.
Indie plánuje mít do roku 2031 v provozu jaderné elektrárny s výkonem 22,48 GW, včetně elektrárny Jaitapur, jejíž úspěšné dokončení posune Indii blíže k tomuto cíli.
„Tato strategická dohoda představuje začátek nové fáze realizace největšího světového jaderného projektu v Jaitapuru. Jsme hrdí na to, že nás podporuje zkušený partner, jehož odbornost je všeobecně uznávána po celém světě. Tato dlouhodobá dohoda s GE, založená na synergii dovedností a sbližování našich dlouhodobých strategií v Indii, je dalším slibným základem podporujícím budoucnost tohoto projektu, která je nezbytná pro budoucnost energetického mixu Indie a pro EDF,“ uvedl Xavier Ursat, výkonný viceprezident EDF pro nové jaderné projekty.
GE Power je hlavním dodavatelem nejaderných částí (parní turbíny, generátoru, kondenzátoru, atd.) rozestavěných elektráren také pro Flamanville 3 ve Francii a Hinkley Point C ve Velké Británii.
„Jsme potěšeni, že budeme pokračovat v dlouhodobém partnerství s EDF podepsáním této dohody týkající se Jaitapuru. To představuje 60 let jaderného partnerství mezi našimi dvěma společnostmi a demonstruje hluboké zkušenosti s vývojem jaderných projektů. GE Power má také dlouhou historii v podpoře Indie ve vyrobě energie a těší nás, že naše parní turbíny ARABELLE budou součástí řešení, které zajistí spolehlivou, bezuhlíkovou energii pro jejich rostoucí ekonomiku,“ v prohlášení uvedl Andreas Lusch, generální ředitel parní divize GE.
Žádný EPR reaktor zatím není v provozu
Navzdory plánům není zatím žádný z jaderných reaktorů typu EPR v provozu. V současné době ovšem má ke komerčnímu provozu nejblíže čínský blok Taishan 1 (očekávané spuštění do konce tohoto roku), dále pak finský Olkiluoto 3 a francouzský Flamanville 3 (obě s očekávaným spuštěním v roce příštím).
Zdroj úvodní fotografie: EDF (JE Fessenheim)
Mohlo by vás zajímat:
Hlavně ne američany nebo francouzi. Rozpočet se zvýší x krát a doba dostavby tak o 8 let. Zlatý Rosatom.
Teď už je jen otázkou jestli je to jen mrhání papírem nebo z toho nakonec opravdu bude kontrakt a za kolik.
No myslím že při počtu 6 bloků by se mohl projevit pokles ceny a jakási sériová výroba, takže tento projekt může buď JE definitivně pohřbít, minimálně v podání západních firem, nebo naopak umožní pokles ceny a rozjezd výstavby ve větším měřítku.
Pokud projekt bude Indie pouze financovat tak má naději na úspěch. Sama to není schopna postavit. Prostě nemá infrastrukturu.
Indie má vlastní jaderný program jak vojenský tak civilní.
Jenže byla dohoda, že Západ začne od Indie kupovat okamžitě masivně boty a textil (když to ještě vypadalo na možnou vítěznou obchodní válku s Čínou), a na oplátku musela nějaký výměnný nákup přislíbit i Indie, a kromě zbraní a velkých jaderných bloků (i když oboje imprortuje Indie tradičně levněji i z Ruska) nebylo z upadajících USA a Francie nic moc jiného zajímavého na výběr.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se