Největší jaderný projekt na světě: Indická elektrárna Jaitapur má zahrnovat 6 EPR reaktorů

DomůJaderné elektrárnyNejvětší jaderný projekt na světě: Indická elektrárna Jaitapur má zahrnovat 6 EPR reaktorů

Společnosti EDF a General Electric (GE) tento týden podepsaly strategickou dohodu o spolupráci na projektu indické jaderné elektrárny Jaitapur s šesti bloky typu EPR. Elektrárna může být po dokončení největší jadernou elektrárnou na světě s plánovaným instalovaným výkonem téměř 10 GW. GE v rámci spolupráce s EDF navrhne a dodá nejadernou část elektrárny včetně strojních komponent. 

Francouzská energetická společnost EDF a americká GE tento týden ve společném prohlášení oznámily podpis strategické dohody o spolupráci na projektu jaderné elektrárny Jaitapur v indickém státě Maharashtra. Projekt elektrárny s celkem šesti reaktory typu EPR s výkonem okolo 1600 MW má ambice stát se největší jadernou elektrárnou s celkovým instalovaným výkonem téměř 10 GW.

Indie plánuje mít do roku 2031 v provozu jaderné elektrárny s výkonem 22,48 GW, včetně elektrárny Jaitapur, jejíž úspěšné dokončení posune Indii blíže k tomuto cíli.

„Tato strategická dohoda představuje začátek nové fáze realizace největšího světového jaderného projektu v Jaitapuru. Jsme hrdí na to, že nás podporuje zkušený partner, jehož odbornost je všeobecně uznávána po celém světě. Tato dlouhodobá dohoda s GE, založená na synergii dovedností a sbližování našich dlouhodobých strategií v Indii, je dalším slibným základem podporujícím budoucnost tohoto projektu, která je nezbytná pro budoucnost energetického mixu Indie a pro EDF,“ uvedl Xavier Ursat, výkonný viceprezident EDF pro nové jaderné projekty.

GE Power je hlavním dodavatelem nejaderných částí (parní turbíny, generátoru, kondenzátoru, atd.) rozestavěných elektráren také pro Flamanville 3 ve Francii a Hinkley Point C ve Velké Británii.

„Jsme potěšeni, že budeme pokračovat v dlouhodobém partnerství s EDF podepsáním této dohody týkající se Jaitapuru. To představuje 60 let jaderného partnerství mezi našimi dvěma společnostmi a demonstruje hluboké zkušenosti s vývojem jaderných projektů. GE Power má také dlouhou historii v podpoře Indie ve vyrobě energie a těší nás, že naše parní turbíny ARABELLE budou součástí řešení, které zajistí spolehlivou, bezuhlíkovou energii pro jejich rostoucí ekonomiku,“ v prohlášení uvedl Andreas Lusch, generální ředitel parní divize GE.

Žádný EPR reaktor zatím není v provozu

Navzdory plánům není zatím žádný z jaderných reaktorů typu EPR v provozu. V současné době ovšem má ke komerčnímu provozu nejblíže čínský blok Taishan 1 (očekávané spuštění do konce tohoto roku), dále pak finský Olkiluoto 3 a francouzský Flamanville 3 (obě s očekávaným spuštěním v roce příštím).

Zdroj úvodní fotografie: EDF (JE Fessenheim)