Domů
Jaderné elektrárny
Největší jaderný projekt na světě: Indická elektrárna Jaitapur má zahrnovat 6 EPR reaktorů
Zdroj: EDF

Největší jaderný projekt na světě: Indická elektrárna Jaitapur má zahrnovat 6 EPR reaktorů

Společnosti EDF a General Electric (GE) tento týden podepsaly strategickou dohodu o spolupráci na projektu indické jaderné elektrárny Jaitapur s šesti bloky typu EPR. Elektrárna může být po dokončení největší jadernou elektrárnou na světě s plánovaným instalovaným výkonem téměř 10 GW. GE v rámci spolupráce s EDF navrhne a dodá nejadernou část elektrárny včetně strojních komponent. 

Francouzská energetická společnost EDF a americká GE tento týden ve společném prohlášení oznámily podpis strategické dohody o spolupráci na projektu jaderné elektrárny Jaitapur v indickém státě Maharashtra. Projekt elektrárny s celkem šesti reaktory typu EPR s výkonem okolo 1600 MW má ambice stát se největší jadernou elektrárnou s celkovým instalovaným výkonem téměř 10 GW.

Indie plánuje mít do roku 2031 v provozu jaderné elektrárny s výkonem 22,48 GW, včetně elektrárny Jaitapur, jejíž úspěšné dokončení posune Indii blíže k tomuto cíli.

„Tato strategická dohoda představuje začátek nové fáze realizace největšího světového jaderného projektu v Jaitapuru. Jsme hrdí na to, že nás podporuje zkušený partner, jehož odbornost je všeobecně uznávána po celém světě. Tato dlouhodobá dohoda s GE, založená na synergii dovedností a sbližování našich dlouhodobých strategií v Indii, je dalším slibným základem podporujícím budoucnost tohoto projektu, která je nezbytná pro budoucnost energetického mixu Indie a pro EDF,“ uvedl Xavier Ursat, výkonný viceprezident EDF pro nové jaderné projekty.

GE Power je hlavním dodavatelem nejaderných částí (parní turbíny, generátoru, kondenzátoru, atd.) rozestavěných elektráren také pro Flamanville 3 ve Francii a Hinkley Point C ve Velké Británii.

„Jsme potěšeni, že budeme pokračovat v dlouhodobém partnerství s EDF podepsáním této dohody týkající se Jaitapuru. To představuje 60 let jaderného partnerství mezi našimi dvěma společnostmi a demonstruje hluboké zkušenosti s vývojem jaderných projektů. GE Power má také dlouhou historii v podpoře Indie ve vyrobě energie a těší nás, že naše parní turbíny ARABELLE budou součástí řešení, které zajistí spolehlivou, bezuhlíkovou energii pro jejich rostoucí ekonomiku,“ v prohlášení uvedl Andreas Lusch, generální ředitel parní divize GE.

Žádný EPR reaktor zatím není v provozu

Navzdory plánům není zatím žádný z jaderných reaktorů typu EPR v provozu. V současné době ovšem má ke komerčnímu provozu nejblíže čínský blok Taishan 1 (očekávané spuštění do konce tohoto roku), dále pak finský Olkiluoto 3 a francouzský Flamanville 3 (obě s očekávaným spuštěním v roce příštím).

Zdroj úvodní fotografie: EDF (JE Fessenheim)

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Brusel vyšetřuje plánovanou státní podporu rozšíření elektrárny Dukovany
30. červen 2022, 11:10
Jádro má unikátní příležitost pro návrat, zdvojnásobte výrobu, vyzvala IEA
30. červen 2022, 08:49
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
MeTooF*uck
30. červen 2018, 11:23

Hlavně ne američany nebo francouzi. Rozpočet se zvýší x krát a doba dostavby tak o 8 let. Zlatý Rosatom.

Jan Veselý
30. červen 2018, 14:14

Teď už je jen otázkou jestli je to jen mrhání papírem nebo z toho nakonec opravdu bude kontrakt a za kolik.

Carlos
30. červen 2018, 16:24

No myslím že při počtu 6 bloků by se mohl projevit pokles ceny a jakási sériová výroba, takže tento projekt může buď JE definitivně pohřbít, minimálně v podání západních firem, nebo naopak umožní pokles ceny a rozjezd výstavby ve větším měřítku.

Vláďa
2. červenec 2018, 06:34

Pokud projekt bude Indie pouze financovat tak má naději na úspěch. Sama to není schopna postavit. Prostě nemá infrastrukturu.

Petr
18. prosinec 2018, 13:31

Indie má vlastní jaderný program jak vojenský tak civilní.

Jenže byla dohoda, že Západ začne od Indie kupovat okamžitě masivně boty a textil (když to ještě vypadalo na možnou vítěznou obchodní válku s Čínou), a na oplátku musela nějaký výměnný nákup přislíbit i Indie, a kromě zbraní a velkých jaderných bloků (i když oboje imprortuje Indie tradičně levněji i z Ruska) nebylo z upadajících USA a Francie nic moc jiného zajímavého na výběr.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se