NIASA představila možnosti financování výstavby nové JE v Jihoafrické republice

DomůJaderné elektrárnyNIASA představila možnosti financování výstavby nové JE v Jihoafrické republice

Asociace jaderného průmyslu Jihoafrické republiky (NIASA) představila šest potenciálních způsobů financování nové jaderné elektrárny v JAR. Minulý týden tamní ministr nerostných zdrojů a energetiky sdělil parlamentnímu výboru, že je ochoten zvážit inovativní možnosti financování projektu, přičemž jeho resort zahájí proces přípravy projektu 2500 MW instalovaného výkonu v novém jaderném zdroji.

Vysoké náklady na výstavbu

„Je pravdou, že stavba jaderné elektrárny vyžaduje oproti jiným zdrojům elektřiny velké počáteční investice,“ uvedla NIASA v článku publikovaném v Engineering News. Pro tyto projekty je kritické, jak budou financovány, protože cena vypůjčených peněz může být neúměrně vysoká. Vzhledem k velmi vysokým nákladům na splácení kapitálu, je pro životaschopnost projektu a výslednou cenu produkované elektřiny zásadní míra úrokové sazby.

Jihoafrická jaderná elektrárna Koeberg; Autor fotografie: Bjorn Rudner

Šest možností financování výstavby podle NIASA:

  • Státní financování celého projektu, nebo státem garantovanými úvěry, s využitím rezerv a cash flow od státem vlastněných podniků
  • Mezistátní půjčka
  • Korporátní financování
  • Financování dodavatelem jaderné elektrárny
  • Financování projektu pomocí zvláštního investičního nástroje
  • Schéma „build-own-operate“ (postav, vlastni, provozuj)

Asociace také poskytla příklady realizace pěti investičních modelů projektů jaderných elektráren ze světa. Jedna možnost, financování projektu pomocí zvláštního investičního nástroje zřízeného výhradně k financování konkrétního projektu a oddělením projektu od ostatních investic, zatím nebyla pro zafinancování výstavby jaderné elektrárny realizována, ale pro stavbu plynových elektráren již ano, tvrdí NIASA.

Seznam SMR projektů podle IAEA zdroj: IAEA

Příležitost pro malé modulární reaktory

Ministr Gwede Mantashe 7. května na národním výboru Ministerstva nerostných zdrojů a energetiky řekl, že jeho úřad připravuje zadávání zakázek pro práce na novém jaderném zdroji jako součást integrovaného plánu zdrojů z roku 2019 a bude obsahovat všechny možnosti, včetně využití malých modulárních reaktorů pod vedením soukromých společností a konsorcií.

Návrhy SMR

Prodloužení provozu JE Koeberg

Ministerstvo také připravuje plán dohledu nad programem prodloužení životnosti stávající jaderné elektrárny Koeberg o dalších 20 let po roce 2024. Jaderná elektrárna Koeberg byla postavena v polovině osmdesátých let a podílí se 5 % na výrobě elektřiny v Jihoafrické republice. Provoz zajišťuje státní společnost Eskom.