Nová vsázka paliva MOX je připravená pro rychlý reaktor BN-800

DomůJaderné elektrárnyNová vsázka paliva MOX je připravená pro rychlý reaktor BN-800

Výroba první čistě MOX palivové vsázky ze směsi oxidů uranu a plutonia pro čtvrtý blok ruské Jaderné elektrárny Bělojarsk byla dokončena Těžebním a chemickým závodem (MCC) v Železnogorsku uvnitř Krasnojarské oblasti. Všech 169 palivových souborů převzal provozovatel elektrárny Rosenergoatom a jeho zástupci z VPO ZAES, kteří na místě potvrdili, že zásilka je připravena k odeslání.

Spuštění reaktoru s čistě MOX vsázkou v roce 2022

TVEL, dceřiná firma ruské státní společnosti Rosatom, dodá čerstvé palivové soubory typu MOX pro reaktorový blok Bělojarsk 4 do konce tohoto roku. Zahájení výměny paliva reaktoru BN-800 s výkonem 789 MWe je plánováno na leden 2021. Kompletní zaplnění aktivní zóny palivem MOX bude podle harmonogramu dokončeno začátkem roku 2022, uvedl TVEL.

Reaktor BN-800 byl původně spuštěn s hybridním složením aktivní zóny. Částečně byl reaktor zavezen uranovým palivem z produkce Elemash, výrobního zařízení společnosti TVEL v Elektrostalu, v Moskevském regionu a částečně experimentálními MOX soubory vyrobenými Výzkumným institutem jaderných reaktorů v Dmitrovgradě, který je součástí Uljanovského regionu. MCC zahájilo sériovou produkci palivových souborů v roce 2018. První série 18 palivových souborů MOX byla do reaktoru zavezena koncem roku 2019, přičemž zbytek aktivní zóny byl složen z obvyklých palivových souborů z obohaceného uranu.

Rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800 je druhý takový v Bělojarské jaderné elektrárně, zdroj: Rosenergoatom

Palivové pelety jsou vyrobeny z nashromážděné směsi oxidů ochuzeného uranu ze zařízení TVELu a oxidů plutonia získaných při procesu přepracování použitého jaderného paliva.

Snaha o uzavřený cyklus „bez radioaktivního odpadu“

„Počínaje nejbližší výměnou paliva bude reaktor BN-800 zavezen čerstvým palivem MOX. Ve stejný čas bude TVEL spolu s MCC pokračovat ve vývoji technologie výroby paliva MOX,“ řekl Alexander Ugryumov, viceprezident pro výzkum a vývoj ve společnosti TVEL.

Plnorozsahový simulátor reaktoru BN-800, zdroj: Rosatom

Výrobní linka MCC k produkci paliva MOX je umístěna v dole 200 metrů pod zemským povrchem a byla vybudována jako součást ruského průlomového projektu „Proryv“ (Průlom), který má umožnit uzavřený jaderný palivový cyklus. Konečným cílem projektu je vyloučit radioaktivní odpad při výrobě energie z jádra.

Reaktor na rychlé neutrony BN-800

Rychlý reaktor BN-800 byl vyveden na minimální kontrolovaný výkon (MKV) poprvé v červnu 2014 a zahájení jeho komerčního provozu bylo plánováno na konec téhož roku. Nakonec ale v prosinci 2014 oznámil provozovatel reaktoru Rosenergoatom, že hodlá ještě použité palivové soubory vylepšit.

Reaktor BN-800; Zdroj: Rosatom

Reaktorový blok byl opět přiveden na MKV v srpnu 2015 a znovu v listopadu 2015. Blok s výkonem 789 MWe byl poté připojen k energetické síti 10. prosince 2015 a jeho komerční provoz provozovatel zahájil 31. října 2016.