Domů
Jaderné elektrárny
Polsko chce postavit jadernou elektrárnu u Baltského moře, mnozí protestují
Jaderné elektrárny v Německu

Polsko chce postavit jadernou elektrárnu u Baltského moře, mnozí protestují

Slajszewo (Polsko) 14. ledna (ČTK/DPA) – Velké sklenice se sušenými hřiby stojí na zelených kachlových kamnech. Francouzskými okny jídelny se Joanna Zwierzchowská dívá na sněhem pokrytou pomořanskou krajinu. „Toto je moje oáza,“ říká 51letá obchodnice, která v Gdaňsku provozuje cestovní kancelář. Jenže idyla je ohrožena. Dům Zwierzchowské totiž stojí ve Slajszewu, vesnici na polském pobřeží Baltského moře, píše agentura DPA.

Nedaleko odsud, zhruba 80 kilometrů severozápadně od Gdaňsku a asi 300 kilometrů od hranic s Německem, má Polsko výhledově postavit svou první jadernou elektrárnu. Nejen v regionu to naráží na odpor. Také v Německu, které je vůči jaderné energetice kritické, lidé sledují polské jaderné plány s obavami.

Počátkem listopadu dala polská národně-konzervativní vláda v čele se stranou Právo a spravedlnost (PiS) americkému koncernu Westinghouse povolení k výstavbě první jaderné elektrárny v zemi. Náklady na výstavbu mají činit v přepočtu kolem 447 miliard korun. K umístění elektrárny řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová poněkud nejasně, že preferována je „oblast kolem Kopalina-Lubiatowa“, což je sousední obec Slajszewa.

Nejpozději v roce 2026 má být zahájena stavba prvního reaktorového bloku, který má být připojen k síti v roce 2023, vyplývá ze strategického dokumentu Polská energetická politika do roku 2040, předloženého v roce 2021. Po vypuknutí války na Ukrajině byl aktualizován. Od roku 2033 má být každé dva roky uvedena do provozu další jaderná elektrárna. Do roku 2043 jich má být šest. Varšava chce rovněž prostřednictvím soukromých investorů podporovat budování takzvaných malých modulárních reaktorů (SMR).

Jaderné elektrárny mají Polsku pomoci při odklonu od uhlí. V současnosti země získává téměř 80 procent své energie z černého a hnědého uhlí. Problémem nejsou jen vysoké hodnoty emisí. Podle prognóz státního Geologického institutu vystačí zásoby černého uhlí vhodné pro těžbu ještě 50 let, hnědé uhlí by mohlo dojít už za 20 let.

S válkou na Ukrajině a energetickou krizí se nálada v polské společnosti obrátila. Ještě v červnu 2021 bylo 45 procent Poláků proti jaderné energii a 39 procent pro. V aktuálním průzkumu činí podíl podporovatelů 75 procent.

Joanna Zwierzchowská řídí své SUV po písčité cestě, která vede k široké písčité pláži ve Slajszewu. V borovém lese za dunami trčí ze země modré kovové sloupky. Brali tu půdní vzorky kvůli zvažované lokalitě pro jadernou elektrárnu.

„Celý ekosystém tohoto baltského regionu je ohrožen,“ říká aktivistka, která proti plánované stavbě mobilizuje v občanské iniciativě Baltyckie-SOS.

V Slajszewu a okolních vesnicích visí na některých zahradních plotech žluté plakáty se slogany Stop Atom a Ne jaderné elektrárně v Slajszewu. Velký protest to není. Mnozí občané sice jsou proti, ale nechtěli podle Zwierzchowské vyvěsit žádné plakáty. Podporovatelé jádra podle ní často ostouzejí jeho odpůrce jako „německé agenty“. Odkaz na Německo není náhodný. Čtyři spolkové země – Braniborsko, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Sasko a Berlín – Polsko vyzvaly, aby od svého záměru ustoupilo. „Na pozadí katastrofálních jaderných havárií v Černobylu a Fukušimě by se mělo od plánů na další využívání jaderné energie upustit v zájmu obyvatel a životního prostředí u Baltského moře,“ uvedla iniciativa v prohlášení zveřejněném v polovině prosince. Německo zahájilo odklon od jádra už před mnoha lety, poslední tři jaderné elektrárny odpojí od sítě v polovině dubna.

Čtyřmi škrty své propisky označuje starosta Wieslaw Gembka na mapě místo, kde má jaderná elektrárna stát. „Neznám na světě žádnou obec, která by byla nadšená z toho, že bude vše zničeno,“ řekl šéf správy obce Choczewo, která patří k Slajszewu. Mnoho lidí v pobřežním regionu žije z pronajímání rekreačních bytů a mají strach, že bude zničen základ jejich živobytí. „Ale jako státní zaměstnanec musím zastupovat zájmy odpůrců i zájmy stoupenců a zároveň brát v potaz situaci Polska, které potřebuje místo ke stavbě jaderné elektrárny,“ říká Gembka.

Nebyl by to první pokus Polska o vybudování jaderné elektrárny v blízkosti Baltského moře. Jen 23 kilometrů od Slajszewa leží Žarnowiec, kde měla v době komunismu vzniknout první jaderná elektrárna. Dnes ční do nebe obrovská rozestavěná ruina se zvětralými betonovými bloky a zrezivělými ocelovými mřížemi. Prestižní projekt započatý v 80. letech byl zastaven v roce 1990. Neboť po černobylské katastrofě vzrostl i v Polsku odpor proti jaderné energii. „To je má největší obava“, říká starosta Gembka, „že to u nás dopadne stejně jako tehdy v Žarnowieci“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Emil
14. leden 2023, 08:40

Podle průzkumu veřejného mínění ti údajně "mnozí" co protestují jsou docela v menšině, když v okolí lokality podporuje stavbu 75 % obyvatel: "Seventy five percent of residents of the municipalities of Choczewo, Gniewino and Krokowa support the construction of a nuclear power station in their immediate vicinity, according to a survey by independent research agency PBS"

world-energy. org/article/28600. html

Milan Vaněček
14. leden 2023, 14:39

píár kancelář uvádí, že průzkum americké agentury PBS uvádí......

Ještě poznámka: tu JE mají stavět američané

Emil
14. leden 2023, 15:20

Podobné konspirační teorie poněkud kalí fakt, že podpora byla vysoká ještě dávno předtím, než bylo rozhodnuto o tom, kdo bude elektrárnu stavět.

Milan Vaněček
14. leden 2023, 16:34

Každá píár agentura ví, že půda se musí připravit předem než padne konečné rozhodnutí.

Emil
14. leden 2023, 17:22

Co údajně ví "každá píár agentura" na rozdíl od "píár" Vaněčka netuším, to bude asi opravdu jeho parketa.

Maly Jarda
14. leden 2023, 14:58

Vše záleží na tom jestli onu JE budou stavět Američané nebo ne.

Když ano tak bude podle průzkumů amerických agentur proti stavbě jen velmi málo lidí a těch nevzdělaných, a když ne tak bude ona JE velkou hrozbou nejen pro Polsko ale i pro Evropu a vlastně i pro přírodu a klima a Greenpeace bude protestovat proti stavbě 24 hodin denně

Vlado
14. leden 2023, 16:45

S Amerikou kupředu a nikdy jinak. Kdybyste měl (Malý Jarda) pravdu, tak Greenpeace jsou zřejmě prodlouženou rukou Westinghouse, což je velmi smutné.

Maly Jarda
14. leden 2023, 18:06

Greenpeace jsou prodlouženou rukou americké vlády už asi tak 40 let . Něco jako zelená Al Kaida.

Karásek
14. leden 2023, 23:30

Vlado a co takové blábolení prokázat?

Pravoslav Motyčka
14. leden 2023, 16:52

No tak samozřejmě pokud to mají stavět Američané a ještě Polsko může udělat něco proti politice Německa , no tak pak je jasné že je to u nich populární. Na druhou stranu Poláci jádro objektivně potřebují , ale jen kvůli snížení emisí CO2 - těžitelné ověřené zásoby uhlí má Polsko na 282 let. ( Německo přes 300 let ČR asi 110 let ) proti Číně , která má zásoby jen na 37 let je to luxus, proto také Čína tolik investuje do alternativ a proto se zavázala k uhlíkové

neutralitě v roce 2060 - tedy přesně v době kdy jí dojde její vlastní uhlí.

Ivan Novák
14. leden 2023, 18:25

Bohužel, DPA je ve věci nových JE kdekoli na světě, a v Polsku zvlášť, jako zdroj informací zcela irelevantní.

Zdeves Pavel
14. leden 2023, 19:21

WEC vůči Korejcum je podstatně dražší varianta. Teď jen najít financování tak 10-12 mld. USD na blok. Ale když mají 10 mil USD za starý Abrams, tak třeba bohaté zaplatí i JE.

Maly Jarda
14. leden 2023, 19:39

Američani jim na to půjčí, i na koupi amerického plynu jim půjčí .. Američani jsou hodní lidé co rádi pomůžou

Karásek
14. leden 2023, 23:28

10, nebo 12 mld. USD na jeden blok by kamaráde bylo hodně málo. V minulých cenách stála JE Vogtle na jeden blok přes 15 mld. USD. A od té doby byla inflace a ještě bude. Zřejmě se to tam pod 25 mld. USD za jeden blok nedostane. Spíš to bude víc.

Karásek
14. leden 2023, 23:24

Předpokládám, že v přepočtu těch 447 mld. Kč bylo myšleno za jeden blok a i tak to zřejmě nebude stačit. V cenách z minulé doby totiž stál jeden blok JE Vogtle v USA přes 15 mld. USD. Od té doby byla pořádná inflace a ještě bude. Pod 500 mld. v přepočtu na Kč se tam určitě nedostanou a kdo

ví, kdy to dostaví. Snad to smete veřejnost, která JE v Polsku není příliš nakloněna.

Emil
15. leden 2023, 07:41

To předpokládáte jako obvykle špatně, Karásku.

Emil
15. leden 2023, 08:53

"In November, Poland chose Westinghouse for the construction of three AP1000 pressurised water reactor units at Lubiatowo-Kopalino in the northern province of Pomerania."

nucnet. org/news/agreement-with-westinghouse-means-detailed-work-can-begin-12-4-2022

"News reports citing Morawiecki suggest the plant will cost $20 billion."

powermag. com/potential-deal-brewing-for-second-polish-nuclear-plant-based-on-south-korean-technology/

Petr prochaska
15. leden 2023, 09:21

Počáteční ceny nejsou nikdy dodrženy. Člověk musí vycházet z JE, které se skutečně postavily.

Emil
15. leden 2023, 09:40

Vyvracel jsem Karáskovo tvrzení že jde o částku za jeden blok - nejde. Rozhodně se nemusí vycházet z ceny prototypu, které vždycky stojí podstatně víc než n-tý reaktor stejného typu. A Karásek míchá dohromady dvě naprosto nesouvislá čísla.

Karásek
15. leden 2023, 13:49

Emčo, jaderný reaktor není auto, které jede na výrobní lince na pásu. Tady se žádné zlevnění očekávat nedá. A těch více než 15 mld. USD za jeden blok AP 1000 už bylo prostavěno. To je fakt.

Emil
15. leden 2023, 14:04

Karásku, samozřejmě že se očekávat dá a taky se to děje. Ke zlevnění není potřeba výrobní linka, úplně stačí například fakt, že se nemusí projekt měnit v průběhu výstavby, nemusí se kvůli tomu stavba zastavit na rok, jako se to stalo třeba právě u Vogtle a podobně. Většina činností která poprvé trvala nějaký čas, trvá podruhé i o desítky procent času méně, právě kvůli zkušenostem s výstavbou prototypu. Příkladů je spousta.

Když nevíte co která částka znamená, tak pak není divu že srovnáváte jablka a hrušky.

energetik
15. leden 2023, 19:36

A jak dopadlo referendum?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se