Domů
Jaderné elektrárny
Polsko povolilo výstavbu 24 malých modulárních reaktorů na šesti místech

Polsko povolilo výstavbu 24 malých modulárních reaktorů na šesti místech

Polské ministerstvo životního prostředí povolilo výstavbu 24 malých modulárních reaktorů na šesti místech v Polsku. S odkazem na představitele společnosti Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to dnes uvedla agentura Reuters. OSGE je společný podnik petrochemické společnosti Orlen a chemické firmy Synthos, která patří jednomu z nejbohatších Poláků Michalu Solowowovi.

„Symbolické je to, že předběžná rozhodnutí jsme dostali právě dnes, kdy jsou emise oxidu uhličitého v Polsku připadající na kilowatthodinu nejvyšší v Evropě a jedny z nejvyšších na světě. Tato rozhodnutí nám umožní budovat v Polsku reaktory BWRX-300 GE Hitachi, a zajistit tak bezemisní, stabilní zdroje energie,“ řekl výkonný ředitel OSGE Rafal Kasprów.

Polsko je ze zemí EU nejvíce závislé na uhlí, v současnosti vyrábí přibližně 70 procent elektřiny z fosilních paliv. Vzhledem k tomu, že emise oxidu uhličitého čím dál více zatěžují cenu energií, země investuje do větrných elektráren na moři a do jaderné energie, aby nahradila stárnoucí uhelné elektrárny.

Polské ministerstvo životního prostředí uvedlo, že malé modulární reaktory budou moci vzniknout ve Wloclawku, obci Stawy Monowskie ležící nedaleko Osvětimi, ve Stalowé Woli na jihovýchodě země, Ostrolence, Nowé Hutě a ve městě Dombrowa Górnicza ve Slezsku.

Televize TVN24 na svých internetových stránkách uvádí, že OSGE plánuje nejméně jeden reaktor spustit do roku 2030. V současnosti žádný reaktor BWRX-300 ještě uveden do provozu nebyl, první má začít fungovat v Kanadě v roce 2028, druhý pak v Polsku.

Polská média připomínají, že letos v červenci resort životního prostředí povolení pro stavbu malých modulárních reaktorů udělil polskému producentovi kovů KGHM. Společnost OSGE o povolení požádala ve stejnou dobu jako KGHM, musela na ně ale čekat o poznání déle. Týdeník Polityka napsal, že to bylo kvůli výhradám tajné služby ABW. Není ovšem jasné, čeho se týkaly, příslušné dokumenty jsou tajné.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(27)
Karásek
7. prosinec 2023, 20:47

Kolik z nich se opravdu postaví? Možná pár a bude to finanční propadák jako NuScale.

Vladimír Šťastný
8. prosinec 2023, 07:05

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ty jsi prostě exemplář. O něčem, co ještě není už víš, že to bude propadák, a o tom, co je už 20 let jenom atrapa požírající dotace a předstírající výrobu energie ve srandovním množství, tvrdíš, že je to úžasné....
.

Karásek
8. prosinec 2023, 09:40

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Šťastný, jestli jste tak ubohej, že nemáte vlastní myšlenku, ale umíte jen napadat druhého tak nic nepište. A krávy jsme spolu napásli.
.

Vladimír Šťastný
8. prosinec 2023, 12:36

Máš to napsané níže i od jiných.

Vladimír Šťastný
9. prosinec 2023, 08:08

Milá redakce, když o někom napíšu, že je "exemplář", tak si o něm skutečně myslím, že je mimózní blb, ale píšu to slušně. V tom je český jazyk úžasný. Myslím, že byste neměli přetahovat strunu a příspěvky, které neobsahují zjevné vulgarity, měli nechávat tam, kde jsou. Začínáte se chovat jako EU.

Jaroslav Studnička
8. prosinec 2023, 07:27

Budu se opakovat.

Už jenom kvůli Karáskovi si přeji, aby postavili všech 24 :-)

Vlado
8. prosinec 2023, 09:50

Rovněž si myslím, že Karásek rozhodně není in, přesto mu přeji radostné probouzení.

Lukáš
8. prosinec 2023, 08:57

Ked vidim aktualnu produkciu z OZE v Nemecku tak neviem neviem co je financny prepadak :)

A 5,1gw v biomase je tiez terno, ked vacsnia stiepky na spalovanie sa dovaza z USA, Kanady, Skandinavie a donedavna aj z Ruska.

Zdeves Pavel
8. prosinec 2023, 10:53

Vy máte skleněnou kouli, nebo sedíte na Olympu? Nechte Poláky, aby řešili svou energetiku.

Zdeves Pavel
8. prosinec 2023, 10:54

To platilo Karáskovi.

Petr
8. prosinec 2023, 18:20

Kravinky kravinky. Kdyby radši rozvíjeli OZE a vodíkovou ekonomiku. Záliba v technologiích minulé průmyslové revoluce je projevem úpadku.

Emil
8. prosinec 2023, 19:49

Kdyby radši rozvíjeli OZE a vodíkovou ekonomiku, tak by byli podstatně blíž té minulé průmyslové revoluci a tím pádem by to byl podle vaší definice spíš projev úpadku:

Parní stroj: 1756

elektrolyzér: 1800

palivový článek: 1842

Fotovoltaický článek: 1883

Větrná elektrárna: 1888

Jaderná elektrárna: 1951

Josef
9. prosinec 2023, 16:41

A všechny vynálezy, až na JE, se vždy masově rozšířily a byly vyráběny sériově, zvyšovala se jejich dostupnost a cena klesala cena klesala, proč je tomu JE jinak?

Emil
9. prosinec 2023, 16:46

U JE tomu není jinak, ty se taky masově rozšířily a byly vyráběny sériově, zvyšovala se jejich dostupnost a cena klesala.

Josef
10. prosinec 2023, 09:12

Pane Emile,

masová výstavba JE skončila v 8O-tých letech, od té doby do jde s JE je dolů, to je fakt. Za snílka, pokud se Vás to dotklo, se omlouvám.

Emil
10. prosinec 2023, 09:20

Josefe, vaše tvrzení "masová výstavba JE skončila v 8O-tých letech" tedy potvrzuje mé tvrzení že "se taky masově rozšířily a byly vyráběny sériově". Nehledě na to že ve skutečnosti neskončila, jen se změnil okruh zemí kde probíhá.

Josef
10. prosinec 2023, 17:57

"Sériovost" je vidět např. na schopnosti Rosatomu dodat dokumentaci k PAKS2, kolik to trvalo let? Sériové výrobky mají dokumentaci již vypracovanou. A to že se nyní staví v Číně, Indii atd. je dáno, tím, že jsou v energetice 30-50 let pozadu a rozhodně neplánují tak masové nasazení jádra jako tomu bylo v USA či Francii v 60-70 letech

Emil
10. prosinec 2023, 19:15

Ne, "schopnosti Rosatomu dodat dokumentaci k PAKS2" neukazují sériovost, tu sériovost můžete vidět třeba v Turecku nebo Egyptě, kde se sériově staví čtyřblokové elektrárny.

Milan Vaněček
9. prosinec 2023, 17:45

Tragedie výstavby JE (což vidíme nejen v EU ale i v USA, kde po cca 30 letech jednu JE dostavěli a druhou raději zrušili a rozebrali) je v tom, že

1) výstavba jaderných reaktorů přišla předčasně, aniž se vyřešil zásadní problém (ne)bezpečnosti, o kterém jsem zde mnohokráte psal a který vedl ke 3 velkým havariím

2) je to výroba unikátních kusů, žádná robotizovaná seriová výroba, takže jsou stále dražší a dražší

3) nový koncept reaktorů (menších, které lze nouzově uchladit a vyrábět v malých seriích) je ještě násobně dražší v produkci elektřiny než u těch velkých "dinosaurů"

Milan Vaněček
9. prosinec 2023, 17:45

Tragedie výstavby JE (což vidíme nejen v EU ale i v USA, kde po cca 30 letech jednu JE dostavěli a druhou raději zrušili a rozebrali) je v tom, že

1) výstavba jaderných reaktorů přišla předčasně, aniž se vyřešil zásadní problém (ne)bezpečnosti, o kterém jsem zde mnohokráte psal a který vedl ke 3 velkým havariím

2) je to výroba unikátních kusů, žádná robotizovaná seriová výroba, takže jsou stále dražší a dražší

3) nový koncept reaktorů (menších, které lze nouzově uchladit a vyrábět v malých seriích) je ještě násobně dražší v produkci elektřiny než u těch velkých "dinosaurů"

Emil
9. prosinec 2023, 18:13

Hned první věta obsahuje zjevnou dezinformaci, v USA nedostavěli JE po cca 30 letech ale přesně po 7 letech. Předchozí jaderná elektrárna Watts Bar byla totiž dostavěna v roce 2016. Další Vaněčkovy laické dojmy nekomentovat nebudu.

Milan Vaněček
9. prosinec 2023, 18:53

Tedy zrovna tím bych se Emile nechlubil, cituji

"Druhý blok JE Watts Bar započal výstavbu 1. září 1973. Do sítě byl poprvé připojen 2. června 2016 a v komerční provoz přešel 19. října 2016. Jedná se o tlakovodní reaktor Westinghouse M412. Hrubý výkon druhého bloku činí 1218 MW."

VÝSTAVBA TRVALA 43 let, slovy čtyřicet tři let!!

Ano, po 43 letech dostavěli JE Watts Bar, to je ještě horší než jsem mylně předpokládal

Emil
9. prosinec 2023, 19:08

Kde konkrétně se tím (nebo něčím jiným) chlubím, Vaněčku? Pouze vyvracím vaše dezinformace o tom jak "po cca 30 letech jednu JE dostavěli".

Je sice chvályhodné že jste si existenci této elektrárny dohledal na wikipedii, ale už není chvályhodná další dezinformace kterou jste u toho vypustil, druhý blok se totiž nestavěl 43 let, výstavba byla zastavena v roce 1985 a o obnovení výstavby bylo rozhodnuto až v roce 2007, takže se ve skutečnosti nestavěla ani polovinu doby kterou uvádíte.

Josef
9. prosinec 2023, 20:46

Emile, Vy jste buď snílek, nebo si něco vymyslíte a tomu věříte. Sériová výroba JE? Proč to tedy banky stále nechápou a připravují se tím o skvělý byznys tím, že neposkytují úvěry na stavby JE a proč se ty sériovky nedaří ani začít ani dokončit dle plánu?

Emil
9. prosinec 2023, 21:35

Josefe, nechte si to vaše nálepkování, na vaše amatérské psychoanalýzy vůbec nejsem zvědavý. Držte se laskavě faktů a nechte si tu svou argumentaci ad-hominem pro někoho jiného. Že byly JE "byly vyráběny sériově" je známý fakt, že vy ho neznáte neznamená že jsem si ho vymyslel. Sériově se jaderné elektrárny skutečně stavěly, Francie je toho typickým příkladem, ale i v ČR například Škoda JS vyrobila za 12 let celkem 24 reaktorových kompletů. To je celkem hezký příklad sériové výroby, kterou jsem si údajně "vymyslel".

Milan Vaněček
9. prosinec 2023, 20:21

To byla ironie, že se "chlubíte". A skutečně, 30 let je desinformace, správná informace by by spíš byla o více než 40ti letech a dvou elektrárnách....

Výstavba JE v USA v posledních ?? (30, či 40) letech, to je opravdu katastrofa.

Emil
9. prosinec 2023, 20:29

Dezinformace je obojí, Vaněčku, každý se může přesvědčit co jste napsal a jaká je skutečnost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se