Domů
Jaderné elektrárny
Práce na renovaci kanadské jaderné elektrárny Darlington 2 byly dokončeny

Práce na renovaci kanadské jaderné elektrárny Darlington 2 byly dokončeny

Renovace druhého bloku kanadské jaderné elektrárny Darlington 2 byly dokončeny a proces opětovného spuštění reaktoru tak může započít. Oznámil to provozovatel elektrárny, společnost Ontario Power Generation (OPG). Společnost se zároveň rozhodla o odložení obdobných prací na třetím bloku, které měly započít na začátku května. Důvodem je zajištění stabilní dodávky elektřiny během pandemie onemocnění COVID-19.

Darlington 2 je prvním ze čtyř reaktorů elektrárny, který renovací prošel. Tu mají postupně podstoupit všechny tři zbylé reaktory. Celkové náklady na tento projekt jsou přibližně 12,8 miliard kanadských dolarů (přibližně 224 miliard korun). Provedení těchto prací má elektrárně umožnit prodloužení provozu o 30 let. Všechny reaktory jsou typu CANDU 850. Celkový instalovaný výkon elektrárny je 3 512 MWe.

Součástí prací bylo například rozebrání reaktoru po jeho odstavení a vyvezení veškerého paliva. Demontovány byly součásti všech 480 palivových kanálů a aktivní zóna reaktoru byla přestavěna. V rámci prací proběhla i detailní inspekce reaktorové nádoby – takzvané kalandrie. Práce na renovaci druhého bloku započaly v říjnu 2016, práce na opětovné montáži začaly v červnu 2018.

Restart reaktoru bude podléhat sválením Kanadské komise pro jadernou bezpečnost a schopnosti OPG jej bezpečně provést vzhledem k současné situaci kolem pandemie.

„Jménem všech zaměstnanců OPG, partnerů a dodavatelů projektu bych chtěl poděkovat renovačnímu týmu za dokončení posledních kroků prací na druhém bloku za bezprecedentních a výjimečných okolností. Projektový tým pokračoval v práci bezpečně a pilně i během řízení dalších opatření vyžádaných pandemií COVID-19.“ – Ken Hartwick, prezident a výkonný ředitel OPG

Práce na renovaci třetího bloku se posouvají

„OPG zároveň podniká kroky pro zajištění stabilní dodávky čisté elektřiny během pandemie COVID-19 tak, aby potřebná elektrická energie byla zajištěna pro všechny nemocnice, domácnosti i klíčové podniky. …

V rámci těchto opatření bude OPG pokračovat v provozu třetího bloku Jaderné elektrárny Darlington a dočasně odloží začátek prací na jeho renovaci, která měla započít v květnu. Během následujících týdnů určí projektový tým pro renovaci třetího bloku nejvhodnější čas pro restart projektu.“z prohlášení OPG

Kromě elektrické energie poskytují reaktory v JE Darlington také jeden z nejcennějších lékařských izotopů – Kobalt 60. Ontarijské jaderné reaktory v současnosti pokrývají téměř polovinu světové produkce tohoto izotopu. Ten se přitom využívá například pro sterilizaci přibližně 40 % všech jednorázových zdravotnických prostředků, jako jsou stříkačky, rukavice, implantáty a chirurgické nástroje.

Zdroj úvodního obrázku: Ontario Power Generation

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.