Příčinu poškození čerpadel napájecí vody na novém finském bloku Olkiluoto 3 se dosud nepodařilo zjistit
Zatím není známo, kdy budou obnoveny spouštěcí testy ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto 3 (OL3), kterou postavila společnost EDF. Společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) uvedla, že zatím pokračuje vyšetřování příčin poškození čerpadel napájecí vody.
Jaderná elektrárna Olkiluoto 3 Finsko Zdroj: (TVO)
Společnost TVO dne 18. října oznámila, že při údržbě a kontrole bylo zjištěno poškození vnitřních částí čerpadel napájecí vody, která se nachází na strojovně sekundární části bloku. O deset dní později uvedla, že ve všech čtyřech čerpadlech napájecí vody byly zjištěny několikacentimetrové trhliny.
Čerpadla napájecí vody jsou největšími čerpadly elektrárny Olkiluoto 3 a slouží k dopravě vody z nádrže napájecí vody do parogenerátorů. Společnost TVO uvedla, že trhliny zjištěné na čerpadlech nemají žádný vliv na jadernou bezpečnost.
"Čerpadla napájecí vody dodal pro sekundární okruh osvědčený výrobce čerpadel, který již dodal čerpadla do několika jaderných elektráren," uvedla společnost TVO. Podle TVO probíhá v současné době několik různých šetření, analýz a studií.
Jedno z oběžných kol čerpadla napájecí vody v elektrárně OL3. Zdroj: TVO
TVO uvedla, že jedno z poškozených oběžných kol bylo při destruktivní zkoušce rozebráno na části a tyto komponenty byly odeslány do několika různých laboratoří k analýzám. "Cílem je například ověřit kvalitu materiálu použitého při výrobě a identifikovat místo vzniku trhliny, jakož i prozkoumat mechanismus poruchy," uvedla.
Analýzy teprve stanoví, jaký bude dopad do spouštěcího harmonogramu
Přesná geometrie oběžného kola byla pro 3D model vytvořena pomocí laserového skenování. 3D model má být použit při doplňkových analýzách namáhání a technologie proudění. Výsledky těchto analýz poslouží k určení příčin závad a pomohou při řešení problému.
"Případný dopad výsledků na harmonogram spouštění bloku bude oznámen, jakmile budou šetření dokončena," uvedla společnost TVO.
Turbína jaderné elektrárny Olkiluoto 3. Zdroj: TVO
Elektrárna OL3 dosáhla poprvé minimálního kontrolovaného výkonu
21. prosince loňského roku a 12. března byla připojena k síti. Tlakovodní reaktor EPR o výkonu 1600 MWe se v současné době nachází ve fázi zkušebního provozu. Koncem září byl poprvé spuštěn na plný výkon a v současné době se plánuje, že v prosinci zahájí pravidelnou výrobu elektřiny.
Mohlo by vás zajímat:
To je problém za problémem. Celé to Olkiluoto se prodražilo, mělo být spuštěno v roce 2009 a nakonec je i teď poruchové. To je varování, abychom u nás od toho jaderného tendru ustoupili.
Protože čerpadla mají jen jaderné elektrárny a v jiných elektrárnách se tak rozbít nemůžou, co?
ja napr. doma na elektrarni ziadne cerpadlo nemam
To nikdo netvrdí.
Zase tam máš střídač, baterie případně další kusy výkonové elektroniky, které se mohou kdykoliv pos.at a určitě nevydrží 20let.
no neviem ako sa berie trvanlivost tuto toho cerpadla ci od zahajenia vystavby elektrarne alebo od spusteni do provozu, ale ani toto cerpadlo nevydrzalo 20 let, taky fuckup by som u projektu, ktory stoji miliardy a zamestnava stovky ludi neocakaval, lebo niektori tu stale tvrdia, ze jadro je bezpecny a spolahlivy zdroj a to spolahlivy chcem zdoraznit a podciarknut, pokial tam nemaju redundantne prvky na zabezpecenie vysokej dostupnosti a kazdy takyto problem znamena niekolkodnovu odstavku, tak sa o spolahlivosti hovorit neda, zvlast nie za tie peniaze
vše velkoseriově vyráběné komponenty dostupné v e-shopech či u dodavatelů, výměna v řádnu dnů
To čerpadlo bude mít jistě nad 10kW není připojeno přes stykače Y/D, ale přes frekvenční měnič, minimálně softstart tam musí být aby to neprasilo síť.
To samozřejmě je, milá Kitty, bezpečný a spolehlivý zdroj. Vy znáte nějaký spolehlivější? Že se něco u elektrárny ve zkušebním provozu porouchá a musí se opravit, na tomto faktu nic nemění.
"energergetik": "To čerpadlo bude mít jistě nad 10kW není připojeno přes stykače Y/D..."
Zpravidla jsou napájecí čerpadla u takto velkých elektráren hnána vlastní parní turbínkou jako na ETE - tzv. turbonapaječky. Na EDU jsou sice elektrická ale je to spíše výjimka. A například hlavní cirkulační čerpadla s příkonem kolem 5 MW se spouští bez soft startu, rovnou do sítě vlastní spotřeby. Každý prvek který se do napájení vloží je potenciální zdroj poruchy.
Překvapuje mne, že toto nevíte, psal jste tu, že jste jaderné elektrárny studoval, pokud se nemýlím.
Nejde o tendr na jádro, ale o kompetentnost dodavatele EDF. Podobné potíže má i v Hinkley Point C v Británii i ve Flamanville ve Francii samotné. Kromě zmíněných trhlin měla tato společnost velké a obtížně opravitelné problémy s kvalitou svarů.
A taky u nich se to strašně prodražuje stejně jako u Westinghouse. To v Maďarsku rozhodli v roce 2014 o výstavbě s Rosatomem a ještě nic nepostavili. Taky propadák.
Zjistěte si konečně nějaká fakta o stavbě v Maďarsku a přestaňte tady trvale šířit vaše nesmysly.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se