Domů
Jaderné elektrárny
Příčinu poškození čerpadel napájecí vody na novém finském bloku Olkiluoto 3 se dosud nepodařilo zjistit
Čerpadlo napájecí vody uvnitř strojovny JE Olkiluoto 3 na kterém probíhá analýzy poškození na oběžném kole. Zdroj: TVO
Zdroj: TVO

Příčinu poškození čerpadel napájecí vody na novém finském bloku Olkiluoto 3 se dosud nepodařilo zjistit

Zatím není známo, kdy budou obnoveny spouštěcí testy ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto 3 (OL3), kterou postavila společnost EDF. Společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) uvedla, že zatím pokračuje vyšetřování příčin poškození čerpadel napájecí vody.

Jaderná elektrárna Olkiluoto 3 Finsko Zdroj: (TVO)

Společnost TVO dne 18. října oznámila, že při údržbě a kontrole bylo zjištěno poškození vnitřních částí čerpadel napájecí vody, která se nachází na strojovně sekundární části bloku. O deset dní později uvedla, že ve všech čtyřech čerpadlech napájecí vody byly zjištěny několikacentimetrové trhliny.

Čerpadla napájecí vody jsou největšími čerpadly elektrárny Olkiluoto 3 a slouží k dopravě vody z nádrže napájecí vody do parogenerátorů. Společnost TVO uvedla, že trhliny zjištěné na čerpadlech nemají žádný vliv na jadernou bezpečnost.

"Čerpadla napájecí vody dodal pro sekundární okruh osvědčený výrobce čerpadel, který již dodal čerpadla do několika jaderných elektráren," uvedla společnost TVO. Podle TVO probíhá v současné době několik různých šetření, analýz a studií.

Jedno z oběžných kol čerpadla napájecí vody v elektrárně OL3. Zdroj: TVO

TVO uvedla, že jedno z poškozených oběžných kol bylo při destruktivní zkoušce rozebráno na části a tyto komponenty byly odeslány do několika různých laboratoří k analýzám. "Cílem je například ověřit kvalitu materiálu použitého při výrobě a identifikovat místo vzniku trhliny, jakož i prozkoumat mechanismus poruchy," uvedla.

Analýzy teprve stanoví, jaký bude dopad do spouštěcího harmonogramu

Přesná geometrie oběžného kola byla pro 3D model vytvořena pomocí laserového skenování. 3D model má být použit při doplňkových analýzách namáhání a technologie proudění. Výsledky těchto analýz poslouží k určení příčin závad a pomohou při řešení problému.

"Případný dopad výsledků na harmonogram spouštění bloku bude oznámen, jakmile budou šetření dokončena," uvedla společnost TVO.

Turbína jaderné elektrárny Olkiluoto Turbína jaderné elektrárny Olkiluoto 3. Zdroj: TVO

Elektrárna OL3 dosáhla poprvé minimálního kontrolovaného výkonu
21. prosince loňského roku a 12. března byla připojena k síti. Tlakovodní reaktor EPR o výkonu 1600 MWe se v současné době nachází ve fázi zkušebního provozu. Koncem září byl poprvé spuštěn na plný výkon a v současné době se plánuje, že v prosinci zahájí pravidelnou výrobu elektřiny.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko chce nové velké reaktory. Jaderná ofenziva může být riskantní
26. leden 2023, 07:34
EDF rozšířila nabídku jaderných zdrojů pro Polsko o technologii malých modulárních reaktorů NUWARD
23. leden 2023, 07:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Karásek
11. listopad 2022, 11:54

To je problém za problémem. Celé to Olkiluoto se prodražilo, mělo být spuštěno v roce 2009 a nakonec je i teď poruchové. To je varování, abychom u nás od toho jaderného tendru ustoupili.

Emil
11. listopad 2022, 12:00

Protože čerpadla mají jen jaderné elektrárny a v jiných elektrárnách se tak rozbít nemůžou, co?

hellokitty
11. listopad 2022, 18:15

ja napr. doma na elektrarni ziadne cerpadlo nemam

Xoor
12. listopad 2022, 08:30

To nikdo netvrdí.

Zase tam máš střídač, baterie případně další kusy výkonové elektroniky, které se mohou kdykoliv pos.at a určitě nevydrží 20let.

hellokitty
12. listopad 2022, 09:20

no neviem ako sa berie trvanlivost tuto toho cerpadla ci od zahajenia vystavby elektrarne alebo od spusteni do provozu, ale ani toto cerpadlo nevydrzalo 20 let, taky fuckup by som u projektu, ktory stoji miliardy a zamestnava stovky ludi neocakaval, lebo niektori tu stale tvrdia, ze jadro je bezpecny a spolahlivy zdroj a to spolahlivy chcem zdoraznit a podciarknut, pokial tam nemaju redundantne prvky na zabezpecenie vysokej dostupnosti a kazdy takyto problem znamena niekolkodnovu odstavku, tak sa o spolahlivosti hovorit neda, zvlast nie za tie peniaze

Josef
13. listopad 2022, 13:39

vše velkoseriově vyráběné komponenty dostupné v e-shopech či u dodavatelů, výměna v řádnu dnů

energetik
13. listopad 2022, 14:36

To čerpadlo bude mít jistě nad 10kW není připojeno přes stykače Y/D, ale přes frekvenční měnič, minimálně softstart tam musí být aby to neprasilo síť.

Emil
13. listopad 2022, 14:42

To samozřejmě je, milá Kitty, bezpečný a spolehlivý zdroj. Vy znáte nějaký spolehlivější? Že se něco u elektrárny ve zkušebním provozu porouchá a musí se opravit, na tomto faktu nic nemění.

Antonín Mikeš
14. listopad 2022, 14:29

"energergetik": "To čerpadlo bude mít jistě nad 10kW není připojeno přes stykače Y/D..."

Zpravidla jsou napájecí čerpadla u takto velkých elektráren hnána vlastní parní turbínkou jako na ETE - tzv. turbonapaječky. Na EDU jsou sice elektrická ale je to spíše výjimka. A například hlavní cirkulační čerpadla s příkonem kolem 5 MW se spouští bez soft startu, rovnou do sítě vlastní spotřeby. Každý prvek který se do napájení vloží je potenciální zdroj poruchy.

Překvapuje mne, že toto nevíte, psal jste tu, že jste jaderné elektrárny studoval, pokud se nemýlím.

Mirek
11. listopad 2022, 14:34

Nejde o tendr na jádro, ale o kompetentnost dodavatele EDF. Podobné potíže má i v Hinkley Point C v Británii i ve Flamanville ve Francii samotné. Kromě zmíněných trhlin měla tato společnost velké a obtížně opravitelné problémy s kvalitou svarů.

Karásek
12. listopad 2022, 16:53

A taky u nich se to strašně prodražuje stejně jako u Westinghouse. To v Maďarsku rozhodli v roce 2014 o výstavbě s Rosatomem a ještě nic nepostavili. Taky propadák.

Zdeves Pavel
13. listopad 2022, 14:11

Zjistěte si konečně nějaká fakta o stavbě v Maďarsku a přestaňte tady trvale šířit vaše nesmysly.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516