Domů
Jaderné elektrárny
Prodloužení provozu belgických jaderných reaktorů Doel 4 a Tihange 3
Jaderná elektrárna Doel
Zdroj: Frederic Paulussen

Prodloužení provozu belgických jaderných reaktorů Doel 4 a Tihange 3

Belgická federální vláda se rozhodla povolit provoz jaderných reaktorů Doel 4 a Tihange 3 až do roku 2035, aby země „posílila svou nezávislost na fosilních palivech v neklidné geopolitické době“. Již dříve se ale koaliční vláda dohodla na postupném ukončení provozu jaderných zdrojů do roku 2025.

Podle plánu, který loni v prosinci oznámila belgická vláda, budou reaktory Doel 3 a Tihange 2 odstaveny v roce 2022 a 2023. Novější bloky Doel 4 a Tihange 3 měly být odstaveny do roku 2025. Vláda však také požádala Spolkový úřad pro jadernou kontrolu (FANC), aby zvážil prodloužení provozu obou novějších reaktorů, v případě, že zpráva provozovatele elektrické sítě Elia, která bude předložena 18. března 2022, ukáže, že bez jaderné energie by byla po roce 2025 ohrožena bezpečnost energetických dodávek.

Belgický premiér Alexander De Croo oznamuje prodloužení provozu zařízení Doel 4 a Tihange 3. Zdroj: Premier.be.

Belgické jaderné elektrárny se na výrobě elektřiny v zemi podílí přibližně z 50 %. Dosud nebylo rozhodnuto, jak země výpadek způsobený odstavením reaktorových bloků nahradí. Společnost Elia již dříve uvedla, že do konce roku 2025 bude zapotřebí nejméně 3,6 GWe nového instalovaného kapacity.

Národní regulátor připouští další provoz jaderných bloků

FANC v lednu předložil federální vládě analýzu možného prodloužení provozu elektráren Doel 4 a Tihange 3. Zpráva uvádí rozhodnutí a opatření, která je třeba přijmout v krátkodobém a střednědobém horizontu, aby bylo možné reaktory provozovat déle, než se předpokládalo, v případě, že se toto prodloužení ukáže jako nezbytné pro zajištění dodávek elektrické energie po roce 2025.

Pokračování provozu jaderných bloků se také označuje jako "plán B". Podle FANC je dlouhodobý provoz reaktorů z hlediska jaderné bezpečnosti možný, i když s nutnými regulačními úpravami a investicím do bezpečnosti zařízení.

"Aby mohl být plán B aktivován, je nezbytné, aby vláda přijala jasné rozhodnutí do konce prvního čtvrtletí roku 2022," uvedla FANC. "Pak bude na provozovateli jaderných elektráren, aby provedl analýzu a rozhodl, zda je ochoten provést potřebné investice."

Přehodnocení rozhodnutí federální vlády

Dne 18. března oznámila vláda své rozhodnutí povolit provoz jaderných elektráren Doel 4 a Tihange 3 do roku 2035, díky čemuž se zachová výrobní kapacita o velikosti 2 GWe.

Provozovatel jaderných elektráren, společnosti Engie, podle agentury Reuters uvedl, že bude s vládou spolupracovat na studii proveditelnosti prodlouženého provozu obou bloků. Energetická společnost uvedla, že rozhodnutí o prodloužení jejich provozu vyvolává významná bezpečnostní, regulační a prováděcí omezení. Společnost navíc dodala, že se jedná o nepředvídatelný krok a že kvůli svému rozsahu a míře rizika přesahuje běžnou činnost soukromého provozovatele.

Jaderná elektrárna Tihange. Zdroj: Electrabel

Předběžný návrh zákona o rozšíření jaderných elektráren Doel 4 a Tihange 3 musí být do konce března předložen ke schválení Radě ministrů, stejně jako návrh královského dekretu, kterým se mění královský dekret ze dne 30. listopadu 2011 o bezpečnostních předpisech pro jaderná zařízení, uvedla vláda.

Investice do bezemisních zdrojů a nezávislost na fosilních palivech

"Rozšíření provozu dvou jaderných elektráren by nemělo vytlačit z trhu výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů," uvedla vláda. "Bude mimo jiné prověřeno, zda lze v případě nadprodukce z obnovitelných zdrojů jaderné elektrárny využít k nastartování belgického trhu s vodíkem."

Spolková vláda rovněž oznámila investice v celkové výši 1,1 miliardy eur na podporu přechodu ke klimatické neutralitě. Uvedla, že cílem investic do větrné energie na moři, vodíkové a solární energie a udržitelné mobility je urychlit nezávislost na fosilních palivech.

Celkové schéma univerzálního výzkumného reaktoru MYRRHA (zdroj SCK-CEN). Celkové schéma univerzálního výzkumného reaktoru MYRRHA. Zdroj SCK-CEN.

V těchto investicích je pro příští čtyři roky zahrnuto i 25 milionů EUR na malé modulární reaktory.

"Belgie má špičkové odborné znalosti v oblasti nových jaderných technologií a v příštích letech bude do této oblasti investovat ve spolupráci se svým Centrem jaderného výzkumu (SCK-CEN) a výzkumným reaktorem Myrrha spojeným s protonovým urychlovačem," uvedla vláda.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se