Domů
Jaderné elektrárny
Prodloužení životnosti německých jaderných elektráren se nevyplatí, uvedl Habeck
jaderná elektrárna
Zdroj: Pixabay

Prodloužení životnosti německých jaderných elektráren se nevyplatí, uvedl Habeck

Prodloužit životnost posledních tří německých jaderných elektráren kvůli úsporám plynu by bylo špatné rozhodnutí, uvedl dnes německý ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck během dne otevřených dveří sídla vlády. Provozem elektráren by se ušetřila nanejvýš dvě procenta spotřeby plynu, což není dostatečný důvod pro odklon od ekologického směřování německé energetiky, dodal Habeck podle agentury Reuters.

Habeck nicméně uvedl, že je otevřený prodloužení životnosti jaderné elektrárny v Bavorsku, pokud zátěžový test ukáže, že je to nutné pro zajištění stability a dodávek do sítě během zimy. Výsledky testu má vláda dostat v řádu týdnů, píše Reuters.

Bavorsko je v jiné situaci než zbytek Německa, protože dodává elektřinu do francouzské sítě. Francie aktuálně odstavila několik jaderných elektráren kvůli údržbě a výpadky má nahradit zásobování z Německa. Habeck dnes francouzskou závislost na jádru kritizoval, píše agentura DPA.

„Není to nejlevnější technologie, ani nejbezpečnější technologie pro zásobování Evropy a světa v budoucnosti,“ uvedl Habeck a zmínil například problémy s ukládáním jaderného odpadu nebo ekonomické důvody, píše DPA.

V Německu až do ruské invaze na Ukrajinu panovala jasná a široká politická shoda na odklonu od nukleární energetiky. Jaderné elektrárny slíbila vláda bývalé kancléřky Angely Merkelové uzavřít do konce letošního roku v reakci na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011.

List The Wall Street Journal v úterý napsal s odvoláním na německé vládní zdroje, že Německo kvůli energetické krizi neodstaví poslední tři jaderné elektrárny a nechá je prozatím v provozu i po konci letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Ivan Švančara
21. srpen 2022, 17:52

Prodlouzeni se nevyplati pry.

Tak som si precital clanok dvakrat, aby som objavil kalkulacie. V skutocnosti su to len idealogicke blaboly zeleneho pomatenca.

On je ochotny nechat umrznut obcanov a zlikvidovat ekonomiku v zaujmu jeho fantasmagorii.

Emil
21. srpen 2022, 20:25

Je celkem logické, že se prodloužení nevyplatí Zeleným, kteří z něj nic mít nebudou, jen se zase nedočkají vytoužené destrukce jimi nenáviděného zdroje elektřiny, za který už dvacet let tak bezhlavě bojují. Ale např. v případě elektrárny Isar 2 už se diskutuje o tom, jak případně naložit se ziskem 1,85-2 miliardy Eur, plynoucím z případného prodloužení provozu do května 2023:

abendzeitung-muenchen. de/muenchen/csu-antrag-zu-isar-2-muenchner-sollen-von-streckbetrieb-profitieren-art-834172

Ano, čtete správně, pouhé prodloužení provozu o pár měsíců by bylo schopné vydělat zhruba čtvtinu potřebných prostředků na stavbu úplně nové jaderné elektrárny, které jsou údajně drahé a vůbec se nevyplatí stavět.

Milan Vaněček
21. srpen 2022, 21:20

Tak to Francouzi při současných cenách elektřiny ztrácí v současnosti na své jaderné energetice cca 25 krát více. (asi 26 reaktorů mimo provoz). To je teda obrovská suma peněz.

Tedy za 50 miliard Eur by toho šlo ve Francii postavit, třeba cca 25 GW fotovoltaiky a 25 GW VtE (aby v zimě ta celá sestava FVE+VtE dávala dvakrát víc TWh než v létě).

Současné ceny elektřiny totiž nemají nic společného s realitou. Jsou dané především německou snahou likvidace výrobních kapacit, které se jim ideologicky nelíbí a francouzským nepořádkem (plus suchým létem), které vyřadily téměř polovinu jejich výrobní kapacity (z velké většiny jaderné).

Kdyby si Francie a Německo ponechali nadbytek starých výrobních kapacit a věnovaly se řádné údržbě tak by žádné plynové elektrárny u nich nejely a "neurčovaly by cenu" při současných šílených cenách plynu v rámci války Ruska proti Ukrajině.

Emil
21. srpen 2022, 22:06

Samozřejmě že neztrácejí 25× více, loni touhle dobou měli v provozu 39 GW, letos 27 GW, v současnosti jim tedy chybí 8,5× výkon Isaru 2 a ne 25×. Jaderné elektrárny se totiž běžně v odstávkách střídají, statisticky tedy vychází na Francii neustále zhruba 12 plánovaně odstavených reaktorů na výměnu paliva a další úkony. Protože ale v létě bývá poptávka po elektřině nižší, odstavuje Francie více reaktorů oproti tomuto průměru. Nesmyslné je tedy i tvrzení o nepořádku a suchu v souvislosti s vyřazením poloviny "jejich výrobní kapacity (z velké většiny jaderné)".

Těch "50 miliard Eur" je tedy naprosto chybný předpoklad, z něhož jsou pak samozřejmě vyvozovány úplně chybné závěry. 25 GW VtE Francouzi nepostaví, ať by jejich cena byla jakákoliv, protože Francouzi podobně jako v jiných zemích proti větrným elektrárnám bojují, nechtějí je mít za barákem, zvlášť když jsou ještě mnohem méně spolehlivé než v současnosti jejich jaderné elektrárny, to by bylo tzv. z louže pod okap.

Zbyněk Poisl
22. srpen 2022, 07:30

Pane Vaněčku, už jste viděl fotovoltaiku vyrábět v zimě víc než v létě? To jste se asi pak hned probudil a měl ruku v nočníku, že? :-)))

Martin P
22. srpen 2022, 10:01

V zimě to mají právě zachraňovat větrníky, protože je FVT výrobně podřadná. ;-)

O surovinových nárocích na výstavbu větrníků a poměru ERoEI nemluvě, už bych se opakoval.

feliz navidad
22. srpen 2022, 11:48

Čistě technicky - maximální výkon FV panelu je v zimě vyšší, než v létě. Je to dané teplotní závislostí výkonu panelu, který klesá s rostoucí teplotou. Rozdíl mezi -10C a +45C může být (podle panelu) i 20%.

Martin W
22. srpen 2022, 12:20

Proto se maximalni napeti solarniho menice uvazuje vuci maximalnimu napeti na panelech * 1,2 aby byla jistota ze to i v mrazech neprekroci vyrobcem stanovene napetove maximum.

Michal K.
21. srpen 2022, 19:22

to je ten Habeck co sa bol poklonit v Katare ?

Milan Vaněček
21. srpen 2022, 19:51

Tady je ta nejdůležitější informace, cituji:

"Bavorsko je v jiné situaci než zbytek Německa, protože dodává elektřinu do francouzské sítě. Francie aktuálně odstavila několik jaderných elektráren kvůli údržbě a výpadky má nahradit zásobování z Německa".

Ale jak by mohlo pokračování v provozu jen jednoho reaktoru v Bavorsku nahradit velký počet odstavených reaktorů ve Francii?

Neměli bychom do Francie poslat naše jaderné speciality, aby jí pomoli řešit obtížnou situaci?

Ivan Novák
21. srpen 2022, 20:52

Tahle část článku je nejasná, a nevím, jak by to mělo být správně. Bavorsko není firma dodávající elektřinu, nýbrž spolková země, subjekt veřejného a nikoli soukromého (obchodního) práva. Kromě toho, Bavorsko s Francií nesousedí, bádenské EnBW elektrárna Isar nepatří, mezi ní a francouzským územím je hodně dlouhá míle, kupa jiných elektropodniků.

Emil
21. srpen 2022, 21:09

To jsou výmluvy jak z prvního stupně ZŠ. Bavorsko se ve skutečnosti samo obává, že bez Isaru 2 nebude mít v zimě kde elektřinu brát, údajná starost o Francii je dost průhledná zástěrka. Tomu snad nevěří ani sami Němci, že Zelení povolí prodloužit provoz jaderné elektrárny kvůli tomu, aby mohli exportovat elektřinu do Francie.

Isar 2 je největší zdroj elektřiny v Bavorsku, vyrábí např. více než dvakrát tolik co všechny větrné elektrárny v Bavorsku dohromady, asi tolik co všechny fotovoltaické, ty ale v zimě Bavory nevytrhnou, no a další zdroj je zemní plyn...

Martin
21. srpen 2022, 20:04

No ty bláho.

Jestli to počítám správně, tak ty 2% by NS1 při průtoku v posledním období dodával 53 dní. A to ještě nemluvím o těch 4,5 mld. EUR, které by ten plyn při dnešních cenách stál.

Ale že se tomu vůbec divím. Němci přece vždycky potopili celou Evropu se vší parádou až do konce....

Ivan Švančara
21. srpen 2022, 20:19

Zaujimavy postreh, ktory prelozim do reci zrozumitelnej aj zelenym aktivistom. Sudruh Habeck radsej posle 4,5 mld eur diablovi z vychodu za plyn.

Rejpal
22. srpen 2022, 00:24

No tak vyrobit 30 TWh ročně co znamená naistalovat asi 17 GW výkonu ve větru - to je 6 let rozvoje VTE v Německu. Takže za 6 let na tom budou stejně jako před zavřením těchto JE a

to budou muset mít ještě záložní zdroje.

Zbyněk Poisl
22. srpen 2022, 08:30

Black-out je pro Německo určitě ekonomičtější než zachování provozu jaderných elektráren. :-) To je aspoň dobře vidět mentální úroveň německých politiků! Raději zničí vlastní národ než, aby přiznali chybu.

Jana Beerová
22. srpen 2022, 15:00

Tak to bohužel odpovídá německé mentalitě...

Petr Turek
22. srpen 2022, 12:44

Pan ministr je asi špatný počtář. Jen za minulou hodinu JE v SRN vydělaly (při ceně v danou hodinu) pouhých 1 964 000 euro. Upozorňuji za jedinou hodinu !!! Znásobíme-li toto cca 8 000 hodinami, tak za to postavíme možná dva 1400 MW bloky???

Tedy JE jsou rotačkou na peníze, ale nesmí to řídit zelený mozek...

Milan Vaněček
22. srpen 2022, 15:47

Je zajímavé, jak obhájci jádra vrní blahem z vysokých cen elektřiny (které musí zaplatit obyčejní spotřebitelé). A počítají, kolik milionů, miliard, atd vyrobí těch pár JE.

1) Samozřejmě, ostatní elektrárny vyrábějí mnohem více TWh a tedy získají ještě mnohem více peněz.

2) cituji:" tak za to postavíme možná dva 1400 MW bloky???". Možná, ale za 20 let. Kdežto ostatní zdroje mohou dodat mnohem vyšší kapacitu i výrobu (TWh), mnohem levněji a hlavně rychleji (a to nezdůrazňuji i bezpečněji a bez radioaktivního odpadu).

Čas je to, o co běží. Rychlá reakce (EU, států, občanů) na současné nesmyslné, spekulativní, šílené ceny, to je třeba.

To si opravdu jaderná lobby (a její PR) myslí, že ty šílené ceny vydrží celých 20 let a budou pokračovat i nadále?

Emil
22. srpen 2022, 16:15

Zajímavé je spíš to, jak Vaněček staví slaměné panáky, blahem tu totiž nikdo nevrní. Pouze je důležité neustále upozorňovat na to, že nás lidé právě jako Vaněček dlouhé roky krmili tím, že jaderné elektrárny nemá cenu stavět, protože se nikdy nezaplatí, a přitom by se při současných cenách elektřiny zaplatily náklady na výstavbu i té nejdražší do dvou let.

Dále bych rád upozornil na to, že v EU jsou jaderné elektrárny stále s přehledem nejen největším podle EU taxonomie udržitelným zdrojem elektřiny, ale dokonce i největším zdrojem elektřiny vůbec, takže tu největší výrobu dodávají právě ony.

Milan Vaněček
22. srpen 2022, 17:30

Emil opět žije v nějaké jiné Evropě. A sny o záchraně pomocí výstavby nových jaderných elektráren nikoho (kromě jaderné lobby a PR) nezajímají. Lidi a politiky zajímá, co bude v zimě, napřesrok, v roce 2025, v roce 2030.

Z hlediska jaderné energetiky to znamená: udržovat staré zdroje, abychom nedopadli jako Francie nebo Belgie. Stavba nových JE energetikům smysl nedává.

Poslechněte si video "pod lupou" z článku v E15

e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cez-planuje-fotovoltaickou-elektrarnu-o-vykonu-40-megawattu-stat-by-mohla-v-tusimicich-1392534

Mluví lidé, co tomu rozumí, to není žádný jaderný PR ale realistický pohled na věc.

Milan Vaněček
22. srpen 2022, 17:34

Pozn. jinak souhlas s Emilem v tom, že jaderná energetika potřebuje pro výstavbu nových JE současné vysoké ceny, co nejdéle. Ale to je naprosto proti zájmu průmyslu a občanů EU.

Emil
22. srpen 2022, 18:38

1) V jiné Evropě než Vaněček asi Emil opravdu žije, nejspíš dokonce v jiném vesmíru. Podpora výstavby nových jaderných elektráren je ve většině zemí EU (v našem vesmíru) docela velká a po posledních událostech ještě vzrostla.

2) Stavba nových JE naopak smysl dává velký, protože jiný disponibilní nízkoemisní zdroj k dispozici nemáme a ty současné nám nestačí, zvlášť když se některé budou výhledově odstavovat a je za ně potřeba postavit jinou disponibilní nízkoemisní náhradu.

3) A co v tom videu uslyším tak zásadního kromě solárního PR?

4) Nic takového jako že "jaderná energetika potřebuje pro výstavbu nových JE současné vysoké ceny, co nejdéle" jsem nepsal, takže "souhlasíte" jedině sám se sebou.

Michal K.
22. srpen 2022, 13:28

ja som za vypnutie. Ked sa uz raz rozhodli, nech dielo dokonaju. Neni to ekonomicke ani ekologicke, ci racionalne.

Ale chcem vyjadrit europsku jednotu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se