Domů
Jaderné elektrárny
První reaktorová nádoba pro nový kurský blok VVER-TOI bude doručena na staveniště
Zdroj: Rosatom

První reaktorová nádoba pro nový kurský blok VVER-TOI bude doručena na staveniště

Volgogradská větev ruské společnosti AEM-Technology JSC doručí první tlakovou reaktorovou nádobu pro reaktorový design VVER-TOI (digitálně optimalizovaný reaktor). Reaktorovou nádobu společnost přepraví na staveniště Jaderné elektrárny Kursk 2, kde bude poprvé použita pro nový design jaderného reaktoru. Hydraulické testy reaktorové nádoby pro první reaktor Kursk II byly dokončeny v prosinci minulého roku.

Výroba dna reaktorové nádoby pro reaktor designu VVER-TOI; Zdroj: AEM technology

Nová generace jaderných reaktorů III+

Reaktor VVER-TOI s výkonem 1 255 MWe je generací energetických reaktorů III+ a využívá zkušeností z provozu staršího projektu VVER-1200. Design nabízí vylepšená bezpečnostní opatření, včetně zvýšené úrovně bezpečnosti vůči extrémním vlivům a schopnosti odolat zemětřesení. Výrobní blok bude vybaven moderním řídicím a diagnostickým systémem. Stavební práce na prvním bloku byly zahájeny v dubnu 2018 a na druhém bloku v dubnu 2019. Kurský region se nachází v západním Rusku na soutoku řek Kur, Tuskar a Sejm.

Tlaková reaktorová nádoba pro design VVER-TOI (JE Kursk II); Zdroj: Rosatom

Vyšší odolnost vůči přírodním katastrofám

„Hlavním rozdílem mezi VVER-TOI a předchozím designem reaktorů VVER-1200 je především „typizace“ prostředí využitím informační technologie,“ řekl Andrej Nikipelov, ředitel Atomenergomash. „Bez ohledu na to, kde bude jaderná elektrárna postavena, developeři a výrobci komponent budou moci používat jednotnou IT bázi založenou na stávajících osvědčených řešeních a přizpůsobit si je pro každý konkrétní projekt.“

Stavební práce na JE Kursk II-1; Zdroj: Rosatom

VVER-TOI vyvinutý Gidropress Design Bureau vylepšuje design VVER-1200 pomocí navýšeného instalovaného výkonu, zlepšuje technické a ekonomické ukazatele a zvyšuje odolnost vůči extrémním externím vlivům a přírodním katastrofám, uvedl Rosatom.

Hydraulická pevnostní zkouška při tlaku 24,5 MPa

Nová tlaková reaktorová nádoba je vyrobena z bezniklové oceli a skládá se ze čtyř svařovaných dílů. Nádoba reaktoru VVER-1200 je složena ze 6 dílů. Váha této komponenty činí přibližně 340 tun. Hydraulické testy nádoby byly provedeny tlakem 24,5 MPa, což je 1,4 krát více než bude její pracovní tlak.

Parogeneráto pro JE Kursk II; Zdroj: Rosatom

„Vytvoření jakéhokoli nového technologicky vyspělého produktu, natož reaktoru nové generace, je vždy důležitým úkolem,“ řekl Igor Kotov, ředitel AEM Technology. „Na jednu stranu, v případě VVER-TOI, a vybavení pro něj, jsou jeho základní konstrukční řešení již docela dobře známa a mnohokrát využita ve výrobě. Na druhou stranu, z pohledu jaderného inženýrství, znamenají jakékoliv změny ve výrobě nového produktu řadu rozhodnutí ohledně adaptace nového procesu. A to jsou poměrně dlouhé a složité procesy,“ dodal.

Celkem 1 800 km dlouhá trasa

Reaktorová nádoba VVER-TOI bude přepravena po silnici k Cimljanské přehradní nádrži a poté přes vodu po řece Don a Volha do přístavu ve městě Voroněž.

Zde bude opět naložena na vozidlo a dovezena do města Kurčatov. Cesta se dohromady skládá z 1 500 km vodní trasy a 300 km po silnicích přes 9 mostů.

Zdroj úvodní fotografie (první lití betonu JE Kursk II-1 v roce 2018): Rosatom

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
St
10. duben 2021, 11:17

Tak ať dlouho a bez problémů slouží. Doufám, že stavba dalších bloků JE bude pro náš průmysl tím správným impulsem pro rozvoj našeho průmyslu.

Carlos
10. duben 2021, 11:30

Vám patří fabriky na jaderná zařízení? Já jen že jinak je zvláštní používat přivlastňování.

St
10. duben 2021, 14:13

Nepatří. Ale jsem moc rád, pokud se nám jako zemi něco povede. Až na výjimky jsme národ šikovných technicky velice zdatných lidí a to už po mnoho generací. I když v poslední době školský systém v tomto ohledu řádí jako černá ruka, je tu nemálo lidí co umí jak používat svůj mozek, tak i mají moc šikovné ruce.

Miloslav Černý
10. duben 2021, 11:51

Dne 8.4.21 12:20 jsem na těchto stránkách upozornil na hrozbu opětovného možného zneužití dotací určených pro opětovný rozvoj OZ. A protože je to blíže realizace a myslíte to s budoucí ekonomikou jak je vidět a průmyslem dobře, tak by bylo na místě dát v současnosti větší přednost právě těmto okolnostem. Tady by měl být zájem nevyjímaje i příznivců VJE.

Carlos
10. duben 2021, 11:58

A napsal jste to i svému poslanci a senátorovi?

Miloslav Černý
10. duben 2021, 13:01

Děkuji za odpověď. To se rozumí, že napsal. Můj hlas sám o sobě ale nemůže moc ovlivnit, doufám, že je mi rozuměno.

Carlos
10. duben 2021, 14:40

To je dobře.

Jde mi jenom o to že v poslední době pořád čtu jak si lidi na něco stěžují, nadávají, ale ani tomu poslanci nenapíší a vztekají se akorát na netu.

energetik II
9. duben 2021, 16:56

Je jistě velmi dobré, že Rusko dosáhlo dalšího vylepšení 1200 MW reaktoru v podobě TOI. To, že je ale reaktorová nádoba přepravována na staveniště až 3 roky po zahájení stavby, to nevypadá na zkrácení termínu výstavby, jak se očekává u těchto reaktorů TOI. Opět bych tipoval na v Rusku běžných 7 až 8 let celkem. Čekalo se jen 5 let = dostižení Číny.

Petr
10. duben 2021, 12:18

Při takovémto vylepšení je sice už v podstatě nulová šance na chyby v návrhu, ale výrobci a stavebníci se musí znovu rozbíhat, a vysoké rychlosti dosáhnou nejdřív u třetího stejného bloku.

Karel
24. srpen 2021, 20:46

Když rozjíždíte cokoli nového, tak při první instalaci nebo realizaci nic neušetříte ani neurychlíte. Spíše naopak. To podstatné pro zlepšení přijde až všechny zúčastněné nový systém naučíte.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se