Domů
Jaderné elektrárny
V prvním jaderném reaktoru typu AP1000 bylo dosaženo kritického stavu

V prvním jaderném reaktoru typu AP1000 bylo dosaženo kritického stavu

V prvním jaderném reaktoru typu AP1000, který je budován v čínské jaderné elektrárně Sanmen, bylo ve čtvrtek poprvé dosaženo kritického stavu, tedy trvale udržitelné štěpné reakce. Úspěšné dosažení kritického stavu je důležitým milníkem výstavby 1200MW reaktoru z dílny Westinghouse a přibližuje blok Sanmen 1 k zahájení komerčního provozu.

Sanmen 1 je společně s dalším čínským jaderným blokem Haiyang 1 prvním budovaným jaderným reaktorem typu AP1000 na světě. O získání oprávnění na výstavbu čtyř jaderných reaktorů typu AP1000 v Číně informoval americký Westinghouse v září 2007. Dva reaktory mají vyrůst v jaderné elektrárně Sanmen a dva v jaderné elektrárně Haiyang.

Další dva reaktory typu AP1000 jsou ve výstavbě v jaderné elektrárně Vogtle v americké Georgii. Výstavba těchto bloků se však potýká s problémy kvůli neočekávaným zpožděním a prodražování. Podle posledních plánů mají nové reaktory zahájit komerční provoz v letech 2021 a 2022.

Také uvedení do provozu bloků Sanmen 1 a 2 bylo v posledních letech několikrát posunuto kvůli zpožděním vyvolaným změnou designu a problémům s komponenty.

Čína má aktuálně ve výstavbě více než 30 GW instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách a jejím cílem je dosažení 58 GW instalovaného výkonu do roku 2020.

Masivní výstavba jaderných elektráren má Číně pomoci v boji proti znečištěnému ovzduší a v navýšení podílu výroby elektřiny v bezuhlíkových zdrojích.

Úvodní fotografie: Výstavba čínské elektrárny Sanmen s reaktory AP1000 od Westinghouse. Zdroj: Westinghouse

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.