V prvním jaderném reaktoru typu AP1000 bylo dosaženo kritického stavu

DomůJaderné elektrárnyV prvním jaderném reaktoru typu AP1000 bylo dosaženo kritického stavu

V prvním jaderném reaktoru typu AP1000, který je budován v čínské jaderné elektrárně Sanmen, bylo ve čtvrtek poprvé dosaženo kritického stavu, tedy trvale udržitelné štěpné reakce. Úspěšné dosažení kritického stavu je důležitým milníkem výstavby 1200MW reaktoru z dílny Westinghouse a přibližuje blok Sanmen 1 k zahájení komerčního provozu.

Sanmen 1 je společně s dalším čínským jaderným blokem Haiyang 1 prvním budovaným jaderným reaktorem typu AP1000 na světě. O získání oprávnění na výstavbu čtyř jaderných reaktorů typu AP1000 v Číně informoval americký Westinghouse v září 2007. Dva reaktory mají vyrůst v jaderné elektrárně Sanmen a dva v jaderné elektrárně Haiyang.

Další dva reaktory typu AP1000 jsou ve výstavbě v jaderné elektrárně Vogtle v americké Georgii. Výstavba těchto bloků se však potýká s problémy kvůli neočekávaným zpožděním a prodražování. Podle posledních plánů mají nové reaktory zahájit komerční provoz v letech 2021 a 2022.

Také uvedení do provozu bloků Sanmen 1 a 2 bylo v posledních letech několikrát posunuto kvůli zpožděním vyvolaným změnou designu a problémům s komponenty.

Čína má aktuálně ve výstavbě více než 30 GW instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách a jejím cílem je dosažení 58 GW instalovaného výkonu do roku 2020.

Masivní výstavba jaderných elektráren má Číně pomoci v boji proti znečištěnému ovzduší a v navýšení podílu výroby elektřiny v bezuhlíkových zdrojích.

Úvodní fotografie: Výstavba čínské elektrárny Sanmen s reaktory AP1000 od Westinghouse. Zdroj: Westinghouse