Domů
Jaderné elektrárny
V prvním jaderném reaktoru typu EPR bylo dosaženo kritického stavu
JE Taishan (zdroj: EDF)

V prvním jaderném reaktoru typu EPR bylo dosaženo kritického stavu

V čínské jaderné elektrárně Taishan 1 bylo minulý týden poprvé dosaženo kritického stavu, tedy trvale udržitelné štěpné reakce. Elektrárna, jejíž stavba započala v roce 2009, se tak stala první jadernou elektrárnou typu EPR, která tohoto milníku na cestě ke komerčnímu provozu dosáhla. Uvedení do provozu je očekáváno do konce tohoto roku. Evropské EPR ve výstavbě ve Finsku (Olkiluoto) a Francii (Flamanville) se připravují na zavážku jaderného paliva.

Blok číslo 1 čínské jaderné elektrárny Taishan dosáhl jako první reaktor typu EPR (European Pressurized Reactor) kritického stavu a významně se tak přiblížil svému komerčnímu spuštění, jak informoval na svém oficiálním twitteru zástupce společnosti EDF. Jaderné palivo bylo do elektrárny zavezeno v polovině dubna a její komerční spuštění se očekává do konce tohoto roku. Dle vyjádření EDF nyní bude testováno zvyšování výkonu elektrárny, která zatím není připojena k síti.

„V Taishan EPR bylo právě dosaženo první štěpné reakce a byla tedy spuštěna. Jsou to výborné novinky pro celý jaderný průmysl,“ uvedl Xavier Ursat, výkonný ředitel EDF na svém Twitteru.

Dva bloky jaderné elektrárny Taishan jsou prvními zástupci EPR v Číně a jejich stavba je součástí kontraktu z roku 2007 mezi Arevou a CGN (China General Nuclear) v hodnotě 8 miliard EUR. Dle původních plánů měla být elektrárna spuštěna na konci roku 2013, ovšem po problémech v průběhu výstavby se start několikrát odsouval. Francouzská EDF, která ovládla krachující Arevu, má na projektu 30% vlastnický podíl.

Třetí EPR ve výstavbě, první v provozu?

Stavba prvního bloku jaderné elektrárny Taishan započala v listopadu roku 2009 a byla třetím blokem typu EPR, který se začal stavět. Prvním blokem byla finská Olkiluoto 3 (srpen 2005) a druhým francouzský Flamanville 3 (prosinec 2007). Přestože se zmíněné elektrárny začaly stavět v rozmezí čtyř let, nachází se v současné době v podobné fázi uvádění do provozu přičemž poslední Taishan 1 je komerčnímu provozu nejblíže. Finská JE Olkiluoto má za sebou horké funkční testy a připravuje se na zavážku paliva a spuštění do konce tohoto roku a komerční provoz v první polovině roku příštího. Francouská Flamanville by měla pravděpodobně zavážet palivo na konci roku, v současné době ovšem prochází kontrolou svarů, která ukáže zda nebude muset být spuštění opět odloženo.

Zdroj úvodní fotografie: EDF

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
pitrysek
13. červen 2018, 11:20

Vnitřní části reaktoru EPR pro 1. blok jaderné elektrárny Taishan vyrobila a v roce 2012 do Číny dodala plzeňská ŠKODA JS a.s.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se