EDF si zajišťuje bonitu, rozhodnutí o Hinkley se odkládá
EFD plánuje emisi nových akcií a výrazné snížení provozních výdajů. Těmito opatřeními se společnost snaží o stabilizaci své finanční situace s ohledem na možnost výstavby nového britského jaderného zdroje Hinkley Point C.
EDF veřejně potvrdila svůj plán na navýšení kapitálu společnosti, který by se měl promítnout už v letošní účetní uzávěrce. EDF má v plánu emisi nových akcií v hodnotě 4 mld. euro. Dále hodlá prodat aktiva v hodnotě 10 mld. euro.
EDF chce mimo jiné do roku 2020 prodat podíl ve společnosti RTE, což je provozovatel přenosové soustavy ve Francii. Další z cílů EDF je do roku 2019 snížit provozní výdaje o 1 mld. euro.
Tato opatření vzešla z několika týdenních rozhovorů mezi zástupci EDF a francouzskou vládou, která ve společnosti vlastí 85% podíl. Vláda nevyslyšela požadavek vedení EDF na okamžité navýšení kapitálu prostřednictvím emise nových akcií.
Naopak se vláda zavázala k tomu, že si nechá vyplatit dividendu za roky 2016 a 2017 ve formě akcií a že schválí navýšení kapitálu společnosti o 3 mld. euro. Vláda také potvrdila, že k prodeji RTE by mělo dojít koncem letošního roku.
Pochybnosti o Hinkley neutichají
Pochybnosti o schopnosti EDF dostát svým závazkům v případě realizace projektu Hinkley Point C vzrostly po březnové rezignaci finančního ředitele EDF Thomase Piquemala. Piquemala odstoupil kvůli obavám z obrovské finanční náročnosti projektu Hinkley Point C, jehož realizace vyjde na desítky miliard eur.
Tyto obavy vyvrací francouzský ministr hospodářství a průmyslu Emmanuel Macron, který dlouhodobě podporuje výstavbu nového britského zdroje společností EDF. Podle Macrona vláda v případě potřeby poskytne EDF potřebné prostředky k realizaci projektu.
Nedůvěřivě ovšem na projekt Hinkley Point nahlíží také zaměstnanci EDF. Zástupci odborů deklarovali, že jsou ochotni na EDF podat žalobu v případě, že s nimi nebude dostatečně konzultováno rozhodnutí o realizaci ostře sledovaného projektu.
Rozhodnutí se odkládá o několik měsíců
Podle informací agentury Bloomberg se také prozatím odkládá definitivní rozhodnutí o realizaci projektu Hinkley Point C, které bylo původně plánováno na květen. Generální ředitel EDF Jean-Bernard Levy odložil definitivní rozhodnutí o výstavbě o několik měsíců, aby byla celá záležitost lépe zkonzultována se zaměstnanci společnosti.
Sporným bodem, který vyvolává obavy o výhodnost realizace pro EDF, je rozdělení finanční zodpovědnosti za případné komplikace projektu s 33,5% vlastníkem projektu Hinkley Point C – čínskou CGN.
Jako zatím poslední se rozhodli čeřit vodu okolo Hinkley Point C také Greenpeace. Ekologická organizace poslala dopis britskému kancléři Georgeovi Osborneovi, aby počkal se schválením projektu na verdikt Evropské komise, která se má vyjádřit k legálnosti plánované podpory projektu francouzským státem.
Stanovisko Greenpeace vychází z právního rozboru, podle kterého by mohla být státní pomoc v rozporu s evropskými pravidly hospodářské soutěže.
Více o dění ohledně projektu Hinkley Point C v našich předchozích článcích.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se