Domů
Jaderné elektrárny
První jaderná elektrárna v SAE prošla kontrolou provozní bezpečnosti
Výstavba jaderné elektrárny Barakah. Zdroj: www.iaea.org
Zdroj: IAEA

První jaderná elektrárna v SAE prošla kontrolou provozní bezpečnosti

Experti z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA – Internatinal Atomic Energy Agency) prověřili provozní bezpečnost první jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech, která by měla být uvedena do provozu příští rok. Provozovatel dle jejich vyjádření ukázal svou oddanost bezpečnostním aspektům provozu. Zároveň experti identifikovali oblasti, které by elektrárna mohla dále zlepšit.

Minulý týden ukončili svoji misi experti z IAEA v jaderné elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech. Patnáctičlenná skupina předběžného přezkumu bezpečnosti (Pre-OSART – Pre-Operational Safety Review Team) strávila v Abú Dabí celkem 18 dní a jejím hlavním cílem bylo zaměřit se na zlepšení provozní bezpečnosti hodnocením bezpečnosti dle norem IAEA a v případě potřeby navrhnout doporučení ke zlepšení.

Tým ocenil provozovatele elektrárny společnost Nawah za to, že má program rozvoje vedoucích, IAEA rovněž vyzdvihla, že management vytvořil dobré vztahy s externími organizacemi a dalšími zainteresovanými stranami z okolí elektrárny, což umožní rychlou komunikaci a akci v případě neočekávané události.

„Výstavba rozsáhlé moderní jaderné elektrárny v zemi bez předchozích jaderných zkušeností vyžaduje, aby vedoucí představitelé vytvořili trvalý závazek v oblasti jaderné bezpečnosti, který přijmou všechny úrovně organizace. Tým Pre-OSART pozoroval i tento závazek a byl schopen nabídnout praktické způsoby, jak ho dále zlepšit,“ uvedl Peter Tarren, vedoucí oddělení provozní bezpečnosti IAEA.

Experti učinili také řadu doporučení, a to včetně toho, aby elektrárna posílila efektivitu manažerů, dále by se měl zlepšit dohled nad servisními činnostmi prováděnými třetími stranami, aby byla zajištěna bezpečnost a spolehlivost zařízení. IAEA rovněž uvedla, že JE Barakah by měla „zvýšit konfigurační kontrolu“, pokud jde o změny, které dodavatelé provedli během výstavby a uvedení do provozu, což pomůže elektrárně odrážet tyto změny v provozních a servisníchh postupech a také ve výcviku.

Následovat budou také další kontroly, které jsou standardními součástmi programu OSART a obvykle probíhají do dvou let od počáteční kontroly. Vedení elektrárny uvedlo, že se zaměří na doporučené oblasti a požádalo o následnou kontrolu přibližně za 18 měsíců.

Jaderná energetika v SAE

JE Barakah je první jadernou elektrárnou ve Spojených arabských emirátech, s jejíž stavbou započala společnost ENEC v roce 2012. První dva bloky elektrárny Barakah by měly být uvedeny do provozu během příštího roku, v květnu tohoto roku již bylo do SAE dopraveno jaderné palivo pro první blok.

Jaderná elektrárna Barakah bude mít celkem čtyři korejské tlakovodní reaktory APR 1400 s celkovým instalovaným výkonem 5 600 MW. Po kompletním uvedení do provozu v roce 2020 by měla elektrárna pokrývat čtvrtinu spotřeby elektrické energie v zemi.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
24. leden 2018, 14:59

Tak konečně se budou moci těšit z jaderného zamoření i arabské země, dříve či později jim tu hračku někdo rozbije. Nepíše se nic o typu reaktoru ani z které Korei to vlastně mají. Palivo je odkud?

Čím to chladí, když mají nedostatek vody? Mořskou vodou? To budou brzy ti turisté z Rudého moře vyhnáni...

Martin Pácalt
24. leden 2018, 17:02

Spojené arabské emiráty s Rudým mořem nemají nic společného. Dotaz na Koreu je rovněž hloupý, dtto na typ reaktoru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se