Restartu japonské JE Ikata 3 již nic nebrání

DomůJaderné elektrárnyRestartu japonské JE Ikata 3 již nic nebrání

Okresní soud v Hirošimě zamítl výzvu místních obyvatel k znovuzavedení soudního zákazu provozu 3. bloku jaderné elektrárny Ikata. Rozhodnutí soudu tak vlastníkovi elektrárny, společnosti Shikoku Electric Power Company (Shikoku), otevírá cestu k restartování reaktoru.

Ikata 3, s tlakovodním reaktorem o instalovaném výkonu 846 MWe, obdržela v dubnu 2016 povolení od japonského Úřadu pro jadernou regulaci k obnovení provozu reaktoru. 7 září 2016 byl oznámen návrat do komerčního provozu.

11. března 2016, v den pátého výročí Fukushimské havárie ale skupina obyvatel měst Matsuyama a Hirošima podala u Okresního soudu v Hirošimě žádost o vystavení dočasného zákazu provozování reaktoru. Žalobci tehdy poukazovali na to, že provozovatel elektrárny při hodnocení rizik podcenil potenciální sílu zemětřesení v lokalitě a rizika spojená s přibližně 130 kilometrů vzdáleným vulkánem. Shikoku naopak trval na svém stanovisku, že pravděpodobnost velké erupce vulkánu Aso, který je zároveň největším v Japonsku, je v době provozu reaktoru malá.

30. března 2017 okresní soud rozhodl, že Shikoku použila spolehlivé metody výpočtu možného zemětřesení v lokalitě a žádost zamítl. O měsíc později se skupina žalobců odvolala k Vrchnímu soudu v Hirošimě.

V prosinci 2017 vrchní soud zrušil rozhodnutí okresního soudu a nařídil pozastavení provozu v elektrárně. Ikata 3 byla v té době odstavená od října 2017 kvůli údržbě a pravidelným bezpečnostním kontrolám, zpět do provozu se již nevrátila. Soudní příkaz byl platný až do konce letošního září. Shikoku tehdy popsalo rozhodnutí soudu jako „extrémní zklamání“ a proti rozhodnutí se v krátké době odvolalo. Skupina žalobců pak v květnu podala u vrchního osudu žádost o prodloužení platnosti soudního příkazu za konec září.

Na konci září ale vrchní soud přijal odvolání společnosti Shikoku a provoz zakazující soudní příkaz zrušil. Toto rozhodnutí umožnilo společnosti zahájit proces opětovného spuštění reaktoru.

Návrh na prodloužení soudního příkazu byl zamítnut

V souladu s rozhodnutí soudu vyšší instance Okresní soud v Hirošimě v pátek 26.10 zamítl žádost o prodloužení platnosti soudního příkazu. Předsedající soudce Takahiko Fujisawa měl podle zpravodajské agentury Kyodo prohlásit, že pravděpodobnost velké erupce hory Aso je „velmi malá“, a že „neexistuje žádné riziko, které by mělo být soudním příkazem okamžitě odstraněno“. Shikoku označilo rozhodnutí soudu za rozumné.

Společnost plánuje reaktor restartovat 27. října, výroba elektrické energie má začít 30. října. 28. listopadu se má reaktor vrátit do komerčního provozu.

Zdroj úvodního obrázku: IAEA Imagebank