Domů
Jaderné elektrárny
Rosatom začal se spouštěním první běloruské jaderné elektrárny
V současné době se úspěšně dokončují dva bloky VVER1200 v běloruské jaderné elektrárně Ostrovec (zdroj stránky Běloruské jaderné elektrárny).

Rosatom začal se spouštěním první běloruské jaderné elektrárny

Bělorusko začalo s navážením paliva do prvního ze dvou reaktorů své první jaderné elektrárny Astravec, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na oznámení ruské korporace Rosatom, která má vybudování elektrárny na starosti. Navážením paliva Rosatom podle agentury TASS začal fyzické spouštění elektrárny.

První kazeta s jaderným palivem byla do reaktoru vložena před polednem. Do konce měsíce jich má být 163, dodal TASS. Podle běloruské agentury Belta je v každé kazetě 571 kilogramů jaderného paliva.

Běloruská jaderná elektrárna stojí poblíž hranic s Litvou a jejího hlavního města Vilniusu. Litva pohlíží na jadernou elektrárnu, jejíž stavbu financuje Rusko úvěrem ve výši deseti miliard dolarů (asi 221 miliard Kč), jako na hrozbu své národní bezpečnosti. Bělorusko popírá, že by elektrárna představovala riziko, připomněl Reuters.

Elektrárna splňuje bezpečnostní požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), napsala Belta s tím, že elektrárna se dvěma reaktory o výkonu 1200 MW každý má pokrýt asi třetinu spotřeby elektřiny v zemi, čímž každý rok ochrání Zemi před emisemi více než sedmi milionů tun skleníkových plynů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(35)
energetik II
7. srpen 2020, 15:08

Tak to není časově vůbec špatné ! 7.srpna 2020 byla vložena do reaktoru první kazeta s palivem ,do konce srpna bude zakládka kompletní. Někdy koncem září či v říjnu by bylo možné čekat první řetězovou reakci a poté připojení na síť. Reaktor se začal stavět 8.listopadu 2013, takže doba stavby od prvního lití betonu do prvního připojení k síti nejspíše vyjde na 6 let 11 měsíců. Vzhledem k tomu, že jde o první reaktor nového modelu VVER-1200 stavěný mimo Rusko , jde o významný počin a úspěch. Blahopřání do Moskvy.

Martin Pácalt
7. srpen 2020, 15:32

Váš příspěvek zní jako prdelolezecká zdravice ČSSR soudruhů soudruhům sovětským.

Jako kdyby nestačilo napsat, že nejlepšími staviteli jaderných bloků jsou nyní Rusové. Nicméně jsem zvědavý na maďarskou Paks...

energetik II
7. srpen 2020, 22:09

TO : Pácalt

Já jsem zvyklý za mimořádné úspěchy a výkony blahopřát. A je mi jedno, kam blahopřání směřuje. Třeba panu Muskovi do USA za nynější první misi Crew Dragonu k ISS, ale také do Pekingu za nedávné úspěšné vypuštění 5 tun těžké sondy k Marsu nesoucí automatické vozidlo. Kromě závěrečného blahopřání je můj příspěvek jen o faktech a číslech. To vy jste se zmohl jen na blábol.

Martin Pácalt
10. srpen 2020, 09:00

Na bláboly jste tady kadet vy, ne já.

Pavel
8. srpen 2020, 09:39

Vážený Energetiku 2. Oslavovat ruskou zlovůli to chce opravdu silný žaludek. Cituji z tisku: Vilnius kritizuje projekt „porušující mezinárodní požadavky na jadernou a environmentální bezpečnost jen 20 kilometrů od hranic Evropské unie a jen 40 kilometrů od litevského hlavního města. A já se vás ptám: pročpak si to nepostavili 40 km od minsku.? Ušetřili by za dráty. celá tato stavba je naprosto typická Ruská sviňárna provokace. Takže si můžete vzít mávátko a jít oslavovat! Kupředu levá!

energetik II
8. srpen 2020, 11:44

TO : Pavel

Dle vaší reakce vás považuji za jednoho ze zakladatelů SPUSA v ČR = Společnost přátel USA. Patrně jste také po náměstích demonstroval za vybudování stálé vojenské základny USA na našem území v Brdech r. 2008 , kdy bylo 70 % obyvatel ČR proti těm přivandrovalcům z USA, kteří už mají vojenské základny ve 100 zemích světa.

A ten váš výraz :"Ruská zlovůle" je všem jen k smíchu. Jaký reaktor bude stát v Paksi ?? VVER- 1200 ! A jaký dost možná v Dukovanech ? VVER- 1200. A jaké dva kusy VVER-1200 se nyní staví v naprosto přelidněném Bangladéši ? VVER-1200. atd,atd. A kolik kilometrů je to z Dukovan na rakouské hranice, kde jim dost možná postavíme také VVER-1200 ? Zhruba stejně jako v tom Bělorusku ! Takže si nechte ty vaše ubohé kydy o ruských sviňárnách a provokacích. Ostatně, ten kdo začlenil tři pobaltské republiky do území Ruska byl kdysi car a nikoli bolševici, ti jen obnovil to, co pár let předtím zařídil car. Zajímavé, že na cara s ev Pobaltí na pokyn nenadává, jen na nynější Rusko.

Ivan Novák
8. srpen 2020, 13:56

Technicky vzato je to náhrada za nedalekou odstavenou sovětsko-litevskou RBMK JE Ingalina, umístění tedy asi má apolitické výhody.

Bělorusové, protože žijí kulturu reálného socialismu, se bohužel s Litevci bavili až v závěru akce (a podle www stránky projektu je moc nezajímají detaily, cože přesně jim to vlastně Rusové budují, kromě toho, že z toho poleze elektřina), koordinace havarijního plánování dohodnuta na poslední chvíli, takže protesty Vilniusu mají své opodstatnění. Zbytečnou nedbalostí vyhloubili politický zákop, což škodí obchodům, např. nemohou sjednat operativní součinnost s blízkou litevskou VE.

Josef
7. srpen 2020, 22:21

Ano Ruskové jsou nejdále z jadernou energetikou na světě s ohromným náskokem proti ostatním státům, ale my si od nich JE nekoupíme, koupíme raději zastaralou přeraženou elektrárnu z EU nebo USA. Stejně tak Rusové budou mít díky odvážnému testování první komerční vakcínu proti koronaviru, na světě (partně během 2 týdnů), ale my si jí také nekoupíme počkáme si raději na vakcínu z EU nebo z USA bez ohledu na ekonomické ztráty a lidské životy.

Pavel
8. srpen 2020, 09:21

Vážený Josefe, myslím že lépe jste to nemohl napsat! Máte naprostou pravdu! To co dokáže rusky člověk to nedokáže nikdo jiný na světě. Díky odvážnému testování dokázali Sověti (ruští odborníci) odpálit jaderný reaktor a radioaktivitou zamořit velkou část Ukrajiny, dokonce i pro nás zápaďáky jim trošku radioaktivity zbylo. Nejsem sice žádný odborník na vakcíny, ale něco mi říká že toto jejich odvážné testování bude mít podobný účinek. říká se, kdo chce kam pomozme mu tam. Nechcete s tou ruskou vakcínou nechat co nejdříve naočkovat? :) S radostí vám dám přednost a počkám si vakcínu z prohnilého západu.

Martin Pácalt
10. srpen 2020, 10:37

Jadernou bombu na japonská města USA shodili samozřejmě jako demonstraci síly. Na veškerých námořních vyloďovacích operacích v Tichomoří, kde se američtí vojáci potýkali s japonskými vymytými fanatickými mozky byly vždy nepoměrně vyšší ztráty. Proto USA potřebovaly drtivý úder, aby si císařské Japonsko uvědomilo, že namísto dvou měst může zařvat půlka Japonska. Ušetřilo se hlavně obyvatelstvo a živí vojáci tím, že žádné vylodění a obřími ztrátami do Japonska nemuselo proběhnout. Připomínám Loudilovi masakry, kterých se japonští vojáci dopouštěli v Číně na civilním obyvatelstvu. Američanům se proto nedivím, že použili dva pořádné údery namísto"spousty opotřebovacích facek".

Bizon
10. srpen 2020, 13:03

To že 2.sv. ukončily jaderné zbraně je propaganda. Neberte mně špatně, jaderné zbraně mám rád, a bombardování civilů byla tenkrát normální věc. Ale 2 zničená města byla v té době už kapka v moři. V té době bylo konvenčním/zápalným bombardováním prakticky totálně zničeno přes 70 Japonských měst. Potenciální cíle pro jaderné bombardování schválně předtím nebombardovali aby mohli líp odhadnout účinnost (i proto byly ztráty vysoké, lidi tam nebyli zvyklí se krýt), a tato nevybombardovaná města už jim koncem války začala rychle docházet.

Konvenční bombardování je ekonomičtější, na jeden nálet ke konci války dokázali poslat i 1000 bombardérů. Lidem je jedno jestli je zabije a město zničí 1 velká bomba nebo 10 000 malých. Navíc jaderná zbraň byla přísně tajná, nikdo ji neznal takže odstrašující efekt 0. Ani sám Roosevelt, ani Stalin v ně neměli moc důvěru, proč by tomu měli věřit jejich protivníci? Hodně japonských odborníků nevěřila že to byla jaderná bomba ještě týdny poté co získali data z Hirošimy.

energetik II
8. srpen 2020, 11:55

TO : Pavel

To "američtí odborníci" se s tím v srpnu 1945 nepárali vůbec nijak a shodili na dvě japonská města zcela záměrně jaderné bomby , které zabily zbytečně kolem 400 000 lidí, z 98 % nevinných civilistů . = "Demonstrace síly" na dětech, ženách a důchodcích. Černobyl vybouchl kvůli blbosti obsluhy, Hirošima a Nagasaki byly zatomovány zcela záměrně a cíleně. Tyto pokusy na civilistech měly světu ukázat, kdo je r. 1945 dominantní světovou supervelmocí č.1.Japonci civilisty USA na jejich území nezabíjeli, zato USA jim civilisty vraždily na ostrovech jako na jatkách.

Carlos
8. srpen 2020, 15:39

Víte snad Loudile že se ztráty v případě invaze odhadovaly na více než milion na bou stranách, ne? A to ještě bůh ví kolik by bylo z bombardování.

Josef
8. srpen 2020, 22:56

Samozřejmě na vakcinu si počkat můžete, ale možná stovky našich lidí se této vakciny už nedočká, protože zemřou na covid19 a tisíce dalších budou mít doživotně poškozené zdraví.

Jinak Černobyl odpálili Ukrajinci...

Carlos
9. srpen 2020, 10:46

Josefe,

Ďatlov byl Rus, Akimov taky, Brjuchanov pro změnu Uzbek., Ukrajinci byli akorát Chodemčuk a Toptunov, co se mi podařilo dohledat. Tvrdit že to odpálili Ukrajinci je přinejmenším stejně pitomé jako tvrdit že to odpálili jenom Rusové... Hlavně za tím stojí šlendrián a celý sovětský systém.

Jakých našich lidí? Nezlobte se, ale rozdělovat lidi na vaše/naše je v takovéto situaci pitomost. Nehledě na to

Další věc je že hrát si s narychlo vytvořenou vakcínou je o hubu. Neslyšel jste o dengavaxia controversy? Ve zkratce jde o to že daná očkovací látka může u lidí kteří s virem nepřišli do styku že průběh horečky dengue bude závažnější. Z takové situace vyvstává jeden morální a jeden legální problém, morální je jestli vy jako člověk jste srozuměn a nemáte s tím problém že někomu můžete způsobit závažnější průběh než by měl normálně. Druhý je ten že v momentě kdy zjistíte že vaše látka zhoršuje průběh nemoci, v nějakém procentu případů, ono stačí promile a při milionech máte tisíce poškozených a mrtvých, tak každý vážný průběh po podání dané látky půjde v zemích kde se lidé mohou dovolat práva za Vámi.

Třetí věc je že v situaci kdy stát selhává, absolutně, s nástroji které má a nové ani nepoužívá, tak nemám podle mne morální nárok na nějaké plošné akce a očkováním. Pokud dostane nástroj na chytrou karanténu a on se teprve šourá od papíru k excelovským sešitům, karanténa se snižuje z měsíce na deset dní a s daty se čaruje a nechtějí k tomu nikoho pustit, tak prostě nelze provádět tak velký zásah do tělesné autonomie.

Navíc současné číslo nemusí ani zdaleka odpovídat počtu případů, pokud je velká většina bez vážnějších příznaků, tak to přejde ani si toho nevšimne a najdou se jenom pokud se zpětně podaří udělat síť kontaktů někoho u koho to má vážnější průběh.

Jaroslav Novák
8. srpen 2020, 08:39

10.4.2014 ČEZ ukončil jednání o dostavbě ETE34 s konsorciem MIR (Škoda JS+Doosan+Atomstrojexport) za obdivuhodných výhodných podmínek (85% dodávek z ČR) jenom proto, že se za výstavbu (a zaplacení) nezaručila vláda ČR.

Sobotka a spol. pokračoval v destrukci českého energetického strojírenství (Špidla=ČSSD zboural nejmodernější cukrovar Hrochův Týnec a ještě grázl radí ministrům) a dnes nenaplníme uhlíkovou neutralitu EU.

Vládním destruktorům nezáleží na osudu ČR, ale co je tedy naplňuje??? Zvyšují obecné nebezpečí a nejsou zatím za to vyloučeni z výkonu veřejných funkcí=potrestáni!!!

Carlos
10. srpen 2020, 13:40

Jste jako zaseklá deska. "VVER ETE 34, VVER ETE 34, 'vlastenectví' 'vlastenectví' ETE34 vyhrabte starý projekt, ETE 34..." J8 to chápu, je těžká doba, ale nechtěl byste si tu svou frustraci a nenávist jít vylévat někam jinam?

Carlos
10. srpen 2020, 13:41

*Já to chápu... Oprava překlepu.

Jan Veselý
8. srpen 2020, 08:54

Součástí těch "obdivuhodných podmínek" byl požadavek na CfD 70 EUR/MWh. Torpédoval to ministr financí Babiš, protože mu přišlo špatné platit za silovou elektřinu o polovinu více než je dlouhodobě očekávaná tržní cena.

Jaroslav Novák
8. srpen 2020, 09:22

ještě dne 9.4.2014 ujišťoval ČEZ (Beneš+Hlaváč) v HV PSP poslance, jak se ČEZ bude rozvíjet,...cynicky lhali!!!Pokud by se odpisy JE prodloužili z 16 na 32 let, a IN 300 mld.Kč udržely, cena EE z neemisního stabilního zdroje by byla v r. 2021 okolo 45,-Euro/MWh velmi konkurenceschopná!!! Stabilita a spolehlivost peníze stojí v každém oboru a odvětví.!!!

Jaroslav Novák
8. srpen 2020, 09:45

8760x0,92x1200x2x45=870 mil.Euro x 25 = 21 759 840 OOO Kč/rok, tržby ETE34 za EE by určitě 1 mld.Kč/měsíčně generovaly na úhradu úvěru.

Odkládat investice do strategické infrastruktury je postup zoufalců a hlupáků u výkonné moci v ČR, zejména když tímto rozhodnutím likvidují český průmysl,.....grázlové nesmí vládnout!!! Kolik platí domácnosti za 1 MWh nyní??? Cca 200,- EURO!!!!!!!!!!!!!!!!!! Proč nevydat jaderný dluhopis s garantovanou cenou EE držitelům 100,-Euro/MWh??? Tak by jednali vlastenci ČR!!!!!!!!!!!!!! Co musí občané ČR prožít a zkoušet, než se zbavíme politických (i výkonných) zrádců?????

Milan Vaněček
8. srpen 2020, 10:01

Jak můžete mít takové tržby když chcete prodávat za dvojnásobek ceny než je na burze??? Viz 70 Eur/MWh co tehdy chtěl ČEZ jako CfD.

Ve skutečnosti můžete generovat jen obrovské ztráty, pane Jaroslave Nováku.

Jaroslav Novák
8. srpen 2020, 11:11

EE není z burzy ani ze zásuvky, ta se vyrábí v elektrárně, která svojí podstatou patří mezi strategické prvky EPS! Do burzovních spekulací s EE nás zavlekli ti, kteří nás chtějí pod záminkou "trh všechny spasí" ožebračit. Kupte si na burze rohlík nebo i milion MWh, šťastný Vaněčku, a užívejte si burzy.

Carlos
8. srpen 2020, 12:18

Vy asi rozumíte víc fangličkářství než ekonomice, že? Víte třeba to že čím delší je období na splácení úvěru, tím vyšší úrok z toho bude? Krátkodobý dluhopis měl loni myslím kolem 1.5 % a dlouhodobý na 50 let někde kolem 4-5 % Ekonomika po této stránce není lineární a nakonec by ta elektrárna byla v absolutních číslech ještě dražší. Na 16, nebo možná i 20, 25 let tam bude 2-3%, tedy +- inflace a malý výnos navíc.

Český průmysl se zlikviduje sám, zejména ten těžký svým trvání a minulosti. A jestli někdo ohrožuje ekonomiku, tak jsou to lidé kteří by ji chtěli řídit směrem ke starému průmyslu a mentálně žijí v minulosti, eventuálně jsou v zajetí primitivního merkantilismu. Dále pak ti kteří investiční prostředky chtějí jenom prožírat, místo uspíšení investičních akcí.

Ony se negativní dopady toho fangličkářství na infrastrukturu začínají projevovat kdy nevyhází ekonomika některých staveb protože se počítá jenom s izolovaným okruhem ČR a ne s tím že ty stavby slouží také lidem z ostatních zemí.Tak pak vzniká radiální síť dálnic a železnic kolem Prahy a ve zbytku státu je situace řekněme mizerná. To stejné platí pro dráhu, pro vodní dopravu.

Bohužel dost lidí tomu fangličkářství pořád tleská a podle toho to tak vypadá.

V ekonomice stát nemůže dělat něco takového co navrhujete s tou cenou, tak se ekonomická hra nehraje, tím byste byl na nejlepší cestě ekonomiku, která funguje jenom na důvěře, totálně zničit. Něco takového by mohl udělat jenom ČEZ a nějaká další společnost. Ale tam je blbost dělat dluhopis, tam by to spíš bylo na investici a splátku v podobě odebrané energie. Ale stát má takový strach si umenšit v ČEZ u podíl že místo toho aby danou akci financoval z emise akcií, nebo si zmenšil na X let příjem rozpočtu nevyváděním dividend, tak raději vymýšlí hyperkomplikovaný způsob jak to hradit úvěrem a ten krýt z rozpočtu.

Josef
10. srpen 2020, 00:49

Pane Carlosy co se týče průmyslu, tak ono to zpátečnictví jak vy říkáte platí jen v případě ,že změníte svoje potřeby, jenže tady se děje to, že potřeby společnosti se nemění a my prakticky produkujeme a levně prodáváme něco do zahraničí a draze dovážíme to si máme dělat sami, takže to není správné ani výhodné a děje se to na politickou objednávku. Například pokud si můžeme postavit domácí jadernou elektrárnu z 80% a pak ještě mít trvale tisíce výborně placených pracovních příležitostí , tak je to lepší než když tady pár ukrajinců pro Německého investora postaví FV elektárnu z Čínských panelů a protože bude elektřiny málo, tak budeme dovážet drahý plyn. Jen poznámka lidé v energetice berou dvojnásobek než lidé ve zpracovatelském průmyslu - to je statistika, takže dovážet energie třeba plyn více než je nutné je naprostá ekonomická blbost, protože na druhou stranu vah se musí dát export v naše případě to znamená zpracovatelský průmysl s podprůměrnými platy a závislost na zahraničí. Pokud máte dohnat někdy životní úroveň Německa a Rakouska musíme dělat to co je dobře placené a to je například jaderná energetika. Vaše představa zpátečnictví je obecně správná, jenže likvidace těžkého průmyslu na politickou objednávku je špatná, protože platy v těžkém průmyslu jsou vysoké kdežto v lehkém zpracovatelském průmyslu nízké z ekonomického pohledu je tedy velmi nevýhodné zničit pomocí emisních povolenek domácí těžký průmysl a jeho produkty dovážet. Například uhelné hornictví verzus dovoz plynu. Samozřejmě množství těžkého průmyslu má svoje ekonomické limity, ale to je právě ta moje původní úvaha o tom jak se mění potřeby společnosti,

příklad - dnes jsme na tom tak, že mnozí lidé většinu produktivního života šetří na ubohý byt někde na sídlišti - přitom těžký průmysl za komunistů dokázal levně produkovat byty pro masy, dnes levná průmyslová výstavba chybí protože se zrušila do by podporoval to zpátečnictví výstavby prefabrikovaných bytů že - jenže potřeby společnosti se nezměnily, výsledkem je, že byty se staví se špatnou produktivitou práce a z drahých materiálů a je jich málo,pro většinu populace jsou cenově špatně dostupné pak je málo dětí protože z jednoho běžného platu neutáhnete rodinu + hypotéku. A kdo za to může trh ? ne stát, protože města mají monopol na územní plánování tvary budov a stát na stavební zákon a technické parametry budov.

Carlos
10. srpen 2020, 11:24

Pane Josefe,

vezmu to od konce, tedy od výstavby, protože tam jste se sekl tak že jediné co dává smysl je "monopol" na územní plánování. Město ale už moc nemůže ovlivnit to jak bude daná budova vypadat, ano jsou nějaká omezení, ale těch je celkem málo. I tak se ale navrhují budovy +- konvenčního hranatého tvaru, eventuálně to kopíruje parcelu, což je IMHO daleko lepší než tam rvát kvádr. A jen pro zajímavost, dnes se dělá skelet a pak se to dozdívá cihlami a za rok takový dům může klidně stát.

Řešení rychlosti výstavby pak určitě není v tom aby se šlo zpátky k technologicky a užitně nevyhovujícím panelákům, byť se za ně dnes platí miliony. Problém ani není podle Vás špatná produktivita práce, ta dohnána do extrému by znamenala udělat to z lodních kontejnerů, to asi nechcete, že, ale v pomalé výstavbě která je daná velmi nekvalitní prací úředníků. Jediné co se s tím dá dělat je že se zkvalitní ta.

A ta implikace málo bydlení, málo dětí, to není o tom, jsou za tím daleko víc jiné sociální jevy. (Nehledě na to že to kolik si kdo pořídí dětí Vám i státu může být putna) Někteří lidé prostě potřebu mít děti necítí, nebo prostě nejsou na vztahy atd., v lidské společnosti prostě nějaká skupina lidí taková je, jinak by nefungovaly po staletí různé kláštery a pod., neexistovala by v kultuře (a umění) zaznamenaná podoba tety staré panny (eventuálně strýce starého mládence). Představa že každý muž musí vytvořit pár se ženou je až produkt od industrializace do konce nějakých 80. let, řekněme.

Navíc se mění požadavky lidí a byty nejsou snem lidí co si chtějí pořídit rodinu, ti sní o domech za městem. Ale tu se dostáváme k jinému problému. Buď budou vznikat špatně integrované satelity, nebo se město bude rozlézat do polí, proti tomu se zase staví odpor.

Další problém je v neexistenci porovnávače nákladů na bydlení (život), nebo o něm nevím. Zjednodušeně jde o problém kdy se lidé stahují do pár center protože dostanou o pár tisíc více než v okresním městě, ale náklady spojené s životem v tomto centru tento rozdíl hravě pohltí.

Další problém je mizerná dopravní politika na stání úrovni a neschopnost alespoň malých zlepšení. Například holub na střeše - RS Brno Přerov, blokuje vrabce v hrstí - přidání dvojkolených úseků a modernizace stanic na současné trati kde bude shodná stopa s RS, mezi Brněm a Vyškovem. Což by vedlo k vyšší propustnosti a lepšímu spojení Vyškova a Brna, čímž by se získal hodinový takt potřebný pro dojíždění (navíc při stavění ve Slatině by to bylo přímo do průmyslové oblasti)

Další věc, jaké oblasti lehkého průmyslu máte na mysli? On totiž problém je v současné struktuře, kterou udržuje ono zpátečnické uvažování. I v tom lehkém průmyslu můžete vyrábět výrobky s vysokou přidanou hodnotou. Bohužel ale je u nás stále ještě mentalita lidí uťáplá, a to i u těch co se narodili po revoluci, a do podnikání a prodeje finálních výrobků nejdou. takže se dělají subdodávky. Takže je trochu nefér proti sobě stavět těžký průmysl kde se dělá finální výrobek (a dělá to dnes jen pár lidí v každé fabrice) a lehký průmysl kde se dělá subdodávka^n.

Navíc pro Váš oblíbený těžký průmysl musí být dostupná kvalitní a propustná infrastruktura, to tu není ani omylem.

Milan Vaněček
8. srpen 2020, 11:54

Pane Novák, Vy žijete v socíku. Na burze se nevyrábí, ale obchoduje. Teď už máme kapitalizmus. To je realita.

Jaroslav Novák
9. srpen 2020, 06:48

inkluze je sviňa, zvláště když zasáhne pisálky!!!

Carlos
9. srpen 2020, 10:48

Co jste tím chtěl říct? Zdiskreditovat pana Vaněčka? Nebo co?

Carlos
9. srpen 2020, 11:48

Jen pro zajímavost, kolika lidem tu vyskakuje na youtube reklama na KHNP?

(www. korejskaenergie. cz)

Bizon
10. srpen 2020, 14:18

Pár dní zpátky mi taky vyskočila, zatím myslím jen jednou. Nevím jestli to pouští všem, nebo velký bratr pochopil že mně zajímá energetika.

Carlos
11. srpen 2020, 00:00

Asi všem, kamarád co se o energetiku vůbec nezajímá to má taky občas. Také mne to napadlo jestli google neoptimalizuje nějak reklamu.

energetik II
9. srpen 2020, 11:58

Korejci zprovoznili svůj reaktor v SAE- Barakh- 1 za 8 let, Rusko zprovozní svůj VVER- 1200 v Bělorusku za 7 let. Oba časy jsou při současné "světové jaderné bídě" dobré , i proto, že se stavělo v zemích , kde s jádrem zatím neměli žádné zkušenosti. Rovněž stavba čínského reaktoru Hualong One v Pakistánu probíhá svižně a bude zřejmě dosaženo také pěkného času kolem 6 let. V USA stavěné Vogtle- 3,4 zatím vypadají asi na 9 let stavby. Uvidíme.

Pavel
10. srpen 2020, 12:33

To energetik2: Temelín je vzdálený vzdušnou čarou od rakouské hranice 50 km. Vzdálenost Temelína od Vídně je vzdušnou čarou 180 km. Kolikrát jsou tyto vzdálenosti větší než v případě JE Astravyets? Schválně zda zvládnete učivo prvního stupně základní školy :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se