Domů
Jaderné elektrárny
Rumunsko obnovilo práce na rozšíření jaderné elektrárny Cernavoda

Rumunsko obnovilo práce na rozšíření jaderné elektrárny Cernavoda

Rumunsko plánuje zřídit strategický koordinační výbor pro projekt výstavby 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Cernavoda. Toto oznámení následovalo po dalším zveřejnění, v němž bylo uvedeno, že rozhodnutí předsedy vlády z roku 2018 o zřízení pracovní skupiny pro jednání o návrhu mezivládní dohody mezi Rumunskem a Čínou bylo zrušeno. Plán Rumunska je rozšířit jadernou elektrárnu Cernavoda o další dva bloky s reaktory CANDU 6.

Rumunsko v lednu oznámilo, že ruší svůj plán výstavby nových jednotek společně s China General Nuclear (CGN). Rumunská národní jaderná společnost Nuclearelectrica podepsala předběžnou dohodu s CGN v květnu 2019. Dohoda byla na výstavbu dvou bloků s reaktory CANDU 6 o instalovaném elektrickém výkonu 700 MWe v jaderné elektrárně Cernavoda.

Rumunské atomové fórum (Romatom) uvítalo rozhodnutí zřídit Výbor pro strategickou koordinaci. Prohlásilo, že to představuje prvek pokroku při zvyšování jaderné kapacity země, zejména v souvislosti s evropskými politikami dekarbonizace a environmentálními cíli Rumunska do roku 2050. Projekt rozšíření jaderné elektrárny Cernavoda bude hrát významnou roli při zvyšování úrovně industrializace země.

„Rozvoj dalších kapacit pro výrobu elektrické energie z jádra v Rumunsku je zajištěn. Je uveden jak v rumunské energetické strategii pro roky 2019 až 2030 s ohledem na rok 2050, tak v národním integrovaném plánu v oblasti energetiky a změny klimatu pro roky 2021 až 2030. Elektrická energie z jádra představuje pilíř dekarbonizace a také zajištění energetické bezpečnosti Rumunska,“ uvedl Romatom.

Jaderná energetika pokrývá asi 18 % rumunské poptávky po elektrické energii a 33 % její nízkouhlíkové elektrické energie. Poskytuje 11 000 pracovních míst a při rozšíření jaderné elektrárny Cernavoda by mohl počet pracovních míst vzrůst na 19 000. Potenciální účast rumunského jaderného průmyslu na dokončení projektu se odhaduje na přibližně 1 až 1,6 miliardy eur (27 až 43 miliard korun). To představuje 25 až 40 % z celkové hodnoty projektu.

„Pokračování jaderného programu v Rumunsku zdůrazní provozní zkušenosti, které již byly získány na 1. a 2. bloku jaderné elektrárny Cernavoda. Dále přispěje k zajištění energetické nezávislosti naší země a zachování vyváženého a diverzifikovaného energetického mixu s přímým dopadem na tarif elektrické energie pro obyvatelstvo. Podpora investic do energetického sektoru je nezbytným opatřením pro hospodářské oživení po pandemii COVID-19 a členové Romatom se těší na příležitost přispět k tomuto úsilí,“ uvedl Lucian Rusu, prezident Romatom.

Jaderná elektrárna Cernavoda je již domovem dvou reaktorů CANDU 6, každý má instalovaný elektrický výkonu 650 MWe. První blok zahájil provoz v roce 1996 a druhý v roce 2007. Provozovatel Nuclearelektrica plánuje prodloužit životnost 1. bloku až na 60 let.

Zdroj úvodní fotografie: Nuclearelectrica

Komentáře

(10)

energetik II

19. červenec 2020, 12:09

Když Rumuni zrušili spolupráci s Čínou, zřejmě pod politickým nátlakem USA a Bruselu, tak jsem zvědav, kdo a jak dlouho jim ty dva reaktory bude teď stavět. Počítám, že ROSATOM je také - "Politicky vyřízený".

Pavel

19. červenec 2020, 12:56

A ten "politický nátlak" jste si vycucal z kterýho prstu? Mimochodem, kde jste přišel na to, že čína bude stavět jaderné elektrárny s kanadskými reaktory? Číňané se měli podílet na financování. A po zkušenostech s čínskými investicemi v ČR a ovarovým zmizelým poradcem není divu, že z té spolupráce Rumuni rychle vycouvali.

Každopádně je vždycky srandovní číst o tom jak "číňané budou v EU rychle stavět jaderné elektrárny", když hlavní problém se stavbou JE v EU jsou extrémně přísné normy, se kterými právě číňané nemají žádné zkušenosti.

energetik II

20. červenec 2020, 06:29

TO : Pavel

Politický nátlak proběhl v sousedním Bulharsku v případu dostavby Belene , Bulhaři pak museli "cálovat" Rusku miliardy. Čína nyní platí Británii 30 % ceny ze stavby dvou reaktorů Hinkley Point , takže je celkem zvláštní, že Británie se nebojí, Rumuni ano.

Pavel

20. červenec 2020, 22:17

Takže znova, ten "politický nátlak" v Rumunsku a Bulharsku jste si vycucal z kterýho prstu? V Bulharsku v roce 2012 na dostavbu nesehnali investora (tedy prachy) a tak z dostavby sešlo. Místní vyIízaní lidoví rusáci v tom vidí "politický nátlak". A co to má společného s čínskými pokusy koupit si v Evropě politický vliv?

Martin Pácalt

21. červenec 2020, 05:47

A proč zapomínáte na takovou drobnost jako je fakt, že Britové vyškrtli Huawei z možnosti soutěžit o 5G sítě? Možná to není ekonomické, ale je to podle mého správně. Čína se může udělat sama pro sebe a postupně vyhnít zevnitř, podobně jako SSSR.

energetik II

20. červenec 2020, 07:00

TO : Pavel

Čína je největší obchodní partner našeho souseda Německa. Má s ní větší objem obchodu jak s Francií nebo USA. Naším hlavním problémem je to, že do Číny nedokážeme nic vyvážet, máme 10 krát !!! větší dovoz jak vývoz. Já vůbec nestojím o to, aby čínští kapitalisté u nás stavěli další montovny jako třeba Foxconn, Hyundayii , Panasonic a aby pak čeští dělníci makali pod čínským dozorem. Stejné množství pracovních míst je možné vytvořit, pokud naše české firmy dokáží do Číny vyvážet za desítky miliard Kč našeho domácího zboží a to nejsme schopni . Němci loni do Číny vyvezli zboží za 96 mld. Euro , tedy cca. za 2,5 bilionu Kč. Pokud u nás máme takové figury jako Kalousek, Bursík, Hřib, ... pak spolupráce moc nepoběží. Slávisté nahodili na dresy čínské znaky a kralují naší lize. Německá Lufthansa právě obnovuje lety do čínské Šanghaje , je tak vidět, jak si spolupráci s Čínou Němci cení. Obě země CORONA zvládly, USA nikoli.

Pavel

20. červenec 2020, 22:33

Německo vyváží do číny nikoli proto, že jim nějaký zdegenerovaný a chlastem prosáklý politický geront typu ovara poklonkuje ale čistě proto, že Německo vyrábí technologie, které si číňané sami vyrobit nedokážou. To zkrachovatel Českých aerolinií a České armády luftjarda ani čínský agent a podvodník placený ovarem ze státních peněz v ČR opravdu ale opradu nezařídí. Do číny jsme vyváželi stejné objemy jako dnes i v době, kdy prezident Havel hostil Dalajlámu, takže bláboly o Kalouskovi nebo Hřibovi jsou trapné výmluvy jedinců, kteří nejsou sto samostatně existovat a mají psí potřebu mít nad sebou pána z východu jako za minulého režimu.

Martin Pácalt

21. červenec 2020, 05:55

Pro Česko jsou zajímavější země jako jižní a JV Asie (např. klimatizované tramvaje, energetické celky, nákl. automobily Tatra). Navíc např. s Vietnamem máme společné to, že u nás žijí jejich obyvatelé a poměrově jde o "partnera stejné váhové kategorie".

Energetik 007

19. červenec 2020, 12:59

Candu je těžkovodní reaktor na přírodní uran, palivové tyče dělají v Pitesti z uranu z Rumunska (jediná těžba v Evropě)

Těžkou vodu si dělají v Drobeta Turnu Severin.

Dodavatel je AECL Kanada

St

19. červenec 2020, 13:36

Tak držím palce, aby to co nejrychleji uvedli do provozu. A pak ať jim ta JE dlouho a bez problémů slouží.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.