SAE: Poslední blok jaderné elektrárny Barakah získal provozní licenci
Jaderný regulátor ve Spojených arabských emirátech vydal provozní licenci pro poslední blok elektrárny Barakah. Čtyřbloková elektrárna disponuje reaktory typu APR-1400 a její dokončení představuje splnění cíle, který vláda nastavila v roce 2008. Jaderná energie v blízké budoucnosti pokryje zhruba čtvrtinu spotřeby v zemi a měla by hrát hlavní roli při dosahování cíle uhlíkové neutrality do roku 2050.
Federální úřad pro jadernou regulaci (FANR) Spojených arabských emirátů, oznámil, že vydal provozní licenci pro 4. blok jaderné elektrárny Barakah. Šedesátiletá provozní licence navazuje na komplexní kontrolu dokumentace a bezpečnostní inspekce bloku typu APR-1400. Technici tak mohou přistoupit k uvádění bloku do komerčního provozu a 4. blok čeká, mimo jiné, zavážka jaderného paliva do reaktoru.
"Přezkoumání žádosti o provozní licenci pro 4. blok provedl tým složený z 90 % z jaderných expertů patřících mezi občany Emirátů. To svědčí o úspěchu strategie FANR při budování schopností a dovedností našich obyvatel regulovat jaderný sektor a zajistit jeho bezpečný provoz," uvedl Christer Viktorsson, generální ředitel FANR.
FANR prověřila také organizační a personální připravenost provozovatele elektrárny - společnosti Nawah Energy Company. Výsledkem všech kontrol je soulad bloku s regulačními požadavky. Dále již emirátský regulátor vydal osvědčení pro celkem 215 operátorů reaktoru, z čehož 78 jsou občané SAE.
Čtvrtina elektřiny z jádra
Strategické rozhodnutí o investici do jaderného zdroje učinila vláda SAE v roce 2008. V roce 2012 pak byla oficiálně zahájena stavba prvního bloku, který do komerčního provozu vstoupil v roce 2021. Projekt s instalovaným výkonem 5 380 MW za celkem 20 miliard dolarů (v cenách roku 2009) pokryje po plném zprovoznění zhruba čtvrtinu spotřeby elektřiny v zemi.
"Dnešek je historickým okamžikem pro Spojené arabské emiráty uskutečňující svou vizi,, která začala před 15 lety a spočívá v prvním využití mírové jaderné energie v regionu. Úspěch programu jaderné energetiky SAE a schopnost jej realizovat v rekordním čase při dodržování mezinárodních norem učinilo ze země vzor pro ostatní země, které se pouštějí do rozvoje jaderné energetiky," uvedl velvyslanec Hamad Al Kaabi, stálý zástupce SAE při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii a místopředseda správní rady FANR.
Mohlo by vás zajímat:
niekde som zachytil, ze SAE uz nestacia parovplynovky, pretoze spotreba EE rastie prudko, tak zacali spalovat uhlie. A vozia ho tusim z Japonska. Cista sialenost.
Takze snahu o prevadzkovanie nizkoemisneho zdroja, treba len vitat.
jen tak dál. Co k tomu poví místní přeborníci přes občasné zdroje energie?
Jsem se kouknul na to, jak si tu dekarbonizaci do roku 2050 v SAE představují. Takže pro vás mám plánované podíly různých zdrojů energie na celkové spotřebě energie:
44% OZE
38% Zemní plyn
12% "Čistý fosil"
6% Jaderná energie
Zdroj: www . irena . org / - / media / Files / IRENA / Agency / Webinars / UAE-Presentation_LTES.pdf
Tak nějak mám z toho pocit, že ani v SAE nijak moc nechtějí v jaderné výstavbě pokračovat.
Přesněji řečeno jak si tu dekarbonizaci do roku 2050 v SAE představovali v roce 2017...
přesně tak. navíc podle poslední diskuse s ENEC jednají o dalších blocích ....
A ČR (s jadernou znalostí) stála v roce 2008 na stejné startovní čáře jako UAE. Oni mají 4 bloky (po 1400MWe) za cca 22 mld. USD a my pohádky o úsporách a levném plynu ... a ještě pár vizualizací JE Temelín se 4 bloky...
Máte něco čerstvějšího? Třeba plány na dalších 20-30 jaderných bloků?
Ano, mám něco čerstvějšího, třeba plány na další dva jaderné bloky:
pulsenews. co. kr/view. php?year=2023&no=600691
nebo aktualizovanou strategii z letošního roku, ve které už ta vaše čísla neplatí:
u. ae/en/about-the-uae/strategies-initiatives-and-awards/strategies-plans-and-visions/environment-and-energy/uae-energy-strategy-2050
Ten korejský link nefunguje a v těch dalších se, na rozdíl od plánů na výstavbu OZE, o další jaderné výstavbě prakticky nepíše a rozhodně tam nejsou konkrétní čísla.
Korejský link "nefunuguje" o nic hůře než ten váš, stačí odstranit všechny mezery. Až se vám to podaří, zjistíte že ten váš "pocit" byl opravdu jen pocit.
Konkrétních čísel je tam dost na to, aby bylo vidět že ty vaše plánované podíly z roku 2017 už neplatí.
Popřejte jaderníkům taky nějaký GW postavený za rok, vždyť fotovoltaiky a VtE se staví stovky GW za rok. A za pár let se bude stavět každý rok více než 1 TW výkonu FVE ve světě.
A´t mají radost z těch svých GW (stavěných 10 či 15 let).
už víte jak ty terawatty z fve akumulovat aspoň na dobu než přejde mrak? a zastavování železničního provozu se nepočítá
Současná globální produkční kapacita Li-ion článků je okolo 1.5 TWh/rok. To je cca 30x víc než před 10 lety. A další továrny se staví. To je na hodně mraků.
Zde je jasně vidět jakou rychlostí který zdroj přispívá k dekarbonizaci v SAE: ourworldindata.org/grapher/share-elec-by-source?country=~ARE
Tady se od začátku řeší budoucnost, Emile. A sám jste tu sdílel plány na 6x vyšší kapacitu OZE do roku 2030.
1) Vy nerozhodujete o tom co "se" tady řeší, naštěstí.
2) "Triple the capacity of renewable energy" není "6x vyšší kapacita OZE"
Hlavně se tu ovšem řeší SAE, nikoliv Vaněčkovi celosvětové prognózy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se