Domů
Jaderné elektrárny
Saúdská Arábie uvažuje o nabídce Číny na výstavbu jaderné elektrárny
jaderná elektrárna Vandellos španělsko (zdroj:   ANAV)
Zdroj: ANAV

Saúdská Arábie uvažuje o nabídce Číny na výstavbu jaderné elektrárny

Saúdská Arábie uvažuje o nabídce Číny na výstavbu jaderné elektrárny ve snaze přimět americkou vládu, aby zmírnila své požadavky, jimiž Washington podmiňuje svou pomoc na cestě pouštního království k jaderné energii. Napsal to dnes americký deník The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na saúdské zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Podle zdrojů WSJ mezi saúdskými oficiálními činiteli podala čínská státní společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) nabídku na výstavbu jaderné elektrárny v saúdskoarabské Východní provincii poblíž hranic s Katarem a Spojenými arabskými emiráty (SAE).

Čínské ministerstvo zahraničí zprávu amerického listu podle agentury Reuters nepotvrdilo, jeho mluvčí ale na tiskové konferenci řekl, že Čína bude pokračovat v oboustranně výhodné spolupráci se Saúdskou Arábií v rozličných oblastech včetně civilní jaderné energie při striktním dodržování mezinárodních závazků o nešíření jaderných zbraní.

Čínská CNNC ani ministerstvo zahraničí Saúdské Arábie na žádosti Reuters o komentář bezprostředně nereagovaly.

Saúdská Arábie už delší dobu usiluje o spolupráci se Spojenými státy při zavádění civilního jaderného programu na svém území, součástí má být i normalizace vztahů s Izraelem. Američtí představitelé už v minulosti uvedli, že se Spojené státy podělí o technologii výroby energie z jádra pouze v případě, že se Saúdská Arábie zaváže, že nebude obohacovat uran ani dále zpracovávat plutonium z reaktorů. To jsou dva způsoby, které mohou vést k výrobě jaderných zbraní.

Saúdští představitelé podle WSJ připustili, že jednání o této otázce s Čínou je způsobem, jak přimět administrativu prezidenta Joea Bidena, aby slevila ze svých požadavků v otázce nešíření jaderných zbraní. Uvedli také, že nejraději by pověřili jihokorejský státní podnik Korea Electric Power stavbou reaktorů a Spojené státy pouze jejich provozem, aniž by Saúdská Arábie musela souhlasit s kontrolními mechanismy pro nešíření jaderných zbraní.

Saúdská Arábie jednala o jaderné energii také s Francií a Ruskem, píše WSJ. Saúdští činitelé nicméně uvedli, že si nejsou jisti, zda Francie dokáže technologii včas dodat, a v případě spolupráce s Ruskem se obávají sankcí.

Saúdští činitelé dodali, že korunní princ Muhammad bin Salmán je připraven začít s čínskou CNNC brzy jednat, pokud se nevydaří jednání se Spojenými státy, uvedl americký list. Bin Salmán, který Saúdské Arábii de facto vládne, si stanovil získání jaderné energie jako jednu ze svých priorit. Po deseti letech diskusí na toto téma nyní chtějí Saúdové do konce letošního roku udělit kontrakt na výstavbu dvou reaktorů o výkonu 2,8 gigawatu a postupně postavit 16 reaktorů v celkové hodnotě 80 až 100 miliard dolarů (1,8 až 2,2 bilionu Kč).

Saúdská Arábie v uplynulém roce posílila své vztahy s Čínou. V prosinci navštívil království čínský prezident Si Ťin-pching a v březnu pomohl Peking zprostředkovat dohodu o obnovení diplomatických kontaktů mezi Saúdskou Arábií a Íránem, jejím úhlavním rivalem v regionu.

Přesto se Saúdská Arábie snaží udržet rovnováhu ve svých vztazích s Čínou a Spojenými státy, které zůstávají hlavním partnerem království v oblasti bezpečnosti, připomíná Reuters.

Izraelský ministr energetiky odmítá představu, že bude Saúdské Arábii umožněno vyvíjet civilní jaderný program jako součást případného úsilí Spojených států o upevnění vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií. Izrael obecně očekává, že s ním Washington bude konzultovat jakoukoli dohodu se Saúdskou Arábií, která by měla dopad na národní bezpečnost židovského státu. Izrael není signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a nevyrábí energii z jádra, všeobecně se ale předpokládá, že vlastní jaderné zbraně.

„Každému je jasné, že pokud začnou obohacovat uran na Blízkém východě, budou to chtít dělat všichni,“ cituje WSJ lídra izraelské opozice Jaira Lapida, který tato slova pronesl na začátku týdne.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(44)
Richard Vacek
25. srpen 2023, 17:04

Saudský postup se celkem liší od toho našeho. Teď ještě který je pro zemi výhodnější.

Michael
26. srpen 2023, 07:18

A pro kterou zemi?

Mirek
25. srpen 2023, 17:10

Je směšné, když USA někoho chtějí vydírat v oblasti jaderné energetiky. Kromě sankcí USA nemají, co nabídnout. Musí je hrozně štvát zájem Arabů na členství v BRICS.

Jan Veselý
25. srpen 2023, 18:21

I ty naivko, režim Ibn Saudů by bez US zbraní a bez US armád dlouho nevydržel.

Vlado
27. srpen 2023, 15:14

I ty naivko, Saudi mají tolik peněz, že si ty zbraně mohou koupit od kohokoliv a možná ještě lepší.

Jan Veselý
28. srpen 2023, 15:45

Od koho? A kdo jiný jim dá bezpečnostní záruky?

Pravoslav Motyčka
25. srpen 2023, 22:29

Jaká zájem Saudská Arábie se stane členem BRICS, stejně jako EGYPT , Irán a další státy. Je to dáno tím , že USA nekupuje ropu , takže pro SA nejsou obchodním partnerem .

Jan Veselý
25. srpen 2023, 22:38

Saúdská Arábie aktuálně kupuje zbraně z USA za 35 miliard dolarů ročně. Mají na to dlouhodobý kontrakt.

A ohledně toho slavného BRICS:

youtu . be / 7tG7hh-Vx2A?si=HtVyBYaYsxAeRJ5T

Dost mě tahle analýza pobavila.

Mirek
26. srpen 2023, 08:05

A proto má zájem o BRICS asi 40 zemí?

Pavel Lukavsky
26. srpen 2023, 08:21

Brics jako nové RVHP :) ať si těch 40 zemí užije spolupráci s mafiány z Moskvy a Čínskou komunistickou stranou. Bude to velmi přínosné, ne pro jejich země, ale pro vládnoucí skupiny určitě ?

Michal K.
28. srpen 2023, 15:10

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

chcete povedat, ze USA vyzbrojuju krajinu, ktora je autoritarska, kamenuje homosexualov a striela migrantov na hraniciach ?
.

Dpetr
28. srpen 2023, 16:17

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Svět není ideální. Ale nesnaží se připojovat k sobě cizí území, a ani nevyhrožují celému světu atomovkama, pokud nedostanou to co chtějí.
.

Michal K.
30. srpen 2023, 09:17

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

na Karibsku krizu uz niekto zabudol ?
.

Pavel Lukavsky
25. srpen 2023, 21:32

Vidina jaderný zbraní je velké lákadlo pro investice do jaderných technologií. Energetické hledisko je jen prima zasterkou. Pekelně tam svítí, velmi slušně fouká, cena fve je 16 USD za MWh, ale potřebují jádro :)

miro novak
25. srpen 2023, 23:00

podla ceskeho experta slovenskych korenov alexandra ača nastal ropny zlom uz niekedy roku2015.Saudi iba diverzifikuju.

Pravoslav Motyčka
26. srpen 2023, 22:02

Rozhodně to bude pro tyto země lepší než aby je USA mohli poškozovat ,takto se přidají k nejsilnějšímu ekonomickému uskupení na světě a co si myslí USA je nebude vůbec zajímat.

Zdeves Pavel
26. srpen 2023, 10:13

Pane Lukavský, přínos pro ty státy bude mnohem větší než naše v EU. Mimochodem, kéž by EU fungovala trochu jako RVHP, byla by blízko zpět k EHS.

PetrD
26. srpen 2023, 13:30

To je veselé. Zkuste nějaké ty přínosy větší než naše členství v EU vyjmenovat. Zejména s ohledem na to, že některé státy Brics - třeba Indie a Čína, jsou si velmi nepřátelské.

A to o EHS je úplně mimo. RVHP určovalo který stát může a má kolik čeho vyrábět, EHS naopak odstraňovala překážky obchodu.

Zdeves Pavel
26. srpen 2023, 15:40

Vy jste seděl na RVHP v Moskvě, že to tak přesně víte. Nebo to máte ze současnych médií.

Zdeves Pavel
26. srpen 2023, 15:42

Jo a níže je vysvětleno proč takový zájem o BRICS.

Dpetr
26. srpen 2023, 18:49

Pokud si to nepamatujete, tak googlete: socialistická dělba práce RVHP. Odkazů je na to dost.

Najdete několik zajímavých knih, částečně přístupných.

Pavel Lukavsky
27. srpen 2023, 01:12

Jako že by z nás EU udělala žebráky jako za RVHP? Tak to by bylo vážně skvělé. Tenkrát jsem jel do SRN a neměl jsem ani na záchod! To byla skvělá doba, jenže jak pro koho. Komousi s rudou knížkou měli funkce, I když to byli lemplove. Však tady v diskusi je to dobře vidět.

Zdeves Pavel
27. srpen 2023, 13:51

NeEU z nás udělala poskoky, republiku rabujou o 500 mld ročně, JE už nepostavime, rafinerii a další dodávky už taky ne, proč by slouhove jako my umělý vyrobit napr letadla. Zato je tu více hlupáků a vás problém se záchodem

Jan Veselý
27. srpen 2023, 15:29

Prdlajz, udělala z nás parťáky. Máme právo mluvit do rozhodování EU, ekonomika šlape tak, že u nás musí pracovat cca 3/4 milionu cizinců, aby se obsadila volná pracovní místa, a je globálně konkurenceschopná. Máme všichni plná panďera a jakékoliv zboží si vzpomeneme, můžeme si říkat a myslet co chceme (včetně těch vašich nesmyslů), můžeme si jezdit kdy a kam chceme a můžeme si to i dovolit. Ekonomicky se nám podařilo dohnat a předehnat třeba Itálii.

A ty plačky nad tím, že "tohle nepostavíme, a tamto nepostavíme" akorát ukazují na váš ekonomický diletantismus. Ne kravina snažit se dělat všechno, pak vám chybí lidi a kapitál na ty věci, ve kterých jste dobří a kde jste doopravdy schopni vydělat. O tom už psal Adam Smith.

P.S.: V ČR existuje asi 20 firem vyrábějících letadla, od ultralightů po proudové bitevníky. Firem vyrábějících díly pro letecký průmysl budou nejspíše stovky.

Zdeves Pavel
27. srpen 2023, 21:37

A k tomu nyní minimálně 3,5 bilionu dluhů. Na konci roku to bude 4 biliony. A k tomu municipality. Hlavně, že máme "vše" podle vás. " To se nám to hoduje, když nám ještě půjčují".

Antonín Mikeš
27. srpen 2023, 21:50

Municipality jsou zjevně v plusu (až na těch pár zkrachovalých obcí): "Takže kolik měly na kontech obce a města? 313 miliard a kraje 71,5 miliardy! Praha dokonce sedí na devadesáti miliardách.." https://www.prazskypatriot. cz/babis-praha-sedi-na-miliardach-to-neni-mozne-kolik-maji-penez/

Celkově se mi zdá že stát krvácí a obce hromadí peníze a málo investují.

Státní dluh tedy při započítání municipalit bude něklde na úrovni 2,5 bilionu.

Navíc státní dluh byl 2,9 bilionu ke konci loňského roku, zařídit aby letos dosáhl 4 bilionů by, myslím nezvládl ani bývalý premiér Babiš.

Jan Veselý
27. srpen 2023, 23:02

Á aplikace domácího účetnictví na makroekonomiku. Jak říkám, ekonomický diletantismus.

Dpetr
27. srpen 2023, 18:56

Jo tuhle jsem vysvětloval dceři, že rodiče na auto neměli, na dovolené v zahraničí jsem byl pouze jednou v NDR. Dneska si mamka v důchodu zalétla na dovolenou do Říma a všichni sousedé maj dvě auta. Jsme opravdu zbídačený národ.

Pavel Lukavsky
27. srpen 2023, 19:14

Komunisti včetně těch "odborníků" na ministerstvech nás zbavili svobody a udělali z nás žebráky, kteří při ceste na západ (pokud měl někdo štěstí, že ho pustili, já byl jednou s fotbalem v Itálii ) byli rádi že měli na zmrzlinu. Teď mají ještě tu drzost tady plkat nesmysly, jak to bylo skvělé. Nechápu, jak to tady může někdo tolerovat. Nic tak odporného se jen tak nevidí. Komunisté byly a jsou zločinci, vrazi, zloději a celkově morální odpad.

Mirek
27. srpen 2023, 18:27

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Za komunistů byli ministři alespoň papírově odborníci a, když to nezvládali, ta byli vyměněni. Zato dnes - politický odpad včetně náměstků ministrů, kteří musí splňovat jen stranická kritéria.
.

Jan Veselý
27. srpen 2023, 23:11

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Československo, kdysi jedna z vyspělých evropských zemí, se v posledních desetiletích stále rychleji přetváří na zemi v evropských měřítcích zaostalou. Do čela Evropy jsme se propracovali pouze v úmrtnosti obyvatel a ve znečištění životního prostředí, každým rokem se však v evropském i světovém měřítku propadáme v oblasti produktivity práce, životní úrovně, kvalifikace, objemu a struktury volného času, sociální struktury a kultur. Naše zaostávání v některých směrech vědeckotechnického rozvoje je už tak výrazné, že si je přestáváme uvědomovat. Podobáme se maratónskému běžci, jemuž soupeři už zmizeli za horizontem, takže se může optimisticky domnívat, že je v čele závodu. Není dobré gratulovat si, že jsme o něco popoběhli, zvláště když si nejsme jisti, zda jsme ještě na trati. Důležitější je, o kolik a kam popoběhli ti druzí. Tyto skutečnosti jsou dnes už uznávány dokonce i v oficiálních prognózách. Téměř každá z nich začíná takzvanými analytickými východisky, kde na desítkách stran chmurně popisuje zrychlující se tempo našeho zaostávání. Popis však ještě není analýzou, analýza je hledání příčin. A zde je třeba překročit dosud tabuizované hranice, což vyžaduje nejen profesionální, ale i občanskou odvahu. Místo trapného mlčení, zakládajícího prognostickou prostituci, musíme konstatovat, že centrální příčinou našeho dlouhodobého a zrychlujícího se zaostávání je selhání rozhodovací a řídící sféry společnosti, tedy nevýkonnost společenské decize (= rozhodování). Alternativním vysvětlením, která se alibisticky odvolávají na zhoršující se vnější podmínky, například na náročnější situaci na světových trzích, zvýšení cen ropy apod., dnes už nevěří ani jejich autoři." Miloš Zeman, Technický magazín 1989
.

Zdeves Pavel
28. srpen 2023, 13:35

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Rozhorlujete se p. Lukavský pěkně, jen vám asi uniklo, že největšího prevlekace názoru a hrdinného generála jsme za pomoci západu instalovali na hrad. Asi tak.
.

Jan Veselý
28. srpen 2023, 13:55

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Jo, je to opravdový hrdina. Aspoň teda Francouzi mu dali nejvyšší francouzské vojenské a nejvyšší státní vyznamenání za hrdinskou akci v Bosně, kdy vzal na sebe zodpovědnost a 50 francouzským vojákům zachránil prdel.
.

Dpetr
28. srpen 2023, 14:35

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Jak prosím se projevila ta pomoc zapadu?
.

Anton Meško
26. srpen 2023, 12:38

Z príspevkov vyplýva, že nebol identifikovaný hlavný dôvod o záujem v členstve krajín skupiny BRICS. Po zahájení vojnového konfliktu na Ukrajine, členské krajiny BRICS môžu obchodovať a hlavne platiť v svojich národných menách, čím sa vyhýbajú sankciám uvalenými USA, ak by obchodovali v americkej mene. Mnohé štáty, ktoré majú záujem o členstvo v BRICS to robia aj preto, že vidia, ako USA habú majetok krajín, ktoré neakceptujú ich sankcie.

Jan Veselý
27. srpen 2023, 15:34

Tak to, aby si dávali bacha na Číňany. Ti už několikrát v cizích zemích nakoupili za yüany, aby zákazníkům bylo, když je chtěli využít na nákup zboží, řečeno, že oni ty yüany zpět nechtějí.

Komu se to stalo naposled s dolary? Nebo dáváte přednost takových inflačním měnám ztrácejícím hodnotu před očima jako jsou indická rupie nebo ruský rubl?

Anton Meško
26. srpen 2023, 12:50

Záujem o členstvo v BRICS sa zvýšil preto, lebo je možné v medzinárodnom obchode platiť v národnej mene a tým sa vyhnúť sankciám USA v prípade platby v americkej mene za komodity, na ktoré USA uvalili sankcie. Krajiny ako Egypt aj Saudská Arábia sa obávajú o svoje majetky, keď vidia habanie majetku krajinám, ktoré neakceptovali sankcie USA.

Dpetr
26. srpen 2023, 18:24

Například Indie si vynutila, že za ruskou ropu bude platit v rupiích, které se Rusku hromadí a nemá pro ně použití. Brics nebrics.

Jan Veselý
27. srpen 2023, 23:12

Za dolary si člověk koupí leckde kdeco. Za rupie? To už je celkem oříšek.

Josef
29. srpen 2023, 22:03

Ale rupie lepši rublu, alespoň dle ČNB je rupie za 0,27 Kč a rubl za O,23 Kč

Josef
29. srpen 2023, 22:04

Proč se vyhýbat sankcím když posilují?

Mirek
27. srpen 2023, 18:21

V rámci RVHP jsem pracoval v oboru energetiky (vyvádění velkých výkonů z elektráren). Při návštěvách Moskvy a tehdejšího Leningradu jsem se nikdy nesetkal s nějakými politickými tlaky. Spolupráce byla prospěšná zejména pro nás.

Dpetr
27. srpen 2023, 19:29

A s jakými politickými tlaky byste se chtěl potkávat jako odborný pracovník? Tlaky probíhaly jinde. Například z těžby uranu z okolí Stráže pod Ralskem do ruských raket, kterými teď opilec Medvěděv a další vyhrožují světu, jsme si životní úroveň nezvedli. A ještě stále běží sanace.

Josef
29. srpen 2023, 22:00

Asi Vám nedošlo, že hlavně docházelo k "vyvádění" velkých výkonů ekonomiky ČSSR do SSSR.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se