Španělská ENSA dodala do Francie nové parogenerátory

DomůJaderné elektrárnyŠpanělská ENSA dodala do Francie nové parogenerátory

Španělský výrobce Equipos Nucleares SA (ENSA) nedávno doručil zbývající dva náhradní parogenerátory do Francie. Dokončil tak objednávku společnosti Framatome z konce roku 2012 na tři tyto komponenty pro použití v tlakovodních reaktorech s jednotkovým elektrickým výkonem 900 MWe. Firma zatím nezveřejnila, na kterou elektrárnu budou parogenerátory nainstalovány.

EPR reaktor
A – vnější plášť z armovaného betonu
B – stěna vnitřního krytu z předpjatého betonu s kovovou výstelkou
C – nádoba reaktoru
D – parogenerátory
E – kompenzátor objemu
F – napájecí čerpadla
G – aktivní zóna
H – budova turbíny
I záložní diesel-generátory
Zdroj: areva.com

První parogenerátor byl na základě objednávky dodán na jadernou elektrárnu Gravelines společnosti EDF v březnu 2019. Maliaño, agentura ENSA se sídlem v Kantábrii uvedla, že další dva parogenerátory ponechala společnost ve svém skladu do chvíle, než bylo rozhodnuto o jejich umístění na cílovou elektrárnu.

Hranice mezi primárním a sekundárním okruhem

Každý z vyrobených parogenerátorů váží 329 tun má výšku 21 metrů a průměr 4,5 metru. Obě zařízení byla odeslána 10. ledna. Jejich finální umístění zatím nebylo zveřejněno.

Parogenerátory se využívají v tlakovodních reaktorech k přenosu tepla z primárního chladiva reaktoru do vody sekundárního okruhu, která se díky dodané tepelné energii mění v páru, a ta následně pohání turbogenerátor produkující elektřinu. Každý parogenerátor obsahuje tisíce kilometrů tenkých trubiček, uvnitř kterých proudí horké primární chladivo.

 

Oproti tlakovodnímu reaktoru (PWR) se pára vyrábí přímo ve varném reaktoru (BWR) a je vedena rovnou na turbínu; Zdroj: nrc.gov

Více než 100 vyrobených parogenerátorů

ENSA, součást státem vlastněného holdingu SEPI Group, navrhuje, vyrábí a instaluje těžké komponenty a jiná hlavní zařízení pro jaderné elektrárny. Patří mezi ně například reaktorové nádoby, jejich vnitřní vestavby, parogenerátory, kompenzátory objemu a další. Společnost vyrábí základní komponenty také pro tepelné elektrárny a podobné závody. V současnosti jde na vývoz 85 % firemní produkce. ENSA za dobu provozu dodala více než 100 parogenerátorů pro jaderné elektrárny v Belgii, Číně, Francii, Německu, Indii, Slovinsku, Jižní Koreji, Španělsku, Švédsku a USA.

Parogenerátory jsou jednou z komponent jaderné elektrárny, které do značné míry určují její životnost; Zdroj: Archiv EDU

Autor úvodní fotografie (dva parogenerátory připravené k expedici): ENSA