Domů
Jaderné elektrárny
Spojené státy chtějí obnovit provoz jaderné elektrárny Palisades odstavené v roce 2022
Jaderná elektrárna Palisades. Zdroj: Holtec international
Zdroj: Holtec International

Spojené státy chtějí obnovit provoz jaderné elektrárny Palisades odstavené v roce 2022

Americké ministerstvo energetiky se prostřednictvím Úřadu pro půjčkové programy podmínečně zavázalo poskytnout zajištění půjčky ve výši až 1,52 miliardy USD (cca 35,56 mld. Kč) společnosti Holtec Palisades. Tento krok má umožnit znovuobnovení provozu elektrárny Palisades, která byla odstavena v květnu 2022. Projekt má šanci stát se prvním případem v USA, kdy jaderná elektrárna obnoví svůj komerční provoz po jeho ukončení.

Společnost Holtec se dohodla na koupi 800 MWe tlakovodního reaktoru od tehdejšího vlastníka a provozovatele Entergy v roce 2018, ještě před plánovaným ukončením provozu, s cílem vyřazení elektrárny z provozu. Akvizice byla dokončena v červnu 2022, těsně po trvalém odstavení reaktoru. V té době Holtec plánoval dokončit decomissioning elektrárny do roku 2041.

Obnova provozu elektrárny má podporu státu Michigan

Společnost následně oznámila svůj plán požádat o federální financování, které by jí umožnilo elektrárnu znovu zprovoznit, přičemž guvernérka Michiganu, Gretchen Whitmerová byla mezi těmi, kdo podpořili tento krok. Rozpočet státu Michigan na fiskální rok 2024, podepsaný Whitmerovou v polovině roku 2023, počítá s financováním na restart elektrárny ve výši 150 milionů USD.

Na oznámení o zajištění půjčky reagovala Whitmerová slovy, že znovuotevření Palisades ochrání 600 dobře placených pracovních míst vyžadujících vysokou kvalifikaci, stejně jako „čistou a spolehlivou energii“ pro 800 000 domácností.

„Jakmile bude provoz JE Palisades obnoven, stane se první úspěšně restartovanou jadernou elektrárnou v americké historii, přičemž přinese regionu pozitivní ekonomický dopad ve výši 363 milionů dolarů a pomůže Michiganu vést budoucnost čisté energetiky,“ uvedla.

Dlouhodobé cíle a potenciál pro SMR

Holtec zahájil proces získání povolení od Americké komise pro jadernou regulaci (NRC) v říjnu 2023. Projekt má za cíl nejen obnovit provoz, ale také modernizovat elektrárnu pro výrobu čisté energie až do roku 2051. Restart by měl zabránit vzniku emisí CO2 ve výši přibližně 4,47 milionu tun ročně.

Jennifer Granholmová, ministryně energetiky USA, zdůraznila význam jaderné energie jako hlavního zdroje bezuhlíkové elektřiny. Projekt Holtec Palisades je prvním, kterému bylo nabídnuto podmínečné financování v rámci programu Energy Infrastructure Reinvestment, který vznikl jako součást zákona o snížení inflace.

Projekt SMR-300 od společnosti Holtec. Zdroj: Holtec International

Holtec také uvedl, že v areálu JE Palisades plánuje umístit své první dva bloky malých modulárních reaktorů. Ačkoli tyto SMR nebudou financovány v rámci zajištěné půjčky, DOE uvedlo, že bloky SMR „by potenciálně mohly přidat dalších 800 MWe instalovaného výkonu, využít stávající infrastrukturu a podpořit domácí vývoj nových reaktorových technologií, což je klíčové pro boj s klimatickou krizí“.

Historie elektrárny a podmínky restartu

Jaderná elektrárna Palisades zahájila komerční provoz v roce 1971. Elektrárna se nachází na břehu Michiganského jezera a vyznačovala se bezpečností a spolehlivostí po celou dobu své provozní historie.

Rozhodnutí o ukončení provozu elektrárny vzniklo v důsledku ekonomických důvodů, neboť provozovateli, společnosti Entergy, vypršela 15letá smlouva o prodeji energie s firmou Consumers Energy.

Studie designu malého modulárního reaktoru SMR-160 od společnosti Holtec. Zdroj: Holtec International

Restart elektrárny nebude vyžadovat dodatečné stavební činnosti, ale Holtec bude muset splnit určité technické, právní, environmentální a finanční podmínky, než DOE definitivně vstoupí do procesu restartu elektrárny a financování dohodnuté půjčky.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Jaroslav Srba
6. duben 2024, 15:50

Ještě než tu jadernou elektrárnu zavřeli, bylo zřejmé, že je to špatný nápad tu elektrárnu odstavit. Metody pokusu a omylu, což je zřetelně i tento případ, vycházejí vždycky draho.

Jan Veselý
6. duben 2024, 21:30

Koupili starou elektrárnu, pravděpodobně proto, že z ní jim vede dostatečně výkonná linka přenosové sítě. Ani nebyla moc drahá.

Bez subvence ve formě té výhodné státní půjčky se její provoz a nejspíše hlavně nutná investice do modernizace nevyplácela. Teď jí dostali a SMR jsou pořád holub na střeše, tak jí asi znovu pustí.

Vypadá to, že bez státní podpory si JE v USA nevydělá ani na generálku. To je dost smutné.

Emil
6. duben 2024, 21:40

Jestli je tu něco smutné, tak spíš tyhle vaše pohádky. Následující zdroj ukazuje, jak je to s dotacemi do výroby elektřiny v USA v roce 2022:

FVE: 38,18 $

Geotermální elektrárny: 20,76 $

VtE: 8,37 $

Biomasa: 5,78 $

JE: 0,5 $

Vodní elektrárny: 0,15 $

instituteforenergyresearch. org/fossil-fuels/renewable-energy-still-dominates-energy-subsidies-in-fy-2022/

Jan Veselý
7. duben 2024, 10:51

Hele Emile, "ostatní taky berou dotace, nijak nerozporuje moje tvrzení. A asi jste se se někde majdnul v jednotkách. Fakt si nemyslím, že jaderné elektrárny dostaly dotaci 50 US centů.

A víte, že ten text má bordel ve vztahu energie-elektřina? To mu umožňuje "taktně" zamlčovat ty obrovské přímé i nepřímé dotace, které v USA dostávají byznysy okolo těžby a zpracování fosilních paliv. Není se čemu divit, IER je think-tank placený z ropných peněz.

Emil
7. duben 2024, 11:12

1) Z uvedených čísel vyplývá úplně něco jiného, než že "bez státní podpory si JE v USA nevydělá ani na generálku", takže ano, rozporuje to vaše tvrzení. Zvlášť když zde ani o žádnou dotaci nejde, je to půjčka. Stále ještě optimisticky věřím, že chápete rozdíl mezi půjčkou a dotací.

2) Ne, ne"majdnul" jsem se v jednotkách, je to dotace na vyrobenou MWh, stačí se podívat do toho odkazu. Co si vy "fakt nemyslíte" je úplně irelevantní.

3) O dotacích do fosilních paliv tu nikdo nic nepsal, tak je sem netahejte.

Bob
7. duben 2024, 17:37

Pane Veselý (ze slušnosti nepoužiji hele). zajištění půjčky je sice taky forma podpory, ale daleko menší, než dotace. Všechno budou muset vrátit i s úroky. Na SMR ta půjčka není. Nikde tam taky nepíšou, že by na výrobu elektřiny byla zaručena nějaká minimální cena, jako je obvyklé u OZE.

Citát:

"zajištění půjčky ve výši až 1,52 miliardy USD "

Petr Turek
6. duben 2024, 17:28

A co udělají soudruzi v SRN ? Neudělali také někde chybu?

Petr
7. duben 2024, 09:39

Německo dnes běží z 82 % na obnovitelné zdroje. Takže ne, neudělali.

Jaroslav Srba
7. duben 2024, 12:32

82 % ? To myslíte nepřetržitě ?

Milan Vaněček
7. duben 2024, 14:18

Ano, nepřetržitě nad polovinu spotřeby v Německu, vidíte to, ve dne i v noci

https://www.agora-energiewende.de/daten-tools/agorameter/chart/today/power_generation/04.04.2024/07.04.2024/hourly

Podívejte se na to.

Emil
7. duben 2024, 17:22

Opět dezinformace, za poslední rok bylo v Německu celkem 2358 hodin s nižším podílem OZE než 50 %, a to včetně biomasy a vodních elektráren. Naposledy to byly dvě hodiny 3.4. Viz data na Energy-charts.

richie
7. duben 2024, 19:45

ano .. alebo napriklad tuto:

https://www.agora-energiewende.de/daten-tools/agorameter/chart/today/power_generation/29.11.2023/04.12.2023/hourly

.. aha .. jaj, ale tu je to len okolo 10% (a aj to hlavne vdaka vodnym)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se