Domů
Jaderné elektrárny
Hitachi a Holtec předkládají design SMR k posouzení ve Spojeném království
Návrh konstrukce SMR BWRX-300 od společnosti GE Hitachi.
Zdroj: GE Hitachi Nuclear Energy

Hitachi a Holtec předkládají design SMR k posouzení ve Spojeném království

Společnost GE Hitachi Nuclear Energy předložila britskému ministerstvu obchodu, energetiky a průmyslové strategie žádost o Obecné posouzení designu (GDA) pro svůj malý modulární reaktor (SMR) BWRX-300. Společnost Holtec International mezitím uvedla, že hodlá brzy podat žádost pro svůj projekt SMR-160.

Vizualizace elektrárny s malým modulárním reaktorem BWRX-300. Zdroj: GE Hitachi

GDA je proces, který provádí Úřad pro jaderný dozor (ÚJD) a Agentura pro životní prostředí (AŽP) za účelem posouzení aspektů bezpečnosti a ochrany životního prostředí projektu jaderné elektrárny, která má být nasazena ve Spojeném království. Úspěšné dokončení GDA je završeno vydáním potvrzení o přijetí projektu od ÚJD a prohlášení o přijatelnosti projektu od AŽP. V květnu 2021 zahájilo ministerstvo proces GDA pro pokročilé jaderné technologie, včetně SMR.

Prvním dodavatelem, který podal žádost o GDA projektu SMR ve Spojeném království, byla společnost Rolls-Royce. Projekt tlakovodního reaktoru o výkonu 470 MWe byl přijat k posouzení letos v březnu, přičemž ministerstvo již požádalo ÚJD a AŽP o zahájení procesu.

Hodnocení designu BWRX-300 již probíhá v Kanadě a USA

Společnost GE Hitachi nyní požádala, aby její projekt BWRX-300 prošel procesem GDA. Jedná se o vodou chlazený SMR o výkonu 300 MWe s přirozenou cirkulací a pasivními bezpečnostními systémy. Reaktor využívá konstrukční a licenční základnu varného reaktoru ESBWR společnosti GE Hitachi. V současné době probíhá předlicenční hodnocení designu u Kanadské komise pro jadernou bezpečnost a předběžné hodnocení designu před americkým národním regulátorem (NRC).

Rolls-Royce SMR, malý modulární reaktor (Zdroj: Rolls-Royce SMR)

"Jsme přesvědčeni, že BWRX-300 je ideální technologií, která pomůže Spojenému království splnit jeho cíle v oblasti dekarbonizace a energetické bezpečnosti," řekl Sean Sexstone, výkonný viceprezident pro pokročilé jaderné technologie ve společnosti GE Hitachi. "Regulační úřady v Kanadě a USA spolupracují na licenčním přezkumu BWRX-300. Prostřednictvím procesu GDA se těšíme na zapojení britských regulačních orgánů do spolupráce s jejich globálními protějšky."

Na podporu globálního nasazení reaktoru BWRX-300 má společnost GE Hitachi uzavřena memoranda o porozumění nebo jiné dohody se společnostmi v České republice, Kanadě, Polsku, Švédsku, USA a Velké Británii.

Holtec se chystá podat žádost o schválení svého SMR

Společnost Holtec oznámila, že je připravena vstoupit do britského GDA pro SMR-160 na začátku roku 2023, což umožní zahájení výstavby prvního britského bloku již v roce 2028. Firma uvedla, že minulý měsíc podala na ministerstvo žádost o finanční podporu na regulační posouzení projektu.

Tlakovodní reaktor SMR160 firmy Holtec (zdroj Holtec) Tlakovodní reaktor SMR160 firmy Holtec (zdroj Holtec)

SMR-160 je tlakovodní lehkovodní reaktor s výkonem 160 MWe, který využívá nízko-obohacené uranové palivo a je připraven k výrobě technologického tepla pro průmyslové aplikace a výrobu vodíku. Projekt prošel první fázi třífázového předlicenčního posouzení designu u kanadského regulátora a nyní prochází předlicenčními činnostmi u NRC.

Společnost Holtec uvedla, že neočekává, že by úprava projektu SMR-160 pro Spojené království vedla k podstatným změnám v provedení elektrárny. Hlavní princip projektu SMR-160, kterým je použití jednoho univerzálně použitelného projektu na celém světě, tak zůstane nezměněn.

Koncept nové technologie dálkového vytápění HI-HEAT od společnosti Holtec. Zdroj: Holtec International

Holtec tvrdí, že do roku 2050 hodlá nasadit 32 sériově vyráběných elektráren SMR-160, které přinesou domácnostem, podnikům a průmyslovým uživatelům ve Spojeném království spolehlivou a cenově dostupnou elektřinu a teplo.

Probíhá výběr lokality pro výstavbu SMR-160

Společnost rovněž oznámila, že uzavřela společné memorandum o porozumění se společnostmi Balfour Beatty a jihokorejskou společností Hyundai Engineering & Construction (HDEC) s cílem pokročit v plánování výstavby reaktorů SMR-160 ve Spojeném království. Podle této dohody, vypracují strany návrh rozdělení odpovědnosti za nákup, výstavbu a uvedení do provozu elektráren SMR-160 ve Spojeném království v souladu s britskými regulačními a průmyslovými postupy a se zapojením britských dodavatelů.

Balfour Beatty bude vystupovat jako hlavní britský stavební partner a bude spolupracovat s HDEC na stavebních pracích a instalaci mechanických, elektrických, ventilačních, topných a chladicích systémů, jakož i zařízení potřebném pro reaktory SMR-160 společnosti Holtec.

Seznam SMR projektů podle IAEA zdroj: IAEA

Strany také společně vypracují odhad nákladů na výstavbu reaktoru SMR-160 ve Spojeném království na základě standardního projektu společnosti Holtec vyvinutého pro americký trh, přičemž se čeká na to, až britská vláda určí postup výběru lokality.

Holtec již vytipovala tři potenciální britské lokality se stávajícími jadernými elektrárnami, které jsou vhodné pro umístění první vlny reaktorů Holtec SMR-160. Je to Trawsfynydd ve Walesu a Heysham a Oldbury v Anglii.

Usazení horního prstence kontejnmentu na malý modulární reaktor ACP100 v areálu JE Changjiang. Zdroj: CNNC

"Na základě dostupných informací o těchto lokalitách postupujeme s naším britským týmem v realizaci projektových plánů a naše korporátní kancelář se zavázala k odpovídajícímu financování GDA," uvedl ředitel společnosti Holtec Britain, Gareth Thomas.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Karásek
24. prosinec 2022, 19:58

To bude další černá díra na peníze stejně jako NuScale. Jen nevím, kdo by chtěl mít za barákem malý Černobylíček.

Ajrocket
24. prosinec 2022, 21:51

Proč by to mělo podle vas explodovat?

Vladimír Šťastný
26. prosinec 2022, 16:25

Mě by nevadil.

Jan Stehlik
25. prosinec 2022, 09:13

Je vidět , že na západě už se něco děje . To my jsme zase žijeme v minulosti a svět jde dál . Budeme tady stavět OZE , které je neperspektivní a vhodné jen jako doplněk a v zimě budem pálit ostošest fosil . Pak až nám ho zatrhnou , tak budem nakupovat energii z ciziny . Jenže to chtějí všichni :-)

Ivan Švančara
25. prosinec 2022, 10:26

aj na vychode sa nieco deje. OZE v dnesnej podobe narazilo na technologicke bariery, SMR su cestou opacnym smerom, naspat.

Karásek
25. prosinec 2022, 13:36

Stehlík, právě na západě se staví ty OZE. My tady máme předpotopní energetiku.

Ivan Švančara
25. prosinec 2022, 16:56

co bolo spravne urcoval pred 89. milous jakes, dnes karasek

Karásek
27. prosinec 2022, 11:30

Milouš Jakeš byl právě podporovatel jaderné energetiky. Spolu byste si rozuměli. A už by to nebyl kůl v plotě.

Baton David
28. prosinec 2022, 11:39

reaktor má být varný?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se