Domů
Jaderné elektrárny
Stavba první bangladéšské jaderné elektrárny pokračuje podle plánu
První betonáž JE Rooppur 1 v Bangladéši; Zdroj: Rosatom

Stavba první bangladéšské jaderné elektrárny pokračuje podle plánu

V tomto týdnu bylo dokončeno lití základů prvního bloku nově budované bangladéšské jaderné elektrárny Rooppur. Práce byly dokončeny v souladu s časovým harmonogramem. V nejbližších dnech budou započaty práce na základech také druhého reaktoru VVER 1200.

Slavnostní zahájení prací na v historii první jaderné elektrárně v Bangladéši proběhlo 30. listopadu minulého roku. Této události se zúčastnili zástupci dodavatele technologie Rosatom, ale také bangladéšská předsedkyně vlády Sheikh Hasina.

Od té doby probíhají práce na stavbě dvou jaderných bloků III+ generace VVER 1200. V tomto týdnu bylo dosaženo prvního významného milníku – dokončení pokládání základů prvního z bloků.

„Práce postupují dle stanoveného harmonogramu, dalším důležitým krokem bude vybudování obvodových stěn budovy reaktoru, Alexander Khazin, viceprezident společnosti ASE – jednoho z dodavatelů.

Další významnou událostí v historii projektu bylo podepsání memoranda o spolupráci. To podepsali 1. března letošního roku zástupci Ruska, Indie a Bangladáše. Na jeho základě se na výstavbě jaderné elektrárny nebudou podílet pouze ruské a bangladéšské firmy. Část zařízení dodají také indické společnosti, které mají s výrobou komponent pro jaderný průmysl zkušenosti.

Součástí memoranda je i sdílení know-how. Nyní by mělo odcestovat 50 bangladéšských specialistů do Indie, kde projdou specializovanými školeními.

Nově budovaná elektrárna Rooppur se nachází na východním břehu řeky Gangy, 160 km od hlavního města Dháky. V budoucnu by měla sestávat ze dvou tlakovodních reaktorů VVER 1200. Předpokládané dokončení prvního bloku je naplánováno na rok 2023, druhého na rok 2024.

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vláďa
6. duben 2018, 19:18

Ještě že je to tak daleko. Postavit a provozovat s pracovníky dodavatele je jedna věc. Druhá věc je zajištění bezpečnosti provozu po odchodu dodavatele nebo tam bude stálý dozor?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se