Domů
Jaderné elektrárny
SÚJB povolil jaderné elektrárně Temelín provoz druhého bloku na dobu neurčitou

SÚJB povolil jaderné elektrárně Temelín provoz druhého bloku na dobu neurčitou

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolil jaderné elektrárně Temelín provoz druhého bloku na dobu neurčitou. Elektrárna ale musí dodržovat řadu podmínek. Společnost ČEZ, která Temelín provozuje, musí například každých deset let předkládat úřadu bezpečnostní zprávu. Novináře o tom informoval v tiskové zprávě mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták. Platnost současného povolení pro druhý blok končí 31. května, o nové povolení ČEZ požádal jaderný dozor s půlročním předstihem.

Potřebné dokumenty energetici úřadu doručovali průběžně od roku 2018. „Například jsme museli doložit, jak v následujících letech budeme sledovat životnost důležitého zařízení nebo jaké budou investice do modernizace a posílení bezpečnosti. Některé dokumenty jako například periodické hodnocení bezpečnosti byly společné pro oba bloky. Ty jsme úřadu předali už před dvěma roky se žádostí pro první blok,“ řekl ředitel jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.

Druhý temelínský blok je v provozu 20 let. Za tu dobu vyrobil 137 milionů MWh bezemisní elektřiny. Tím ušetřil přibližně 110 miliónů tun oxidu uhličitého, které by jinak vypustily uhelné elektrárny. ČEZ do temelínské elektrárny investoval 25 miliard korun. Jen za letošní rok jde o částku 3,5 miliardy korun.

„Obě jaderné elektrárny chceme provozovat nejméně 60 let, proto je musíme udržovat v nejlepší možné kondici a v každém okamžiku také umět prokázat plnění bezpečnostních požadavků. Bezpečné zvýšení výkonu, srovnatelné se stavbou menšího jaderného bloku, je bonusem až na základě splnění všech předpokladů,“ uvedl ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Nový český plán: jaderná elektrárna do každého kraje
23. červen 2022, 09:39
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Karel Navratil
28. květen 2022, 11:16

Musíme zachránit EU, frantíci maji polovinu svých atomovek odstavených kvůli údržbě...To až si od nich necháme postavit nějaký ten blok, tak by jsme za to měli od rusáků celou elektrárnu ....

nikdo
5. červen 2022, 20:46

Jak víte že reaktor v Dukovanech budou stavět Francouzi? máte nějaké interní informace?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se