Domů
Jaderné elektrárny
Švýcarsko: Počty příznivců a odpůrců jaderné energetiky jsou vyrovnané
Švýcarská JE Liebstadt; Zdroj: ENSI
Zdroj: ENSI

Švýcarsko: Počty příznivců a odpůrců jaderné energetiky jsou vyrovnané

Nový švýcarský průzkum ukázal, že v otázce podpory jaderné energetiky je obyvatelstvo země rozděleno téměř přesně na dvě poloviny. Mezi argumenty příznivců vítězí zejména energetická soběstačnost a dosažení klimatických cílů. Větší část respondentů zároveň nesouhlasí s obecným zákonem zakazujícím nové jaderné zdroje a uvítala by schvalování na úrovni konkrétních projektů.

Švýcarské jaderné fórum zveřejnilo výsledky průzkumu věřejného mínění na téma současné a budoucí výroby elektřiny z jaderných zdrojů. Společnost DemoSCOPE provedla šetření s celkem 1219 respondenty, které ukazuje, že tábory příznivců a odpůrců jsou zhruba stejně veliké. Konkrétně pro další využívání energie z jádra se vyjádřilo 44 % dotázaných, proti pak 43 % a 13 % na dotaz neodpovědělo.

„Výsledky průzkumu dokládají přehodnocení názorů a vyvracejí tvrzení kritiků, že budoucí využívání jaderné energie by švýcarské obyvatelstvo nepřijalo,“ komentoval výsledky průzkumu prezident Švýcarského jaderného fóra Hans-Ulrich Bigler.

Velká většina (87 %) příznivců využívání jaderné energie zdůvodnila svůj názor soběstačností v oblasti výroby elektřiny. 42 % příznivců pak jako důvod podpory uvedlo dosažení švýcarských klimatických cílů.

Zákaz nové výstavby

Ve Švýcarsku byla zakázána výstavba nových jaderných zdrojů na základě veřejného referenda z roku 2017, při kterém se proti jádru postavilo 58,2 % voličů. Nový průzkum ukazuje, že tento postoj zastává 45 % dotazovaných a 49 % respondentů by bylo naopak pro zrušení obecného zákazu. O tom, zda se nová jaderná elektrárna postaví či nikoli, by podle nich měli mít možnost rozhodovat obyvatelé.

"Vzhledem k nejistému zásobování energií a ambiciózním klimatickým cílům v naší zemi je vysoká míra veřejného souhlasu pochopitelná a neměla by být ignorována. Nyní je zapotřebí plánování energetické politiky, která je otevřená všem technologiím – samozřejmě včetně jaderné energie,“ dodal Bigler.

Statistickou chybu DemoSCPOE uvádí ve výši +/- 2,8 %. Průzkum probíhal v období 16. do 28. února s tím, že více než 96 % rozhovorů bylo uskutečněno před 24. únorem. Odpovědi tak téměř nereflektují aktuální vývoj na Ukrajině.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Vojvodik Petr
21. březen 2022, 13:34

Jeden blackout vše vyřeší.

energetik
21. březen 2022, 18:15

Ano a nebo další jaderná havárie, potom atomteroristé sklopí hlavy a skončí v propadli dějin a začnou se stavět skutečně čisté, bezpečné a decentralizované zdroje, které budou vyrábět energii pro lidi a ne peníze pro atomteroristy.

nikdo
21. březen 2022, 20:47

Mnohokráte jste tu zmínil atomteroristy, mohl by jste prosím popsat jak takový atomterorista vypadá? Co dělá? terorizuje atomy?

Rejpal
21. březen 2022, 21:17

Mnohé státy dnes mění svoje energetické koncepce ve prospěch jádra. Jádro a OZE má být mix i u nás v ČR , problém je v tom , že tyto 2 zdroje nejsou komplementární , protože OZE jsou nestabilní a jádro je sice plně řiditelné , ale ekonomicky JE potřebuje fungovat 24 hodin denně 7 dní v týdnu a nehodí se k regulaci sítě. Mix jádro OZE a umělá paliva je asi jedinné východisko jak nahradit fosilní paliva při dnešním stavu techniky u zemí kde mají zimu , bohužel je to velmi drahé východisko. Levnější je mix jádro + umělá paliva ale o tom zatím nikdo nechce ani slyšet....

hellokitty
22. březen 2022, 08:57

jadro je plne riditelne? vy viete vykon jadra znizit z 1000MW na 500MW v priebehu 10 minut? mate na to patent? ak nie prezradite mi to sladke tajomstvo, necham si to patentovat ja, dakujem

Miroslav Vítek
23. březen 2022, 13:39

Snížit výkon z 1000 na 0 MW lze okamžitě spuštěním regulačních tyčí. Regulovat z 1000 MW na 500 MW je ekonomický nesmysl. Je lepší zastavit jeden blok v Dukovanech 500 MW než snižovat výkon bloku Temelína z 1000 MW a udržovat jej na 500 MW, i když možné to je, ale nesmyslné.

To je právě ten problém budoucna české elektroenergetiky, že vyřazováním menších uhelných bloků 200 MW se zvětší problém s regulací bilance výkonu na zdrojové straně. Čili nemůžeme v Dukovanech mít třeba blok 1 700 MW, to je pro nás moc velké sousto, nehledě na další problém, a to je chlazení.

No ale vítr a hlavně slunce na střechách z centra regulovatelné není už vůbec.

Čili je třeba také postavit nové přečerpávací vodní elektrárny, jinak ta pružná regulace výkonu na straně zdrojů ES bude při absenci plynu z Ruska pro paroplyny velký problém.

Emil
23. březen 2022, 14:03

Když je řeč o bloku 1700 MW, tak ten umí běžně měnit výkon v rozsahu 60-100 % rychlostí 5 % nominálního za minutu, tj. za 8 minut se dostane z těch 1700 MW na 1000 MW. Pokud se to nedělá příliš často, může ta rychlost být i 10 % nominálního výkonu za minutu až do 25 % nominálního výkonu. Kdo by nevěřil, může ty změny výkonu online sledovat u finského Olkiluoto 3, kde se v rámci testů při uvádění do provozu právě takové psí kusy s reaktorem provádějí.

Podobně to umí i všechny ostatní bloky III. generace, je to i jeden z požadavků při certifikaci od European utility requirements.

Samozřejmě nouzové odstavení reaktoru umí snížit tepelný výkon na jednotky procent nominálního v jednotkách sekund u každého reaktoru.

Petr
24. březen 2022, 23:51

Budeme potřebovat vodík a jiná energetické média. Nebylo by lepší, než někde omezovat výkon, řídit ukládání energie do nich? Do nabíjení BEV (umím si představit zajímavé "nabíjecí tarify" s takovými možnostmi), průmyslové teplo....

To lze vše prakticky instantně, když se to dobře promyslí.... Celé léto můžeme plnit zásobníky zeleným vodíkem na zimu....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se