Domů
Jaderné elektrárny
Temelín odpojil neplánovaně 1. blok. Příčinou je chvění turbíny

Temelín odpojil neplánovaně 1. blok. Příčinou je chvění turbíny

Jaderná elektrárna Temelín odpojila neplánovaně první blok. Příčinou je chvění turbíny, pravděpodobně kvůli kolísání venkovních teplot. Reaktor je na 30 procentech výkonu. Kdy blok znovu připojí k přenosové soustavě, nelze předjímat. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Zvýšené chvění některých částí parní turbíny prvního bloku zaznamenali energetici o víkendu. Turbogenerátor je teď odstaven. „Kdy blok znovu připojíme, nejde v této chvíli předjímat. Konkrétní termín se bude odvíjet od výsledku kontrol,“ řekl mluvčí.

Ilustrační foto

Ještě dnes provedou odborníci na turbíně první část kontrol. Další kontroly přijdou poté, co turbína vychladne a odstaví se reaktor. Od jejich výsledků se bude odvíjet termín připojení bloku k přenosové soustavě. Za zvýšené chvění turbíny mohou podle Svitáka velmi pravděpodobně změny venkovních teplot. „Práce nijak nesouvisí s primárním, tedy jaderným okruhem,“ uvedl mluvčí.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny.

Komentáře

(7)

Milan Vaněček

11. listopad 2019, 12:48

Kde udělali soudruzi z Temelína chybu? Když přichází zima, obvykle se venkovní teplota mění. Že by se zase vrátily dlouholeté problémy s "unikátní" turbínou?

Pepik

11. listopad 2019, 14:02

Výpadek však hravě nahradí OZE, že? Zvlášť dneska, vzduch se skoro nehne, Česko téměř celé pod mraky (jak na potvoru, když bychom měli sledovat přechod Merkuru přes Slunce). Nebo budem muset prohrábnout pod kotli?

Martin Pácalt

11. listopad 2019, 17:09

Úplně stejné potíže mohou nastat i u paroplynových zdrojů zalohujicích Vte a Ftve, čili to chce najít jiný "klacek", ju?

Milan Vaněček

11. listopad 2019, 14:46

Ano, protože 1GW z uhlí musí zálohovat 1GW z Temelína.

Martin Hájek

11. listopad 2019, 18:26

Může napsat jen někdo, kdo o energetice netuší vůbec nic.

PERTIK

11. listopad 2019, 17:22

Proc se nenajede na uspornejsi rezim.Stridani casu se neosvedcilo, vsude je svetla vic ,jak ve dne, vlaky jezdi poloprazne.Kdyz jsou dotace na kotle,destovku,tak proc nejsou take na kvalitni +++ spotrebice,asi mame zatim elektriny nadbytek,asi by nektreri prodejci elektriny zbankrotovali......Pripada mi to,ze to nema pana ,soukromnik uz by davno zkrachoval,nase planetoa to jeste unese,jak dlouho, v prosinci maji dalsi zasedani o nicem....

Mirek.

12. listopad 2019, 09:57

To Milan Vaněček: Hlavu si můžu ukroutit, jak se někdo může bavit tím, že stovky temelínských "soudruhů" řeší technické problémy se zařízením, které každoročně vyrobí zhruba 15 TWh elektrické energie, zaměstnává mnoho set lidí, vytváří velmi podstatný příspěvek do státního rozpočtu a každý den nahradí spálení cca 50 tisíc tun hnědého uhlí.

Naštěstí jsou ještě lidé, kteří v této zemi něco umí a vyrábějí, abychom my důchodci mohli v klídku sedět u počítače a generovat své "moudré" soudy o současnosti a předpovědi, jak to bude vypadat za 20 - 30 let, přestože to ani renomované instituce nedokážou z důvodu složitosti problematiky moc přesně definovat. Politické cíle jsou pak úplně něco jiného, než realita (jak jsme si už zkusili na vlastní kůži).

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.