Domů
Jaderné elektrárny
Temelín odstaví I. blok, vymění čtvrtinu paliva

Temelín odstaví I. blok, vymění čtvrtinu paliva

Jaderná elektrárna Temelín dnes večer plánovaně odstaví první blok. Při odstávce, která potrvá asi dva měsíce, vymění zhruba čtvrtinu paliva i dva separátory, které z páry procházející turbínou odstraňují vlhkost a pak ji přihřívají. V areálu bude navíc až 500 zaměstnanců dodavatelských firem, energetici proto ještě zpřísnili covidová opatření. Může se dělat až 1000 testů denně. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.

Energetici naplánovali téměř 14.000 činností. „Půjde vůbec o první temelínskou odstávku, při které budeme v plném rozsahu testovat. Na zvýšený nápor lidí jsme připraveni personálně i logisticky. U klíčových profesí máme striktně oddělené týmy A a B. U těchto lidí navíc zkrátíme týdenní periodu testování, zahraniční pracovníky budeme prvních pět dní testovat v podstatě každý den,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Systém testování spustil Temelín začátkem února a posiluje ho. Teď je možných denně až 1000 testů. V elektrárně, kde pracuje 1287 lidí, udělali dosud zdravotníci přes 7000 testů, pozitivních vyšlo méně než procento.

Při odstávce vymění energetici asi čtvrtinu paliva, 48 ze 163 palivových souborů, zkontrolují také bezpečnostní systémy. Vymění i oba separátory. „V harmonogramu této akce je až 500 dílčích činností a očekáváme, že výkon bloku se zvýší řádově v jednotkách megawatt,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml. Loni vyměnil Temelín separátory na druhém bloku.

Další práce budou kolem turbíny. Energetici tam nainstalují zařízení, které sníží její chvění. Kvůli chvění musel Temelín neplánovaně odpojit I. blok v listopadu 2019. Zástupce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost tehdy uvedl, že temelínské turbíny jsou dva prototypy jediné svého druhu a jejich vibrace se řeší celou dobu, co Temelín funguje.

Do odstávky se i s dodavateli zapojí přibližně tisíc lidí. Odstávku druhého bloku naplánovali energetici na začátek července.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 4,4 TWh.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Šance pro jádro. Německo zvažuje zachování jaderných elektráren
11. srpen 2022, 11:12
Copak uhlí, ale jádro! Průzkumy veřejného mínění podporují zachování německých reaktorů v provozu
10. srpen 2022, 10:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Kozák
26. březen 2021, 16:43

To je řečí kvůli nepravidelné výrobě z OZE, ale když musí JE měnit palivo, nic se neděje.

A.O
26. březen 2021, 17:07

Je tu jeden zásadní rozdíl - odstávky jaderných elektráren jsou většinou plánovány několik měsíců dopředu, takže se na ně lze snadno připravit.

Zároveň je vždy snaha o to, aby se odstávky dělaly na jaře, nebo v létě, kdy je spotřeba nižší, než na podzim a v zimě.

Mezitím co výrobu OZE lze předpovědět, tak na den dopředu. Zároveň OZE mají nejnižší výrobu v zimních měsících, kdy je spotřeba nejvyšší.

Petr
26. březen 2021, 17:34

Plný souhlas.

Díky za příspěvek. Napsal jste to v podstatě za mně.

Atom
26. březen 2021, 19:59

Solár mění palivo každou noc :)

St
27. březen 2021, 08:55

Kdyby jen noc, ale jsou tu i inverze a jiné pro FVE nepříznivé povětrnostní podmínky, kdy rapidně klesá účinnost. Někdo si myslí, že výroba se dá plánovat podle toho jaké je počasí.

Ivan Novák
27. březen 2021, 10:56

Vždyť tak to tu k čínské spokojenosti dopadne. Lidi podle přírody žili tisíce let, jen se k tomu vrátí. Lucie noci upije. Únor bílý, pole sílí. A září vinu uvaří.

pr
27. březen 2021, 13:39

Mýlíte se. Účinnost se se snižujícím se osvitem nezmenšuje.

St
27. březen 2021, 14:19

Ale no tak. Pročtěte si diskuze z poslední době. Kolega to tam velice hezky vysvětlil. To kolik EE dostanete ze solárů silně závisí na počasí. I když věřím, že jsou jedinci, kteří Vám budou tvrdil že FVE vyrábí EE i v noci.

ijn
27. březen 2021, 12:31

a opět stejná otázka: PROČ ČEZ NESTAVÍ ETE34 = ETE12 všechno má na stole včetně dokumentace skutečného provedení ETE12, STAVEBNÍ ODBOR MPO VYDÁ stavební povolení na ETE34 do 2-3 měsíců, pokud by byla shodné provedení s ETE12, a zase nicotná odpověď MPO, není politický zájem a shoda, co tedy chceme svítit nebo handlovat??? Tomu se ani věřit, kam až klesne odpovědnost politiků a vlády ČR, JAKÉ CÍLE SLEDUJÍ naši volení zástupci??? K destrukci ENERGETIKY, a dle jakých instrukcí???čučkaři se v ČR zmocnili moci???

pr
27. březen 2021, 13:41

Protože na to nemá lidi aby to dotáhnul k povolení a realizoval to.

ijn
27. březen 2021, 12:31

a opět stejná otázka: PROČ ČEZ NESTAVÍ ETE34 = ETE12 všechno má na stole včetně dokumentace skutečného provedení ETE12, STAVEBNÍ ODBOR MPO VYDÁ stavební povolení na ETE34 do 2-3 měsíců, pokud by byla shodné provedení s ETE12, a zase nicotná odpověď MPO, není politický zájem a shoda, co tedy chceme svítit nebo handlovat??? Tomu se ani věřit, kam až klesne odpovědnost politiků a vlády ČR, JAKÉ CÍLE SLEDUJÍ naši volení zástupci??? K destrukci ENERGETIKY, a dle jakých instrukcí???čučkaři se v ČR zmocnili moci???

ijn
27. březen 2021, 12:50

ČR by mohla dekarbonizaci energetiky splnit již v 2033 pokud by zahájila stavbu ETE34 A EDU56 letos (jedním rozhodnutím vlády ČR) a vytvořilo by se až 30 000 pracovních míst cena bloku 150 mld.Kč a máme -li se proinvestovat z po-covidové krize, poté ETE34 = ETE12 českými dodavateli, tak by se rozhodovala vláda NÁRODNÍ PROSPERITY ČR!!! naši pleticháři v PSP chtějí respektovat přání destruktorů EVROPY !!! PROTO

TANEČKY V PSP okolo falešných argumentů bezpečnost a.....!!! nejbezpečnější dodavatelé jsou domácí podniky, ty jsou pod kontrolou investora ČR trvale, ale cizinci nás ani nemusí pustit na kontrolu do výrobního závodu reaktoru, a co se stane, když nám nedodají např. Korejci reaktor včas pro smyšlené průtahy v platbách, nebo není stavební část dostatečná, atd. výmluvy jsou okolo JE vždy po ruce, viz EPR ve Finsku, Francii, a i jinde, nesou politici nějaké záruky??? pouze politické!!!

St
27. březen 2021, 19:15

Moc hezky jste to napsal. Máte naprostou pravdu. Výstavbou nových bloků JE by se hned zabilo několik much jednou ranou.

A.O
27. březen 2021, 22:16

Osobně bych byl pro podporu i českého vývoje. Máme tu šikovné lidi, jejichž projekty by mohly být perspektivní a tak by je měl stát podpořit.

St
28. březen 2021, 07:23

Přesně tak. Když se podíváme na podporu solárů, tak se většina komponentů doveze z číny, tady to smontuje parta zahraničních dělníků a údržba nevyžaduje žádné speciální znalosti. Takže žádný pořádný impuls pro ekonomiku pro zvyšování produktivity práce.

Jak už jsem psal nové bloky JE by nám pomohli zabít několik much jednou ranou. Kromě toho, že bychom získali stabilní, dlouhodobý, bezesmisní a relativně levný zdroj EE tak bychom strašně moc pomohli firmám a lidem působícím v energetice. Získali by nejen práci na domácích zakázkách, ale také by se zde otevírala obrovská šance pro export.

Miloslav Černý
28. březen 2021, 13:07

Většina těchto příspěvků by se dala přirovnat k dobře muzikálně sehrané skupině při pohřbu velké jaderné energetiky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se