Domů
Jaderné elektrárny
Téměř dvě třetiny Čechů by podpořily výstavbu malých modulárních reaktorů ve svém okolí, ukázal průzkum
Zdroj: Westinghouse Electric Company
Zdroj: Westinghouse Electric Company

Téměř dvě třetiny Čechů by podpořily výstavbu malých modulárních reaktorů ve svém okolí, ukázal průzkum

Česká populace se dlouhodobě staví k využívání jaderné energie pozitivně. Silný vztah Čechů k jádru potvrdily i výsledky aktuálního průzkumu agentury NMS Market Research. Téměř tři čtvrtiny obyvatel podporují využívání jaderné energie a 60 % populace by si dokázalo představit výstavbu malého modulárního reaktoru ve své oblasti.

S ohledem na rostoucí energetickou spotřebu a odklon od fosilních paliv bude potřeba najít nové bezemisní zdroje stabilní a bezpečné energie. Jednou z cest jsou malé modulární reaktory (SMR). SMR budou mít zásadní dopad na regiony, ve kterých bude technologie nasazena. Kromě Temelína, kde má vzniknout první česká lokalita s SMR, se bude jejich výstavba týkat hlavně uhelných regionů, kde je možné využít infrastrukturu a personál uhelných elektráren.

Výhled českého státu je vystavět SMR například v Tušimicích nebo Dětmarovicích. Právě uhelné regiony jako Moravskoslezsko nebo severní Čechy mají navíc mnohem vyšší nezaměstnanost než je republikový průměr a bojují s odlivem mladých lidí

S výstavbou nových jaderných zdrojů se logicky pojí důvěra v tuto technologii - a ta je vysoká. Téměř dvě třetiny Čechů by bylo pro vybudování malého modulárního reaktoru v jejich oblasti, což je pozitivní číslo a také vzkaz pro všechny, kteří mají ambici se na těchto projektech podílet. SMR do uhelných regionů nepřinesou pouze dostupnou a bezemisní energii, ale také nová a vysoce kvalifikovaná pracovní místa.

Westinghouse je nejznámějším poskytovatelem technologie SMR

Aktualizovaná energetická koncepce České republiky počítá s výstavbou až deseti malých modulárních reaktorů. Kladný vztah Čechů k jádru se projevuje i tím, že až 85 % Čechů věří v jeho přínos pro český průmysl.

Začátkem devadesátých let se americký Westinghouse stal strategickým dodavatelem řídících a kontrolních systémů, čímž se nahradil původní plán instalovat zastaralejší sovětské systémy. Smlouva z počátku 90. let pomohla společnosti Westinghouse vybudovat v České republice spolehlivou síť tuzemských partnerů, a není proto divu, že z portfolia potenciálních dodavatelů jaderné technologie SMR, je společnost Westinghouse nejznámější značkou, ukázal průzkum.

Příležitosti pro český průmysl

Malé modulární reaktory mají mnoho výhod, jednou z nich je jejich modularita. To znamená, že čím více se jich vyrobí, tím finančně výhodnější to bude. I proto aktualizovaná energetická koncepce počítá s více malými reaktory, které svou sériovou výrobou mohou nabídnout mnoho dlouhodobých zakázek českým firmám. Firmy, které se budou podílet na nasazení prvních SMR, budou mít obrovskou výhodu nejen pro další projekty v Česku, ale vytvoří si i exportní potenciál pro globální trhy. Zájem ve světě je velký a stále roste. Přednost malých modulárních reaktorů je  v jejich širším uplatnění nejen pro výrobu energie, ale také např. tepla, vodíku či odsolování vody,” říká k výhodám SMR prezident Westinghouse pro Česko a Slovensko Petr Brzezina.

Průzkum na zadání společnosti Westinghouse Electric Company realizovala agentura NMS Market Research. Záštitu šetření poskytla Aliance české energetiky (CPIA).

Partnerem článku je společnost Westinghouse Electric Czech Republic s.r.o.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Miloslav Černý
24. červen 2024, 12:01

Z tou celkovou podporou veřejnosti to takhle vypadá trochu jinak, než jak nás dosud masírovali zastáncí jaderných mamutů. Zároveň velká příležitost nejenom pro naše výrobce, ale hlavně i vývojaře, že nepříjdou tyto investice v niveč. I z hlediska bezpečnosti v možnosti umístění jaderné části více v podzemí než u jaderných mamutů, to může více uklidnit odpůrce jádra i v zahraničí, což nemusí být přehlížená deviza.

josef zak
24. červen 2024, 15:04

ale vite, ze je tohle reklama, ze? mne by napr zajimalo, jak vypadal ta anketa. podle me je to jen vrteni psem. kdyz prijde na vec, tak to nikdo nechce mit za barakem. vyhoda zadna, rizika vsechna.

Tomáš Foldyna
25. červen 2024, 09:29

Výhoda žádná? Vlastně ani z Temelína a Dukovan nemají lidé okolo žádné výhody a benefity?

A co tak například pracovní místa, nízkoemisní energie a teplo.

Ještě ohledně "výhod". Přece že něco využívá pomalu celá republika, je určitá výhoda. Ano, ale pro sobeckou část národa ne, ty zajímá jejich břicho.

Petr
24. červen 2024, 15:38

A - pokračování aktivit projaderné lobby. Češi se nechají opít rohlíkem, když jim jsou prezentovány jen výhody JE a ne jejich problémy.

Jan Veselý
24. červen 2024, 16:19

Slova se vedou, ale činy jaksi pokulhávají. V celé EU se aktuálně staví jediný jaderný reaktor. Už 15. rok se dostavuje 471 MW reaktor č. 4 v Mochovcích. Malé modulární reaktory, to je zatím jen hodně nervózní holub na hodně vysoké střeše.

Petr Hariprasad Hajič
25. červen 2024, 05:54

Neznám případ, kdy byl nějaký modulární reaktor opakovaně prodaný. Zatím jsou to všechno jen jednotlivé kusy, ne-li přímo prototypy. Mezinárodní certifikaci mají asi 2, ten zbytek (několik desítek) je buď ve fázi vývoje, výstavby, projekt byl zrušený, ap. Takže bych řekl, že ten článek je něco na způsob 9 z deseti dentistů tvrdi, že... A pak jdete k dentistovi, ten řekne, že je to nesmysl. No, a to je ten desátý z onoho průzkumu. :-)

Vlado
25. červen 2024, 08:04

Američané mají spoustu letadlových lodí s jaderným pohonem, Rusové zas flotilu atomových ledoborců, o jaderných ponorkách nemluvě. Proč nejdou ty plovoucí reaktory stavět na souši u každého druhého města???

Petr Hariprasad Hajič
26. červen 2024, 15:33

To se zeptejte nějakoho atomového vědce. Já jen popsal stávajíci stav, a ten je prostě neutěšený.

Na vaší otázku bych měl dvě poznámky. V přídadě havárie, pokud nějqká atomová nebo loď ponorka klesne ke dnu, tak se zase tolik neděje. Všude kolem je voda, která to chladí. Chápu, že takhle bohorovnost je trestuhodná, ale nejsou žádné atomové lokomotivy, těžbní stroje a ap. podle mě hlavně proto, že je právě na moři všude dost vody. Voda je skvělý moderátor.

Prostě bezpečnost a rzika u těch plavidel jsou na jiné úrovni. Když se něco stane s teaktorem na souši, všechno to musíte sanovat a jsou to obrovské peníze, které se dají těžko srovnat čímkoli jiným.

Vlado
25. červen 2024, 08:09

Američané mají spoustu letadlových lodí s jaderným pohonem, Rusové zas flotilu jaderných ledoborců, o jaderných ponorkách nemluvě. Proč nejdou ty plovoucí reaktory nebo jim podobné stavět na souši ???

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se