Domů
Jaderné elektrárny
Tepco splnilo zpřísněná bezpečnostní opatření pro restart další jaderné elektrárny v Japonsku
Zdroj: IAEA

Tepco splnilo zpřísněná bezpečnostní opatření pro restart další jaderné elektrárny v Japonsku

Šestý a sedmý blok japonské jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa provozovatele Tepco splnily zpřísněná pofukušimská bezpečnostní opatření. Jedná se o první varné reaktory, které tohoto dosáhly. Hlavní překážkou znovu uvedení do provozu je pošramocená pověst provozovatele, společnosti Tepco.

Jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa nacházející se na západním pobřeží Japonska nebyla zasažena zemětřesením, v jehož důsledku došlo v roce 2011 k havárii v jaderné elektrárně Fukušima-Daichi. Nicméně stejně jako všechny japonské jaderné elektrárny nesměla být ani elektrárna Kashiwazaki-Kariwa dále provozována.

Podmínkou k opětovnému zprovoznění této elektrárny bylo splnění zpřísněných bezpečnostních opatření, která vstoupila v platnost v roce 2013.

Společnost Tepco se primárně zaměřila na zvýšení bezpečnosti šestého a sedmého bloku elektrárny Kashiwazaki-Kariwa, největší jaderné elektrárny na světě. Oba tyto bloky jsou varného typu o čistém instalovaném výkonu 1 315 MW. Do provozu byly uvedeny v roce 1995, respektive 1996.

Japonský Úřad pro jadernou bezpečnost v tomto týdnu oficiálně schválil bezpečnostní opatření provedená na 6. a 7. bloku jaderné elektrárny. Za povšimnutí stojí, že se tak jedná o první schválení pro bloky varného typu, tedy toho stejného, který byl instalován i ve Fukušimě-Daichi.

„Rádi bychom vyjádřili naši upřímnou vděčnost členům Úřadu pro jadernou bezpečnost a všem, kteří se podíleli na inspekcích; za jejich tvrdou práci za více než čtyři roky od doby, kdy jsme požádali o povolení k provozu,“ uvedla společnost Tepco.

Proti obnovení provozu v jaderné elektrárně se však staví část obyvatelstva a někteří političtí představitelé. Ti upozorňují na to, že se elektrárna nachází v seizmicky nestabilní oblasti. Dále je také zpochybňována kompetence provozovatele, společnosti Tepco, který je také provozovatelem postižené elektrárny Fukušima.

Ryuichi Yoneyama, guvernér prefektury Niigata, se v reakci na zprávu Úřadu pro jadernou bezpečnost nechal slyšet, že restart elektrárny Kashiwazaki-Kariwa není možný, dokud společnost Tepco nedokončí šetření havárie elektrárny Fukušima. To by mělo trvat nejméně čtyři roky. Souhlas guvernéra je nutnou podmínkou pro obnovení provozu.

S největší pravděpodobností tak lze očekávat, že znovu zprovoznění elektrárny bude trvat ještě několik let.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.