Domů
Jaderné elektrárny
Třetí jaderný blok AP1000 je oficiálně v komerčním provozu v Sanmen 2
Výstavba čínské elektrárny Sanmen s reaktory AP1000 od Westinghouse. Zdroj: Westinghouse

Třetí jaderný blok AP1000 je oficiálně v komerčním provozu v Sanmen 2

Další z jaderných bloků typu AP1000 stavěných v Číně dosáhl tento týden cílové mety v podobě komerčního provozu. Blok elektrárny Sanmen 2 úspěšně završil týdenní nepřetržitý provoz na plném výkonu a zařadil se tak k Sanmen 1 a Haiyang 1. Poslední z nově stavěných elektráren typu AP1000 v Číně, Haiyang 2, by se ke zbytku měla připojit na začátku příštího roku.

Jaderná elektrárna Sanmen 2 v čínské jihovýchodní provincii Če-ťiang je oficiálně v komerčním provozu, oznámila společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Milníku dosáhla elektrárna v pondělí ve 21:47, kdy úspěšně zvládla 168hodinový závěrečný testovací provoz na plném výkonu.

Sanmen 2 je jedním ze čtyř bloků AP1000, které Westinghouse začal v Číně stavět v letech 2009 a 2010. Kromě Sanmen 2 jsou již v komerčním provozu další dva bloky tohoto typu, a to Haiyang 1 (od 22. října) a Sanmen 1 (od 21. září), který v tomto ohledu drží prvenství. Poslední elektrárnou je Haiyang 2, jejíž komerční spuštění se očekává na počátku příštího roku.

Vlastník elektrárny CNNC zároveň díky Sanmen 2 uzavřel druhou desítku komerčně provozovaných bloků s celkovým výkonem 17,97 GWe.

V USA dokončí AP1000 nejdříve v roce 2021

Další dva jaderné reaktory typu AP1000 se i přes četná zpoždění a navyšování rozpočtu staví v americké elektrárně Vogtle (blok 3 a 4) a jsou také jedinými, které se v USA v současnosti staví. Dokončeny by měly být v listopadu 2021 a listopadu 2022.

Zdroj úvodní fotografie: Westinghouse

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Petr
10. listopad 2018, 15:19

Takže chyba je zjevně v americkém manažmentu a průmyslu.

A každý kdo se vydal americkou cestou školství a kultury nakonec nutně skončí ve stejném rozkladu.

loudil
10. listopad 2018, 22:04

Je opravdu pozoruhodné , že Čína dokázala zprovoznit nové reaktory /EPR - 1750 i AP -1000/podstatně rychleji , než jejich vývojáři a konstruktéři ve Francii a v USA. Já osobně to přisuzuji několika faktům :

1. Skvělá schopnost Číňanů organizovat práci na obřích projektech / obří vodní centrály, dálnice, tunely, mosty, elektrárny, kanály, ...../

2. Centrální řízení , které soustředí úsilí všech k jednomu cíli a odstraní "rozdrobenost".

3. Mimořádná pracovitost a nasazení čínského národa, pro který není dnes problém pracovat 6 dní v týdnu 10 hodin a stále při tom nehekat

4. Práce s vírou v národní velikost a budoucnost , kterou svou prací na obřích dílech podporuji = nacionalismus

Petr S
11. listopad 2018, 16:15

Jo a zapoměl jste na komunistické totalní zřízení, které dělá to co rozhodne strana a vláda a na nic jiného nebere ohled... Ekologie, soukromé vlastnictví, lidská práva apod. jsou jim u prdele. Proto se dnes jaderky staví hlavně ve státech jako je Rusko a Čína....

Jan Veselý
11. listopad 2018, 22:11

Teď zrovna v Číně nastala zajímavá situace, kdy v energetice panuje ze strany regionálních vlád dobrá "cochcárna", chovají se v rozporu z politikou centrální vlády. Asi bude brzo čas několika exemplárních veřejných poprav.

Carlos
11. listopad 2018, 22:43

Mohl bych poprosit o link? Nějak se mi Čína z hledáčku vysmekla jako úhoř na talíři.

P.S.

k té simulaci, kód je hotový a připravený. Ale tu v diskusi bych to zatím dál neřešil, když tak víte kde.

loudil
11. listopad 2018, 23:33

Pánové Petr S a Veselý moc poslouchají Českou televizi ,takže jsou zcela mimo mísu. Až prohlédnou, tak realita pro ně bude opravdu tvrdá. Totalitní zřízení v zemi, ke fungují soukromníci jako Huawei, Alibaba, Xiaomi, Gely,...atd ??, kde všichni můžou kamkoli cestovat, všichni můžou v čemkoli podnikat a stát se bez potíží miliardářem ?? Takový komunismus mi tedy ukazujte !! Na nižších stupních čínského systému = vesnice, okresy, probíhají demokratické volby, bez ohledu na vládu KSČ. To, co dokázala čínská vláda za posledních 40 let nedokázal nikdy nikdo předtím. Za pár let budou Číňané ve svém prý : "komunismu" bohatší, jak my Češi v demokracii.

loudil
11. listopad 2018, 23:40

Z nezávislých západních průzkumů v Číně vyplývá, že 80 % národa by svou současnou vládu rozhodně neměnilo . Já se jim nedivím, jejich vedení je totiž "vykoplo" v životní úrovni z úrovně hladové Afriky na úroveň Evropy za pouhých 30 let !!!! Šlo při tom o miliardu !! lidí = dvě EU 28. Prosím 1980 až 2010. Naše ČT jenom uboze a "povinně" kydá na Čínu hnůj, tedy lže.

Carlos
12. listopad 2018, 00:42

Tak to, loudile, první olinkujte, a v druhé fázi to "kdokoliv" nahraďte za Chany, myslím že průměrnému Ujgurovi, nebo Tibeťanovi se o nějakých výletech může jen zdát. To stejné lidem, kteří nenahrají dost bodů v onom zvráceném systému sociálních kreditů.

Dále totalitní zřízení a podnikání nejsou vzájemně výlučné, Mussolini ani Franco neznárodnili všechno a jeden nejmenovaný zneuznalý malíř nechal v soukromých rukou celé koncerny. Nehledě na to že režim v Číně vychází krom pramenů Marxismu, eventuálně Marxismu-Leninismu také ze starých východních filosofií, které ke stádnosti a neměnění snesitelné vlády za jinou, neznámou, vyzývají, také ale říkají že v příliš čisté vodě, slovy jednoho samuraje, ryby žít nemohou, ale když se tam nechá trocha trávy, listí a stínu, bude se jim dařit, a má to tam tradici pár tisíc let, divíte se současnému stavu?

V Evropě jsme po této stránce divočejší a holt nestabilnější, 300 roků u moci max. a pak pápá císařpane Habsbursko-Lotrinský. Na druhou stranu díky, nebo spíš navzdory, tomu Evropa zvládla opanovat svět na několik století a vytvořit styl, vědu, architekturu a správní zřízení a další věci, které kopíruje celý svět. Co nosí Číňani? Kimona, nebo evropské střihy? Co se nosí v Africe? Co Japonci? Korejci? Co je jedním z nejpopulárnějších sportů v Indii a Pákistánu? Kriket. Všechno kopie toho s čím přišla před sto lety Evropa.

Ano, volby jsou tam jistě demokratické, ale jen pokud to berete v původním významu, demokracie je tak nějak totalita většiny, co z toho dělá snesitelný systém je až republikánská nadstavba. Pokud by tam byl systém jen vzdáleně se podobající něčemu co známe od nás, tak tem nebude cenzura, nebudou blokována slova na internetu, účty, nebudou jej izolovat od vnějšího světa...

A to za jakou cenu se to v Číně podařilo ani zmiňovat nebudu, všechny skoky a revoluce něco stojí a ta Čínská také a jednou dozraje do hořkých plodů.

loudil
12. listopad 2018, 08:51

TO : Carlos Situace Tibeťanů a Ujgurů v Číně je dost podobná situaci našich Romů či zbytků Indiánů v USA či zbytkům domorodých Australanů. Bohužel se nedokázali skoro vůbec sami zapojit do přímo - "exploze techniky, vědy a vymožeností 20 a 21 století". Říká snad někdo u nás toto : "Vy Romové nesmíte své děti posílat do škol od základních po vysoké, pro vás Romy jsou některá důležitá prestižní povolání zakázána, vy Romové nesmíte cestovat za poznáním a rekreací do zahraničí,...atd. atd. ??? Nikdo to neříká a nedělá. Bohužel situace romského etnika u nás není dobrá a nevyřešil ji ani feudalismus, ani socialismus ani současný kapitalismus. Velmi podobné je to třeba s Tibeťany. Pokud někdo hodlá i ve 21 století stále pěstovat své horské jaky , či prodávat na ulici ve stánku nějaké tretky pro turisty, těžko chytí ten "hlavní proud" vývoje a bude stále zaostávat za jinými. Číǎnné nezakazuji Tibeťanům chodit do škol, i těch vysokých, ani jim nezakazují podnikat, ovšem Chanové v Tibetu bohatnou podstatně rychleji. Důvod ? Pokud má někdo v kapse mobil, v batohu notebook, vysokou školu a velkou chuť svým podnikáním zbohatnout , pak asi chovatele horských ovcí strčí hravě do kapsy. A jinak k oné samostatnosti Tibetu či Ujgurska. Jak dopadli Katalánci vzemi EU ? Několik jejich vůdců nyní dostalo 20 let vězení a hlavní lídr samostatnosti Carlos Puidgemont uprchl před vězením do exilu do Belgie !! Důvod ? Prý ústava Španělska nedovoluje částem Španělska získat samostatnost, ani kdyby to požadovalo 90 % obyvatel. Zajímavá ústava !!! Slováci se od nás trhli bez potíží !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516