Domů
Jaderné elektrárny
TVEL spouští modernizované zařízení pro produkci paliva pro čínský rychlý reaktor CFR-600
nextbigfuture.com

TVEL spouští modernizované zařízení pro produkci paliva pro čínský rychlý reaktor CFR-600

Nároky na paliva rychlých reaktorů jsou mnohonásobně vyšší než na paliva klasických tlakovodních rektorů. Nejnovější metody a postupy budou v brzké době používány i pro výrobu paliva pro čínský rychlý reaktor CFR-600.

Dceřiná společnost ruského výrobce jaderného paliva TVEL modernizovala výrobní linku na palivo pro rychlý reaktor v závodě Elemash Machine-building. Zde bude probíhat fabrikace paliva pro čínský vlajkový rychlý reaktor CFR-600. Nyní zde probíhá výroba jaderného paliva a palivových maket pro testování v reaktoru CFR-600.

Čínská národní jaderná korporace (CNNC) v prosinci oznámila, že výstavba druhého reaktoru CFR-600 již započala. CFR-600 je sodíkem chlazený reaktor bazénového typu. Oba bloky jsou stavěny v Xiapu, provincii Fujian, přičemž jejich vývoj plně podporuje čínský plán vývoje uzavřeného jaderného palivového cyklu.

Tendr výstavby prvního reaktoru CFR-600 byl vypsán v prosinci 2017 a spuštění reaktoru je stále plánováno v roce 2023. Tepelný výkon reaktoru je 1 500 MW, přičemž elektrický výstupní výkon je 600 MW. Díky vyšší teplotě generované páry, která dosahuje až 480 °C, je účinnost tepelného cyklu přibližně 41 %. Odvod tepla z aktivní zóny zajišťují dvě sodíkové chladicí smyčky.

Výhodou rychlých reaktorů je jejich možnost využívat přebytečné neutrony a produkovat tak další štěpný materiál. Množivý faktor tohoto systému má být přibližně 1,1, což znamená, že reaktor je schopen vyrobit více štěpného materiálu, než který spotřebuje pro svůj provoz.

CFR-600 je navržen pro využívání paliva MOX s předpokládaným vyhořením 100 GWd/tunu paliva. V dalších fázích projektu má dojít k modernizaci jaderného paliva, jehož vyhoření má dosahovat hodnoty mezi 100 až 120 GWd/tunu paliva. Plánovaná životnost reaktoru je 40 let. Návrh reaktoru disponuje také aktivními a pasivními bezpečnostními prvky, mezi kterými jsou také systémy pasivního odvodu tepla z aktivní zóny.

Výrobní prostory závodu Elemash, ve kterých probíhá výroba jaderného paliva pro rychlý reaktor CFR-600
Výrobní prostory závodu Elemash, ve kterých probíhá výroba jaderného paliva pro rychlý reaktor CFR-600 Zdroj: TVEL

Nová produkční linka v Elemash je součástí zakázky mezi společností TVEL a CNLY, dceřinou společností CNNC. Zakázka se týká dodávek palivových souborů pro reaktor CFR-600. V rámci zakázky bude dodána také celá počáteční vsázka i další palivové soubory pro prvních 7 let provozu. Dodávky paliva by měly reálně začít v roce 2023.

Ruský jaderný průmysl disponuje jedinečnými zkušenostmi s rychlými reaktory, které Rusko provozuje po dobu již 40 let, mimo to také vyrábí jaderné palivo pro tyto systémy,“ sdělila Natalia Nikipelova, prezidentka společnosti TVEL.

Od roku 2010 je v Číně zprovozněn experimentální rychlý reaktor CEFR s palivem vyrobeným v závodě Elemash. Tým pracovníků ze závodu se setkal se specialisty ze společnosti TVEL za účelem dodávky paliva pro CFR-600. Hlavním záměrem jednání byla modernizace výrobní linky, která již úspěšně proběhla,“ dodala Nikipelova.

K produkci paliva pro CFR-600 byl závod Elemash vybaven novým zařízením. To bude využíváno také k výrobě paliva pro reaktory CEFR a BN-600.

Zakázka na výrobu jaderného paliva byla podepsána v rámci rusko-čínského projektu spolupráce při vývoji rychlých reaktorů. V rámci bilaterální dohody je během 10 let plánováno také nasazení reaktorů VVER-1200 v Číně. Balíček mezinárodních dokumentů a smluv pro tyto projekty byl podepsán v roce 2018.

Kromě výroby obohaceného uranového paliva společnost TVEL také vyvíjí technologie pro fabrikaci uran-plutoniového paliva pro rychlé reaktory vyráběného z již jednou použitého jaderného paliva. Nynější palivové soubory MOX pro rychlý reaktor BN-800 jsou vyráběny v těžebním a chemickém závodu v Krasnojarském kraji.

Vizualizace elektrárny s demonstračním reaktorem BREST-300
Vizualizace elektrárny s demonstračním reaktorem BREST-300 Zdroj: TVEL

Rusko vyvíjí také palivové soubory MOX založené na nitridové matrici pro experimentální demonstrační rychlý reaktor BREST-300. Tyto palivové soubory jsou vyvíjeny v chemickém závodě Seversk. Předpokládaný termín dokončení reaktoru BREST-300 je konec roku 2026.

Zdroj úvodní fotografie: nextbigfuture.com

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Petr
5. březen 2021, 11:14

Supééér. Když se chce, tak to postupným nepřetržitým vývojem jde a docela snadno.

Mezi tím megalomanští byrokraté z Francie nepoučitelně toužící po revolučních skocích schválili dotace, výrobu a už i ukončení "revolučně" obřího neefektivního Airbusu A380 a EPR1600 brzy dokončí ten cyklus taky.

Karásek
5. březen 2021, 12:03

Ještě že před léty nepostavil Tvel fabriku na výrobu jaderného paliva v Bystřici nad Pernštejnem. Tehdy se nechali slyšet místní radní, že vzniknou nová pracovní místa v tamní průmyslové zóně. Za podpory UJV Řež slibovali, že půjde o fabriku na jaderná zařízení pro zdravotnictví(zřejmě rentgeny, nebo ozařovače apod.). Vyšlo ale najevo, že je to lež a jedná se o výrobu jaderného paliva pro dceřinou firmu Rosatomu firmu Tvel. Když to prasklo, tak nepomohlo ani přesvědčování od Dany Drábové. Občanů se zastali takoví lidé jako Martin Bursík, nebo Dalibor Stráský. Pod tlakem veřejného mínění a strachu z nezvolení v dalších volbách pak radní ustoupili.

Carlos
5. březen 2021, 12:25

Jedno jestli tu fabriku staví George, Boris, Jean, Pak, Wu, nebo Aštar Šeran. Pokud lidem tvrdíte že to má dělat rentgenky max zpracovávat nějaké izotopy s krátkou životností pro lékařské účely a ejhle ony to pilule jsou, ale do reaktorů, tak to místní oprávněně vezmou jako pokus o podvod. V lepších dobách takové hnali z města vidlemi a cepy, dnes se jenom nepostaví fabrika.

Chápu že je to pro některé lidi nepochopitelné, ale někde jsou místa kde lidé budou raději chudší ale mít kolem hezkou přírodu, než aby byli bohatší ale byly tam fabriky. Myslím si že si navíc s těžbou užili své.

Petr
6. březen 2021, 10:19

Malomyslní. Těžbu si tam užili, ale mnohem pohodlnělší a dobře placenou práci v čistší nejmodernější továrně pak odmítli. Bursík byl dobrý jen ve škození průmyslu a legislativní přípravě solárního tunelu (s dovozovými panely z průmyslové Číny) za 500 miliard. Ale věřím, že hlavním problémem je stárnutí a vymírání Bystřice nad Pernštejnem, takže místní tam nevítají skoro nic kromě turismu, a vyběhli by i s Bursíkem, pokud by jim tam chtěl stavět místní větrníky.

Ladislav Chytka
5. březen 2021, 13:17

ad Karásek. Proč by TVEL měl investovat miliardy do výroby jaderného paliva na našem území? Totální nesmysl, který někdo vyplodil aby zabránil něčemu za svým dvorkem.

Karásek
5. březen 2021, 14:11

Hele Chytka nepopírat to co se stalo, to se dneska už nedělá. Toto je fakt, to se dá ověřit. Polemizovat se může o názorech, ale fakta jsou fakta. To se opravdu stalo. Nevěřícím a neznalým přikládám video. Našlo by se jich asi víc, ale pro nezasvěcené...https://youtu.be/ZDAJdDIuuwk

Jakub
6. březen 2021, 17:15

Snad nebude v tepelném výměníku tekutý sodík a voda, trubka může kdykoliv prasknout, na druhou stranu píšou něco o záložním chlazení.

Jakub
6. březen 2021, 17:15

Snad nebude v tepelném výměníku tekutý sodík a voda, trubka může kdykoliv prasknout, na druhou stranu píšou něco o záložním chlazení.

Vinkler
7. březen 2021, 14:03

Samozřejmě že bude. Jinak se to udělat nedá. Ale to máte celkem jedno, horký kov dělá vodík vždy. I olovo i ve Fukušimě i v Černobylu i v parním kotli co proděraví.

energetik
7. březen 2021, 15:50

Jen ten vodík je v případě roztaveného sodíku a horké vody už jen taková malá "třešnička na dortu", pokud se tyto dvě látky dostanou k sobě tak ta reakce sama o sobě i bez započtení vlivu vodíku je tak bouřlivá že to už nikdo nezastaví a v celé havarijní zóně JE nezůstane ležet cihla na cihle. A rozprsknutý tekutý sodík po okolí se bude podobat napalmu naplněného bílím fosforem protože stejně jako z vodu reaguje i s kyslíkem.

Vinkler
7. březen 2021, 19:23

A jak to víte? Vy jste v oboru pracoval?

Obecně je to váš dojem. Tyto zkoušky byly dělány v VUEZ Brno již před mnoha lety a výměník vyřešen zcela bez problémů. Vy jste asi dával pozor v chemii v 7 třídě zš a pamatujete si efektní pokus Na do vody.

Zajímavé, že si nepamatujete pokus s zinek + HCL jak to bouchá a propagujete vodík jako OZE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se