Domů
Německo
Německo chce v příštích 5 letech vynaložit přes miliardu eur na jadernou fúzi
Experimentální tokamak ITER; Zdroj: iter.org
Zdroj: ITER

Německo chce v příštích 5 letech vynaložit přes miliardu eur na jadernou fúzi

Německo
8 komentářů
15. září 2023, 12:08
Jan Budín

Více než jednu miliardu eur chce do roku 2028 investovat Německo do výzkumu jaderné fúze. Podle spolkové ministryně školství a výzkumu Bettiny Stark-Watzingerové již není otázkou, zda se fúze uplatní, ale spíše zda bude Německo součástí. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

Německá ministryně Stark-Watzingerová představila nový podpůrný program směřovaný na výzkum jaderné fúze v hodnotě 370 mil. eur, který společně s dalšími dříve oznámenými programy dostává celkovou podporu, která má tímto směrem směřovat v následujících 5 letech, na jednu miliardu eur.

Investice by podle ministryně měly zajistit vytvoření společného fúzního ekosystému s průmyslem s cílem vybudování fúzní elektrárny v Německu v nejbližším možném termínu. Stark-Watzingerová již dříve v letošním roce uvedla, že je Německo v čele fúzního výzkumu a mělo by tuto svoji výhodu lépe využít využít spuštěním nového programu financování.

Další prostředky směřované na výzkum fúze by mimo jiné měly zamezit opakování situace z letošního léta, kdy německý startup zaměřený na jadernou fúzi Marvel Fusion oznámil, že své fúzní zařízení vybuduje ve Spojených státech amerických kvůli nedostatku podpory v Evropě.

Proti navyšování finančních prostředků na druhé straně stojí kritici této cesty k dosažení uhlíkové neutrality, kteří tvrdí, že by se německá vláda měla zaměřit spíše na okamžité kroky, které povedou ke zmírnění změny klimatu.

Zahraniční server Clean Energy Wire připomněl, že Stark-Watzingerová byla na konci loňského roku široce zesměšňována, když oznámila, že Německo může připojit první fúzní reaktor k síti do deseti let. Tento horizont přišel nerealistický i zastáncům této technologie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Zbyněk Poisl
15. září 2023, 13:04

Německo přestává věřit vlastnímu zelenému fanatismu? Už nejsou OZE ta správná cesta k bezemisní a levné energii?

Jan
15. září 2023, 16:53

No konečně, kdyby se místo do větrníku a soláru sypaly peníze do výzkumu fúze tak už dávno stojí fuzni elektrarny

Josef
15. září 2023, 17:59

Nevím kde žijete ale do výzkumu jaderné fůze se sypou peníze od konce 2.sv.války až dodnes a.....nic

Jiří Švarc
15. září 2023, 21:39

Tohle není žádné velké sypání peněz. Miliarda eur je desetina ceny mnoho let známého a dnes běžného stěpného reaktoru. Miliardu eur možná tak bude stát jen vypracování projektu dostavby Temelína.

Pokud opravdu chceme revoluční získávání energie, musíme přisypat o dost víc a hlavně účelně použít a nedělat přešlapy typu nekvalifikovaného sváření, jako u ostudy ITER, jehož spuštění bylo zase posunuto někam okolo 2030.

Tímto stylem si dřív koupíme fúzní reaktor od Číny na eBay.

Pravoslav Motyčka
16. září 2023, 01:13

Problém je cena fůze, osobně nevěřím že tento zdroj bude v dohledné době výhodný. Olovem chlazený rychlý reaktor pro něj máme paliva prakticky nekonečně a Rusové ho budou stavět sériově - levně. Tomu fůze nemůže konkurovat. Přitom spotřeba paliva tohoto reaktoru je v praxi nulová , protože palivo pro něj lze vyrobit z vyhořelého paliva WWER reaktorů , přitom 1 reaktor WWER

uživí nejméně 20 rychlých reaktorů , krom toho vzniká ochuzený uran , ten lze také použít.

Richard Vacek
16. září 2023, 07:45

Pro úspěch dané technologie je nutné mít celý ekosystém. Dlouhodobá stabilní podpora jaderné technologie - už od vzdělávání, aby studenti daný obor pokládali za perspektivní a byla šance vytvoření dostatku odborníků. I samotné Německo je moc malé, aby tam těch odborníků byl dostatek.

Stačí si to porovnat s dlouhodobou podporou jaderného odvětví ze strany vlád v zemích, které dnes hrají prim.

Baton David
16. září 2023, 11:46

uvědomují si ti odpůrci jádra že i fúzní reakce budou několik generací fúzních reaktorů radioaktivní? A že cesta k fúzi bez radiace bude stejně trnitá jako cesta k fúzi použitelné? Proč chtějí za každou cenu "přeskakovat" pořadí technologií, současně jsou na řadě štěpné reaktory které by dokázaly energii vytěžit z paliva co se nedokáže štěpit samo

Bob
17. září 2023, 16:36

Souhlas.

Minimálně stejně, jako vývoj fůzních reaktorů by Němci měli podporovat výzkum a výstavbu vysokoteplotních rychlých štěpných reaktorů 4 generace. Tu je větší pravděpodobnost uvedení do komerčního provozu v dohledné době.

Nehledě na zpracování jaderného odpadu na mnohem méně nebezpečný s řádově kratším poločasem rozpadu. I Němci ho mají dost.

Ostatně Němci mají nějaký pokusný štěpný reaktor stavět v zahraničí.

Fůze je možná politicky průchodnější, protože nemusí přiznat, že "zaříznutí" technologie štěpení byla chyba.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se