Ukončení výstavby JE Vogtle se nekoná, vlastníci chtějí pokračovat

DomůJaderné elektrárnyUkončení výstavby JE Vogtle se nekoná, vlastníci chtějí pokračovat

Vlastníci projektu nové americké jaderné elektrárny Vogtle na konci minulého týdne odhlasovali, že projekt i přes zvýšené náklady neukončí a elektrárnu dostaví. Zároveň se dohodli na nové podobě sdílení zvýšených nákladů. Dva bloky Vogtle typu AP1000 jsou v současné době v USA jedinými jadernými reaktory ve výstavbě.

Všichni čtyři spoluvlastníci projektu jediné americké jaderné elektrárny ve výstavbě – JE Vogtle – jednomyslně odhlasovali, že budou ve stavbě dále pokračovat. Hlasování bylo nutné z důvodu zvýšení očekávaných nákladů projektu v srpnu tohoto roku. Aby nebyla výstavba ukončena byl nutný souhlas minimálně 90 % vlastníků, přičemž Georgia Power vlastní 45,7 %, Oglethorpe Power 30 %, MEAG Power 22,7 % a Dalton Utilities 1,6%.

„Všichni jsme potěšeni, že jsme dosáhli dohody a že budeme pokračovat ve výstavbě bloků 3 a 4 elektrárny Vogtle, což je klíčové pro budoucnost Georgie v oblasti energetiky,“ uvedli v prohlášení vlastníci projektu.

V souvislosti s hlasováním se spoluvlastníci dohodli, že změní společnou smlouvu tak, že každý spolumajitel bude muset zaplatit svůj poměrný podíl na nákladech až do předpokládaných nákladů na dokončení ve výši 8,4 miliardy dolarů plus 800 milionů dolarů dodatečných nákladů na výstavbu, o které se projekt prodražil v srpnovém výhledu. Společnost Georgia Power bude navíc odpovědná za 55,7 % (respektive 65,7 %) veškerých dodatečných nákladů na výstavbu, které se budou pohybovat v rozmezí 800 milionů USD až 1,6 miliardy USD (respektive 1,6 miliardy USD a 2,1 miliardy USD). Zbylých 44,3 % (respektive 34,3 %) si dle výše podílů rozdělí ostatní spoluvlastníci.

„Přestože projekt čelil a bude čelit výzvám, my zůstáváme zavázáni k vzájemnému konstruktivnímu vztahu a zaměřujeme se na snížení rizik projektu a na splnění našeho závazku vůči našim zákazníkům,“ stojí dále v prohlášení.

První JE v USA za posledních 30 let

Bloky 3 a 4 elektrárny Vogtle se začaly stavět v roce 2008 a v současné době výstavba zaměstnává 7 tisíc lidí. Po uvedení do provozu se o ni bude starat přes 800 stálých zaměstnanců. V současné době je Vogtle jedinou jadernou elektrárnou v USA ve výstavbě a pokud bude dokončena, tak to bude také jediná jaderná elektrárna uvedená do provozu za posledních 30 let.

Blok 3 elektrárny Vogtle by měl být uveden do provozu v listopadu roku 2021 a blok 4 o rok později. Bloky stejného typu – AP1000 – jsou v současné době v různých fázích uvádění do provozu v Číně v elektrárnách Sanmen a Haiyang, a to i přesto, že se začaly stavět později.

Zdroj úvodní fotografie: Georgia Power