Ukončení výstavby JE Vogtle se nekoná, vlastníci chtějí pokračovat
Vlastníci projektu nové americké jaderné elektrárny Vogtle na konci minulého týdne odhlasovali, že projekt i přes zvýšené náklady neukončí a elektrárnu dostaví. Zároveň se dohodli na nové podobě sdílení zvýšených nákladů. Dva bloky Vogtle typu AP1000 jsou v současné době v USA jedinými jadernými reaktory ve výstavbě.
Všichni čtyři spoluvlastníci projektu jediné americké jaderné elektrárny ve výstavbě – JE Vogtle – jednomyslně odhlasovali, že budou ve stavbě dále pokračovat. Hlasování bylo nutné z důvodu zvýšení očekávaných nákladů projektu v srpnu tohoto roku. Aby nebyla výstavba ukončena byl nutný souhlas minimálně 90 % vlastníků, přičemž Georgia Power vlastní 45,7 %, Oglethorpe Power 30 %, MEAG Power 22,7 % a Dalton Utilities 1,6%.
„Všichni jsme potěšeni, že jsme dosáhli dohody a že budeme pokračovat ve výstavbě bloků 3 a 4 elektrárny Vogtle, což je klíčové pro budoucnost Georgie v oblasti energetiky,“ uvedli v prohlášení vlastníci projektu.
V souvislosti s hlasováním se spoluvlastníci dohodli, že změní společnou smlouvu tak, že každý spolumajitel bude muset zaplatit svůj poměrný podíl na nákladech až do předpokládaných nákladů na dokončení ve výši 8,4 miliardy dolarů plus 800 milionů dolarů dodatečných nákladů na výstavbu, o které se projekt prodražil v srpnovém výhledu. Společnost Georgia Power bude navíc odpovědná za 55,7 % (respektive 65,7 %) veškerých dodatečných nákladů na výstavbu, které se budou pohybovat v rozmezí 800 milionů USD až 1,6 miliardy USD (respektive 1,6 miliardy USD a 2,1 miliardy USD). Zbylých 44,3 % (respektive 34,3 %) si dle výše podílů rozdělí ostatní spoluvlastníci.
„Přestože projekt čelil a bude čelit výzvám, my zůstáváme zavázáni k vzájemnému konstruktivnímu vztahu a zaměřujeme se na snížení rizik projektu a na splnění našeho závazku vůči našim zákazníkům,“ stojí dále v prohlášení.
První JE v USA za posledních 30 let
Bloky 3 a 4 elektrárny Vogtle se začaly stavět v roce 2008 a v současné době výstavba zaměstnává 7 tisíc lidí. Po uvedení do provozu se o ni bude starat přes 800 stálých zaměstnanců. V současné době je Vogtle jedinou jadernou elektrárnou v USA ve výstavbě a pokud bude dokončena, tak to bude také jediná jaderná elektrárna uvedená do provozu za posledních 30 let.
Blok 3 elektrárny Vogtle by měl být uveden do provozu v listopadu roku 2021 a blok 4 o rok později. Bloky stejného typu – AP1000 – jsou v současné době v různých fázích uvádění do provozu v Číně v elektrárnách Sanmen a Haiyang, a to i přesto, že se začaly stavět později.
Zdroj úvodní fotografie: Georgia Power
Mohlo by vás zajímat:
Řekl bych, že se bloky Vogtle staví až od roku 2013 , nikoli 2008 jak uvádí článek. Pokud tedy budou dokončeny 2021,22 tak by to nebylo zas tak špatné. Stavěly by se stejnou dobu jako v Číně. Potíž je v nákladech, nyní 27 mld. USD. Nevěřím, že budou tyto náklady dodrženy , počítám s překročením 30 mld. USD a prodlužením doby stavby o 1 až 2 roky minimálně. V USA to začíná být s atomem mizerné. Z maximálních 104 US reaktorů jim počet klesl na 98 a dalších asi 10 reaktorů bude zavřeno v dohledné době. Flotila US reaktorů je už "hodně stará" ,čekají je mohutné náklady s produžováním životnosti ze 40 na 60 let.
USA, usa... husa.
To to teda dopracovali.
Těch 30 let kralování po vítězství na Sovětským svazem je v podstatě vnitřně rozložilo.
Přitom imigrace tam byla pořád vysoká, ale asi moc upřednostňovali sexuální menšiny a podobné na úkor odborných dělníků a stavbařů.
Ano zatímco Čína giganticky staví /mosty, letiště, přístavy, elektrárny, dálnice, železnice, města,...atd/ tak USA se spoléhají na služby - "finančnictví, turistika, ....". Věřím spíše v ony - " materiální hodnoty" vytvořené v potu tváře stovkami milionů dělníků, než v čachry na finančních trzích, které prý také - "přinášejí hodnoty". Pan Bakala je u nás příkladem amerického přístupu, nezaměstnává patrně nikoho ,ovšem nějak zázračně - "vyrobil své miliardy zisků" - přeléváním jedné hromádky elektronických peněz na druhou hromádku. V Číně dnes stojí a pracuje 50 % všech stavebních jeřábů světa ,vysokoškolští studenti tam proto chodí z velké čáti studovat právě technické obory . V USA je zase hodně právníků, ekonomů, politologů, novinářů, .... Uvidíme co bude mít větší budoucnost. Já osobně věřím, že USA už svůj vrchol překonaly. Mnoho lidí tam si to ovšem zatím neuvědomuje.
Tak snad to nejsou státem vydržované firmy jak ČEZ a když na to mají to proč ne, ať si staví.
Georgia Power staví za extra poplatek, který vybírá z každé spotřebované kWh v Georgii, jsou/donedávna byli zákonem garantovaný monopol, na tu JE mají 30% daňový kredit a státní záruku na úvěr.
Tak to se nedivím že je nic netlačí k dodržení termínů a rozpočtu, když mají své jisté ať dělají co dělají. Ale divím se občanům v USA že si to nechají líbit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se