Ukrajina chce do roku 2026 vyrábět jaderné palivo, plánuje i jeho export
Ukrajina hodlá do tří let vyrábět vlastní jaderné palivo. Ministr energetiky Herman Halušenko uvedl, že v dlouhodobějším horizontu je cílem také vývoz palivových souborů do dalších zemí.
Haluščenko při návštěvě závodu, kde se bude jaderné palivo vyrábět řekl, že Ukrajina je jednou z prvních zemí, která diverzifikovala dodávky jaderného paliva, což umožnilo upustit od jeho nákupu z Ruska."Naším společným úkolem s americkými partnery je co nejdříve vyrobit vhodné typy paliva, abychom Rusko z trhu s jaderným palivem vytlačili," dodal Halušenko
Ukrajinský ministr energetiky Herman Halušenko a prezident ukrajinské společnosti Energoatom, Petro Kotin, při návštěvě ukrajinského závodu na výrobu jaderného paliva. Zdroj: Energoatom
Vyjádřil také naději, že by se Ukrajina v budoucnu mohla stát dodavatelem jaderného paliva například pro Českou republiku, Slovensko, Finsko a Bulharsko.
Nezbytná spolupráce se zahraničními partnery
Před dvěma lety společnost Energoatom zahájila proces vlastní výroby jaderného paliva. Na výrobní lince podniku budou specialisté společnosti vyrábět palivové komponenty s využitím technologie Westinghouse. Tyto komponenty se budou ve švédském závodě Westinghouse používat pro výrobu jaderného paliva, které se používá v ukrajinských jaderných elektrárnách, uvedl Petro Kotin, prezident společnosti Energoatom.
"Plánujeme do tří let zahájit na Ukrajině kompletní výrobu jaderného paliva. Rok 2026 je termín, kdy budeme schopni sami vyrábět naše ukrajinské palivo z komponent vyrobených zde. Prvky, které nebudeme schopni vyrobit, nakoupíme od našich partnerů," dodal.
Uran separovaný od odpadní horniny ve formě oxidu (U3O8) je základní surovinou při výrobě jaderného paliva. Je známý především pod názvem "žlutý koláč".
Společnosti Energoatom a Westinghouse spolupracovaly na diverzifikaci jaderného paliva pro ukrajinské jaderné elektrárny ruské konstrukce již před začátkem války. Odklon od paliva TVEL (Rosatom) byl po zahájení ruské invaze na Ukrajinu urychlen a všechny kontrakty na ruské palivo byly ukončeny.
Energoatom a kanadské Cameco podepsaly dohody o dodávkách uranu
Prezident společnosti Energoatom, Petro Kotin, a prezident kanadské společnosti Cameco, Tim Gitzel, se potkali ve Velké Británii, aby podepsali významné dohody o spolupráci. Dohody zahrnují dodávky ukrajinského uranu a výrobu paliva pro jaderné elektrárny na Ukrajině.Dvoustranná dohoda předpokládá, že společnost Cameco v letech 2024 až 2035 svými dodávkami pokryje 100 % spotřeby přírodního hexafluoridu uranu pro devět jaderných reaktorů společnosti Energoatom (Rovno, Chmelnycká JE a Jižní Ukrajina). Tyto elektrárny po dobu trvání smlouvy spotřebují přibližně 15,3 milionu kgU ve formě UF6. Druhá dohoda se týká prodeje ukrajinského uranu do Kanady, přičemž konverzi uranu zajistí společnost Cameco.
Podpis dvoustranných dohod mezi zástupci společností Cameco (Tim Gitzel) a Energoatom (Petro Kotin). Zdroj: Energoatom
Tyto dvě dohody připravují půdu pro uzavření třetí dohody o dodávkách konkrétního množství uranových produktů.
"Spolupráce se společností Cameco je pro Energoatom strategická a nezbytná. Společně s Westinghousem navíc pokračujeme v přechodu na západní standardy. Rozvoj domácí jaderné energetiky je možný pouze díky spolupráci s našimi zahraničními partnery," sdělil Kotin.
Jaderné elektrárny pomohly Ukrajině „přežít“ tuto zimu
Zmíněné strategické dohody jsou podle ukrajinského ministra energetiky otázkou národní bezpečnosti Ukrajiny.
„Žijeme v podmínkách každodenních útoků na energetický sektor ... ale díky stabilnímu provozu jaderných elektráren jsme tuto zimu přežili a již druhý měsíc máme dostatek výrobních kapacit," dodal Herman Halušenko, který se setkání zúčastnil online.
Chmelnická jaderná elektrárna, Ukrajina. Zdroj: Energoatom
Pro společnost Cameco se jedná o jeden z největších a nejdůležitějších kontraktů.
"Jsme vděční, že můžeme být v jaderném sektoru partnery společnosti Energoatom a Ukrajiny. Naše týmy společně pracovaly na tom, abychom dospěli k podpisu těchto dohod a uzavřeli spolupráci minimálně do roku 2035. Cameco pomůže Ukrajině udržet si energetickou nezávislost a díky dodávkám našeho jaderného paliva zajistí vaší zemi elektřinu,“ řekl Gitzel.
Mohlo by vás zajímat:
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Z čeho by ho asi tak vyráběla. Obohacený uran nemá ani náhodou a zirkoniové materiály také ne. No dříví ale je tam zničeno mraky.
Obohacený uran budou mít zajištěný díky smlouvě s Urenco.
Hovoří se pouze o Cameco, a to je přírodní uran. A co mezinárodní záruky nad stepnymi materiály. Navíc WEC, který sotva přežívá tak tak po uzavření JE na západě si bude vyrábět konkurenci. Sám se snaží urvat kde se co dá, aby vůbec přežil.
Že se v tomto článku hovoří pouze o Cameco neznamená, že se v jiném nehovoří o Urenco: "Ukrainian nuclear power company Energoatom and Urenco Group have reached an agreement on long-term cooperation in the area of enriched uranium supplies for Ukrainian nuclear power plants starting in 2026, Ukrainian media reported, citing an Energoatom announcement on Telegram." Píšou to dokonce i v ruských médiích: interfax. com/newsroom/top-stories/86297/
WEC sotva nepřežívá, ta společnost je v zisku a navíc do ní nedávno majetkově vstoupilo právě Cameco.
Že se v tomto článku hovoří pouze o Cameco neznamená, že se v jiném nehovoří o Urenco: "Ukrainian nuclear power company Energoatom and Urenco Group have reached an agreement on long-term cooperation in the area of enriched uranium supplies for Ukrainian nuclear power plants starting in 2026..." Odkaz bude po schválení.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Po válce pokud bude Ukrajina nebo její část samostatně existovat , tak se bude jednat o velmi zadluženou zničenou zemi. Je pravděpodobné, že většina lidí do 30 let z této země odejde pryč. Zejména ti co něco umí utečou okamžitě jak se otevřou hranice.
Ukrajina bude po vítězné válce místem rychlého rozvoje a růstu. Prostorem velkých příležitostí.
Ukrajinský vůdce má velké plány :-)
Ti kluci ukrajinský tam neukazují "Uran separovaný od odpadní horniny ve formě oxidu", ale káď s kvasem a vrchní koláč, která se tam udělal, to znám taky...
Nejsou to kluci ukrajinští, tento ilustrační obrázek je z Kazachstánu: Kontejner naložený oxidem uranu v dole Khorasan-1. Oblast jižního Kazachstánu, 24. dubna 2009.
Tak ilustrační obrázek....to jsou tedy ty ukrajinské sny...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se