Domů
Jaderné elektrárny
Vláda chce podle Fialy zmírnit negativní dopady dostavby Dukovan na okolí
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ
Zdroj: ČEZ

Vláda chce podle Fialy zmírnit negativní dopady dostavby Dukovan na okolí

Vláda chce zmírnit negativní dopady chystané dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech na Třebíčsku na okolní obce a města a naopak udělat z této strategické investice výhodu pro celý region. Novinářům to řekl premiér Petr Fiala (ODS) po dnešní návštěvě dukovanské elektrárny a jednání s představiteli tamní samosprávy i podnikatelů. Například na trvalé i dočasné dopravní stavby stát v příštích letech vyčlení téměř 14 miliard korun. Vypracuje také studii o dopadech stavby na zaměstnanost či životní prostředí v okolí elektrárny, výsledky by měly být na podzim.

Premiér uvedl, že dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech bude bezpochyby přínosná pro celou republiku. Má být ale současně příležitostí k dalšímu rozvoji také pro obce a města, kterých se bezprostředně dotkne. Tak obrovský projekt podle něj potřebuje spolupráci všech, kterých se týká, aby bylo možné odstranit možná rizika a omezit negativní dopady stavby. „Všichni si uvědomují, jak je důležité věnovat se těm dopadům na region, na oba kraje,“ řekl.

Podle hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka (ODS a STO) bude potřeba připravit trasy pro přepravu nadrozměrných dílů pro nový dukovanský blok, a také trasy na přepravu materiálu a osob. Uvedl, že kraj by měl z avizovaných skoro 14 miliard korun dostat na tyto trasy v součtu okolo čtyř miliard korun. Jihomoravský kraj by měl na stejný účel dostat 2,3 miliardy korun, doplnil jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Výstavba v Dukovanech bude mít podle Schreka i další úskalí. „Potřebujeme připravit naše území z hlediska zaměstnanosti, bydlení, bezpečnosti, veřejných služeb, zdravotnictví,“ řekl hejtman. Uvedl, že podle předpokladu by na Třebíčsko mohlo v příštích deseti letech přijít kvůli přípravě nových bloků a jejich výstavbě 3000 až 5000 lidí. Někde budou muset žít, mít lékaře, případně školy pro děti, dodal.

Odstavení jaderných elektráren Německo
Ilustrační foto

V tendru na stavbu nového bloku v Dukovanech předložily nabídky francouzská EDF, korejská KHNP a americká společnost Westinghouse. Vláda pak vyzvala už jen dva uchazeče – EDF a KHNP – k předložení závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně, a to do poloviny dubna. Fiala předpokládá, že vláda o vítězi tendru rozhodne v polovině tohoto roku. První reaktor by měl být v Dukovanech spuštěný v roce 2036.

Pro financování strategických investic zvažuje stát za jasně garantovaných podmínek využít i peníze z penzijních fondů, případně peníze pojišťoven. „To jsou volné prostředky, které by bylo možné využít právě k přípravě těch důležitých infrastrukturních a energetických staveb,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Vysočině.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
josef zak
26. březen 2024, 17:24

Napadla me hned dve porekadla "Kdyz ptacka lapaji…", "Slibem nezarmoutis". Elektrarna stoji desitky let a prinos videt neni (oranzova hriste a par zateplenych skolek jsou drobne, ktere nepocitam). Vzhledem k dosavadbimu pristupu cezu a statu by obce mely tlacit, vydirat, obstruovat a vytahnout z toho miliardy rocne.

Zdeves Pavel
26. březen 2024, 19:14

Jste hodně slepý. Elektrárna přímo, či nepřímo živí celý region.

josef zak
26. březen 2024, 19:36

Lidi, co tam pracuji, zivi jejich prace. To nejsou zadne penize navic pro region. Ze zisku, ktery dukovany tvori, ma region drobne. Slepy nejsem, tak dobre vidim, ze takovych jako vy je zde plno.

Karásek
27. březen 2024, 11:06

Jak se dá nějaká situace lživě ohnout. Ty dopravní stavby kvůli těm obřím reaktorům nebudou výhodou, ale zničí krajinu. Jinak nepotřebný obchvat, nebo spíš přechvat Třebíče zničí Libušino údolí. O předraženém radioaktivním monstru, které se má stavět netřeba se zmiňovat.

Emil
27. březen 2024, 11:36

Na představení, kde Karásek řidičům v Třebíči vysvětluje jak je obchvat nepotřebný, bych si snad i koupil lístky. Zvlášť po těch zácpách v minulém létě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se