Domů
Jaderné elektrárny
Westinghouse prodloužil kontrakt na dodávku jaderného paliva na Ukrajinu do roku 2025
Chmelnicka atomová elektrárna Ukrajina

Westinghouse prodloužil kontrakt na dodávku jaderného paliva na Ukrajinu do roku 2025

V pondělí 29. ledna společnost Westinghouse Electric Company oznámila prodloužení kontraktu na dodávku jaderného paliva ukrajinské státní společnosti Energoatom. Na základě nově podepsané smlouvy bude prodloužen současný kontrakt až do roku 2025.

Na Ukrajině je v současné době v provozu 15 jaderných bloků ve 4 jaderných elektrárnách. Těmi jsou Rovenská JE, Záporožská JE, Južnoukrajinská JE a Chmelnycká JE. Všechny tyto bloky jsou tlakovodního typu, konkrétně třináct z nich typu VVER 1000, dva poté VVER 440. Celkový instalovaný výkon těchto zdrojů přesahuje 13 GWe.

Provozovatelem všech elektráren je státem vlastněná společnost Energoatom. Většina jaderného paliva je nakupována z Ruska. Nicméně v rámci aktuální politické situace a snah o zvýšení energetické bezpečnosti je část paliva nakupována také od společnosti Westinghouse.

Současný kontrakt s americkou společnosti, vlastněnou japonskou Toshibou, nicméně končí na začátku roku 2021. Obě zúčastněné strany se tak nyní dohodly na jejím prodloužení.

„Prodloužení tohoto kontraktu upevňuje pozici Westinghouse jako strategického partnera Energoatomu a demonstruje naši schopnost podpořit Ukrajinu v jejich snahách o diverzifikaci energetiky. Podmínky nového kontraktu, konkrétně náš plán zajistit některé komponenty pro palivové soubory od ukrajinských dodavatelů, ještě více posílí naši spolupráci s Ukrajinou, cituje tisková zpráva José Emetrio Gutiérreze, prezidenta společnosti Westinghouse.

Ukrajinský provozovatel jaderných elektráren spolupracuje se společností Westinghouse od roku 2005. V té době byly dodány zkušební palivové soubory pro Južnoukrajinskou jadernou elektrárnu.

Jaderné palivové soubory budou vyrobeny a sestaveny v závodě Westinghouse ve švédském Västerås. Dodávky paliva v rámci nového kontraktu započnou v roce 2021 a budou tak přímo navazovat na končící současný kontrakt.

Zdroj úvodní fotografie: RLuts

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pavel Veselý
27. prosinec 2021, 22:09

No palivo od WEC především zachraňuje WEC. Dle vyjádření ukr. expertů ekonomický to bude tragédie. Palivo z RF se po užití odváželo zpět. Tady budou muset řešit skladování (vybudování skladu se prodražilo asi 3x) a konečné uložení použitého paliva bude obrovská položka se kterou se zatím nepočítá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se