Domů
Jaderné elektrárny
Zátěžové testy potvrdily možné prodloužení životnosti německých jaderných bloků
Jaderná elektrárna

Zátěžové testy potvrdily možné prodloužení životnosti německých jaderných bloků

Zátěžové testy přenosové soustavy potvrdily možnost prodloužit provoz dvou jaderných elektráren na jihu Německa. V zimě by tak mohly zamezit nedostatku energie, sdělily dnes agentuře Reuters zdroje obeznámené s výsledky testů, i když podle vlády ještě konečné výsledky k dispozici nejsou.

Německo má stále v provozu tři jaderné elektrárny, ale do konce roku mají být alespoň podle dosavadních plánů německé vlády uzavřeny. Koaliční vláda kancléře Olafa Scholze však zvažuje jejich ponechání v provozu kvůli energetické krizi s rostoucími cenami nedostatkového zemního plynu a dlouho nevídanou inflací po ruské invazi na Ukrajinu.

Stresové testy podle zdrojů Reuters ukázaly, že dva jaderné bloky na jihu Německa, Isar 2 a Neckarwestheim 2, by mohly zabránit krizovému vývoji, kdy by například uhelné elektrárny nevyráběly dostatek proudu a byla by vysoká poptávka po elektřině například z Francie. Třetí jaderná elektrárna v dolnosaském Emslandu nebyla testům podrobena.

O ukončení provozu jaderných elektráren v Německu rozhodla už předchozí vláda kancléřky Angely Merkelové. Popudem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Ponechání jaderných elektráren v provozu však není populární u Zelených, kteří jsou jedním z koaličních partnerů Scholzových sociálních demokratů (SPD). Vládní zdroje Reuters řekly, že koalice, jejíž součástí je ještě liberální FDP, by měla o záležitosti jednat v sobotu.

Šéf energetické společnosti E.ON Leonhard Birnbaum magazínu Der Spiegel řekl, že nevidí žádné technické překážky pro bezpečné pokračování provozu reaktoru Isar 2. „Mohli bychom technicky bezpečným způsobem pokračovat v provozu zařízení. Je průběžně kontrolováno,“ ujistil Birnbaum. Druhou testovanou elektrárnu Neckarwestheim 2 provozuje společnost EnBW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
intfor
2. září 2022, 20:12

Testy prenosove soustavy testuji stabilitu soustavy, odolnost a potrebu zdroju. Netestuji stav technologii v elektrarne, nutnost udrzby zarizeni elektrarny atd. Takze spise rekly, ze soustava by bez techto zdroju byla zranitelnejsi.

Emil
2. září 2022, 22:43

Stav technologií v elektrárnách je známý i bez zátěžových testů. Jejich dalšímu provozu po konci tohoto roku technicky ani legislativně nic nebrání, kromě jednoho zákona, který by se musel novelizovat.

intfor
2. září 2022, 23:10

Věřím tomu, že úderem půlnoci 31.12.2022 najednou technicky nezkolabují. Ale jinak těch informací je minimálně veřejně neznámých hodně. Jak dlouho vydrží palivo, případně s jakým poklesem výkonu. Jak rychle by byli schopni sehnat nové palivo. Kdy by bylo nutné udělat odstávky kvůli údržbě. Jak rychle by byli schopni nasmlouvat firmy, které již s takovou údržbou nepočítaly. Jak to mají se zaměstnanci, kteří už plánovali odchod jinam (nejen v elektrárně, ale i u mnoha externích dodavatelů). Jak je to s ekonomikou prodloužení... Bez nějaké pořádné analýzy a detailu je informace o tom, že mohou pokračovat i po konci roku, sice pravdivá, ale dost neurčitá.

Emil
2. září 2022, 23:35

U každého reaktoru je to jiné, ale minimálně do jara palivo vydrží všude. A o to jde teď především. Nevěřím tomu, že by zelení ministři hospodářství a životního prostředí povolili delší provoz nebo nákup nového paliva.

Pokud jde o firmy a zaměstnance, elektrárna je tak jako tak potřebuje i po jejím odstavení. A s ekonomikou prodloužení je to tak, že když se tyto elektrárny stavěly, stály jedna v přepočtu na dnešní peníze zhruba tolik, kolik dnes stojí elektřina, kterou jsou schopny vyrobit za pět měsíců provozu...

intfor
3. září 2022, 08:06

Tak pokud jste tim prodlouzenim myslel par tydnu, nebo mesicu, tak ano.

Emil
3. září 2022, 08:24

Myslel jsem především tuto zimu, víc podle mě není v Německu z ideologických důvodů reálné, i když technický stav reaktorů je umožňuje provozovat ještě několik desetiletí. Jen by se muselo objednat palivo, což se asi nestane (rád bych se mýlil).

Karásek
2. září 2022, 22:17

Konečně pochopte, že jaderný šrot už skoro nikde nechtějí.

Ivan Švančara
2. září 2022, 22:52

skoro nikde kolem Kojčic.

Jaroslav Studnička
3. září 2022, 09:00

Podobně smýšlející "experti" jako Karásek dostali energetiku, tam kde je, tedy Rusovi na vidle...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se