Po zprovoznění 6. bloku je elektrárna Hongyanhe největší čínskou jadernou elektrárnou
Šestý blok čínské jaderné elektrárny Hongyanhe v provincii Liaoning vstoupil do komerčního provozu. Jedná se o druhý blok reaktoru ACPR-1000 postavený v rámci druhé fáze výstavby elektrárny.
23. června dokončil domácí tlakovodní reaktor o výkonu 1061 MWe sérii testů trvajících 168 hodin. Ačkoliv musí společnost CGN ještě získat potřebná povolení a dokumentaci, blok může být považován za komerčně provozovaný.
Výstavba celé elektrárny byla rozdělena do několika fází. První fáze výstavby zahrnovala 4 bloky tlakovodních reaktorů CPR-1000 a začala v srpnu 2009. První dva bloky vstoupily do komerčního provozu v letech 2013 a 2014. Komerční provoz zbylých dvou bloků první fáze výstavby elektrárny následoval vždy s odstupem jednoho roku.
Pracovníci ve velínu šestého bloku elektrárny Hongyanhe Zdroj: CGN
Druhá fáze výstavby elektrárny zahrnuje 5. a 6. blok elektrárny s pokročilými reaktory ACPR-1000. Výstavba pátého bloku začala v březnu 2015 a šestého bloku v červenci stejného roku. Pátý blok je v komerčním provozu od července minulého roku a nyní jej doplnil i 6. blok.
Proces spouštění reaktoru začal zavážením paliva do aktivní zóny, které bylo dokončeno na konci března tohoto roku. První kritičnosti reaktor dosáhl 21. dubna a pro výstup elektřiny byl blok připojen již druhého května.
Společnost CGN poznamenala, že při nyní provozovaných 6 blocích je elektrárna Hongyanhe největší čínskou provozovanou jadernou elektrárnou. Zároveň je tento elektrárenský komplex třetím největším na světě s celkovým výkonem 6710 MWe.
Roční výroba těchto šesti reaktorů může dosáhnout až 48 TWh elektřiny a zajistí tak 20 % celkové spotřeby elektřiny v provincii Liaoning. Díky provozu této jaderné elektrárny tak bude ušetřeno až 14 milionů tun uhlí, což bude mít pozitivní vliv na snížení emisí uhlíku o přibližně 40 milionů tun ročně.
Jádro v Číně
Hlavním impulzem pro budování jaderné energetiky v Číně bylo znečištění ovzduší. První jaderná elektrárna v Číně byla zprovozněna v roce 1993 a přešla do komerčního provozu v roce 1994. Jednalo se o blok Daya Bay 1 v provincii Guangdong a koncept francouzského reaktoru M310 o výkonu 944 MWe.
Po úspěšném přechodu šestého bloku elektrárny Hongyanhe do komerčního provozu nyní společnost CGN spravuje provoz 26 bloků s celkovou instalovanou kapacitou 29 380 MWe. Celková instalovaná kapacita jaderných reaktorů v Číně dosahuje 52 150 MWe, přičemž je dalších 20 600 MWe ve výstavbě.
Všechny reaktory v Číně jsou založeny na západní technologii tlakovodních reaktorů, přičemž jsou tyto koncepty upravovány, modifikovány a modernizovány. Velkou výhodou Číny je její nyní kompletní dodavatelský řetězec veškerých technologií a je tak plně soběstačná jak při výrobě jaderných reaktorů, tak při jejich provozu.
Čínská politika, obchodní snahy a výzkum se zaměřují nejen na export technologie do zahraničí, ale také na problematiku uzavřeného palivového cyklu a tvorbu dalšího štěpného materiálu.
Čínský experimentální rychlý reaktor CEFR Zdroj: CNNC
Uzavřený palivový cyklus není možné zavést bez využívání rychlých množivých reaktorů, které nyní Čína provozuje pouze na experimentální úrovni. Rychlý experimentální reaktor CEFR je v provozu od roku 2010. Tepelný výkon reaktoru je 65 MW a elektrický výstupní výkon dosahuje 20 MW. Tato technologie byla dodána ruskou společností OKBM Afrikantov. Na základě zkušeností s tímto reaktorem nyní probíhá vývoj a výstavba výkonnějšího reaktoru CFR-600, jehož výstavba probíhá od prosince 2017.
Mohlo by vás zajímat:
mame sa co ucit od ruskych muzikov a cinskych pozieracov ryze, ked dokazu postavit blok za 7 rokov
Na Číňany bylo 7 let hodně. Běžně staví kolem 5 let.
A co teprv ze na kazdej dokoncenej reaktor postavej 10-15GW vetrnych a 15-20GW fotovoltaickych elektraren
Podívejte se na strukturu energetiky v číně . Tam je OZE marginální a tedy neovlivnuje trh . Navíc většina OZE je tam vodní a tedy spolehlivá. To je zásadní rozdíl oproti německu , které nám tak brutálně devastuje energetiku .
Čína bohužel selhává ve svých jaderných plánech, což je na úkor snižování růstu emisí. Zdá se, že ani v Číně nezaznamená jádro žádný dlouhodobý úspěch a bude kopírovat vývoj v západních zemích.
Proč myslíte, že selhává v plánech? Po fukushime se na to podívali a řekli jen reaktoru 3 generace. To mi přijde velmi rozumné. Plány se trochu zmenšily, ale to se čeká. Plán byl 70GW v 2025, to dle výstavby vypadá že bude, další cíl je 150GW na 2035(cca 15% vyrobené elektřiny).
Na vetrnichich a solárech není nic špatného - pokud neohrožují stabilitu sítě. Jen super, že je cina vyrábí a staví.
Čína má supply chain pro reaktory, umí je dělat dle plánu a v určeném rozpočtu. Má nejlepší program 4 generace s prototypy (msr, HTGR). Zkusila i mensi pwr modulární reaktor, ale nevypadá finančně konkurenceschopný. Hualing Two se má začít stavět v 2024 a být za 4 roky a $2000/kW výkonu (overnight cost) - 25% snížení ceny. To je konkurenceschopné větru ($1,300 USD per kw kapacity a faktor využití 30% + vydrží to jen 20 let) a spolehlivé.
Hlavní problém je stavba reaktorů ve vnitrozemí, zatím jsou všechny na pobřeží.
západ : korupce, plýtvání, diversita , afirmativní akce , politická korektnost, změna energetické strategie každé 4 roky podle toho co za ignoranty se zrovna náhodou dostane k moci .. stavba jaderné elektrárny 15 let a děsivě předražená
východ(Rusko a Čína) : efektivita , realismus , odpovědnost, vize .. stavba jaderné elektrárny 5 let a mnohem levněji
..hádejme komu patří budoucnost
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se