Domů
Komoditní trhy
Chevron i ExxonMobil mají díky růstu cen energií za čtvrtletí rekordní zisky
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Chevron i ExxonMobil mají díky růstu cen energií za čtvrtletí rekordní zisky

Komoditní trhy
3 komentáře
29. červenec 2022, 15:25
ČTK

Americké ropné společnosti ExxonMobil a Chevron vykázaly díky růstu cen energií ve druhém čtvrtletí rekordní čisté zisky. Chevron zisk meziročně více než ztrojnásobil na 11,6 miliardy dolarů (téměř 279 miliard Kč), zisk Exxonu pak činí 17,9 miliardy (430 miliard Kč) a meziročně se téměř zečtyřnásobil.

Poptávka po energiích se v posledních 12 měsících prudce zvýšila. Ceny ropy a zemního plynu letos vzrostly na mnohaletá maxima, protože západní sankce proti hlavnímu vývozci Rusku stlačily už tak nedostatečně zásobený globální trh. Ceny pohonných hmot prudce vzrostly kvůli kombinaci pandemických uzávěr, protiruským sankcím a vývozním kvótám v Číně, které snížily kapacitu rafinerií. Statistika však ukazuje, že tempo růstu několika ekonomik začíná zpomalovat, což má potenciál výrazně snížit poptávku.

Výsledky Exxonu překonaly i jeho nejlepší čtvrtletí roku 2008, kdy cena severomořské ropy Brent dosáhla vrcholu na 147 USD za barel, a také jeho nejlepší čtvrtletí v roce 2012. Tehdy podnik vydělal 15,9 miliardy USD, především díky prodeji majetku v Japonsku a položkám souvisejícím s daněmi.

Chevron posílil očekávání, že by v příštích měsících mohl zvýšit odkup akcií. Objem peněz určených na tyto účely zvýšil z deseti na 15 miliard USD za rok. Posílení programu odkupu akcií oznámily tento týden i evropské energetické giganty TotalEnergies a Shell.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Maly Jarda
29. červenec 2022, 17:01

To je jen náhoda .. asi jako když má americký Pfitzer dolarové stalimiardové zisky z experimentálního nevyzkoušeného léku na chřipku který vnutili celému světu pod hrozbou násilí

Lukáš
29. červenec 2022, 20:13

Antivaxerov, odporcov a dezolatov spaja jedna vec...vysoke sebavedomie a nizka inteligencia :)

To ze nieco priniesli pre ludstvo a aj na tom zarobili je v poriadku, niesu predsa dobrocinna organizacia ale firma, ktorej majitelia chcu vidiet zisk ako v kazdej inej firme a navyse vyplacaju pekne dividendy :)

Turby
29. červenec 2022, 21:59

problem je spise v tom az extremne nasilnem nuceni. a nakonec i v nepravdivych tvrzenich o neskodnosti a o ucinnosti. byt to dobrovolne, nikdo nerekne ani slovo.

sam mam 3 davky, a po nich chronicky zanet prstnich slach v dlanich. jednu dlan uz z pulky neotevru a treba na motorce se uz v zivoteve neprojedu. a to mam slusnou sbirku.

to k tem ne moc inteligentnim antivaxerum.. obvykle clovek zjisti, ze ten kdo urazi ostatni, nebyva sam zrovna nejostrejsi tuzka v penalu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se