Domů
Komoditní trhy
Druhá ze dvou potrubních linek plynovodu Nord Stream 2 se začala plnit plynem
Plynovod Nord Stream
Zdroj: Nord Stream

Druhá ze dvou potrubních linek plynovodu Nord Stream 2 se začala plnit plynem

Komoditní trhy
41 komentářů
17. prosinec 2021, 17:46
ČTK

Druhá ze dvou potrubních linek dokončeného plynovodu Nord Stream 2, který po dně Baltského moře spojil Německo s Ruskem, se začala plnit plynem. Oznámila to dnes stejnojmenná společnost, která sídlí ve Švýcarsku a která plynovod provozuje. Německo zatím kontroverznímu plynovodu nedalo povolení k zahájení provozu, mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit ale řekl, že průtahy nejsou výsledkem politického ovlivňování.

„Stejně jako první úsek bude i ten druhý úsek postupně naplňován plynem, aby se vytvořily potřebné zásoby a tlak,“ uvedla společnost Nord Stream 2 AG.

Dodala, že práce na druhé lince před zahájením provozu byly dokončeny a že integrita plynovodu je zajištěna.

Německý energetický regulační úřad v listopadu zastavil proces certifikace plynovodu s tím, že konsorcium bude muset v Německu založit dceřinou společnost, aby splnilo evropské předpisy pro regulaci energetického sektoru. Ve čtvrtek úřad uvedl, že v první polovině příštího roku plynovodu zelenou patrně ještě nedá.

Mluvčí německého ministerstva hospodářství dnes zdůraznil, že Nord Stream v lednu ještě nebude moci prodávat žádný plyn z nového plynovodu. Bezpečnost dodávek podle něj stále zaručují zásobníky plynu. Šéf energetického výboru dolní komory ruského parlamentu již dříve uvedl, že si je naprosto jist, že plyn začne proudit v lednu.

Nord Stream 2 čelí kritice ze strany Spojených států a některých evropských zemí, podle nichž chce Moskva tento plynovod využít jako geopolitickou zbraň ke zvýšení závislosti Evropské unie na Rusku. Trasa plynovodu navíc obchází Ukrajinu, která tak zřejmě přijde o poplatky za tranzit ruského plynu.

Evropa letos zažívá prudký růst cen zemního plynu. Moskva se v této souvislosti stala terčem obvinění, že se omezováním dodávek plynu snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému schválení provozu plynovodu Nord Stream 2. Rusko taková obvinění odmítá a poukazuje na faktory, které k růstu cen plynu výrazně přispívají. Vedle vysoké poptávky je to i růst cen zkapalněného zemního plynu (LNG), který Evropa dováží z mimoevropských oblastí.

Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Dříve vybudovaný podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(41)
Asd
17. prosinec 2021, 18:49

Němci by ten plynovod měli zprovoznit co nejdříve, aby se mohli zastabilizovat ceny energií. Jinak vysoké ceny budou obrovskou zátěží jak pro lidi, tak i pro ekonomiku.

Turby
17. prosinec 2021, 23:09

Nezprovozni. Nejdrive v cervenci. Tedy pokud do toho zeleni a spol. nehodi vidle.

Josef
18. prosinec 2021, 00:16

Tady je vidět síla byrokracie. Každý týden co ten plynovod není zprovozněn naskakují Německu ohromné škody z vysoké ceny plynu a Rukso vydělává. Přesto Němci sami sobě blokují levnější plyn.

Carlos
18. prosinec 2021, 00:28

Zajímavé že problémy nebyly dokud ta trubka nebyla hotová. Půlka světa Německu říkala že se na to má vykašlat, že z té trubky budou akorát problémy.

Neposlechlo.

Kvůli tomu teď může Rusko vydírat půlku Evropy. A mimochodem bych se vůbec nedivil kdyby současné soustředění armády u hranice s Ukrajinou bylo v návaznosti právě na očekávaný provoz NS2. Dokud ten neběží, tak si přece jenom nemohou dovolit otevřenou válku, ty trubky by šly het první a s nimi i příjmy.

Jan manca
18. prosinec 2021, 06:34

Pokud budu mít nové auto, ještě bez papírů, neprihlasene, a budu zatím využívat taxi, omezim cesty jen na ty nezbytné a budu moci odložit, odloží na dobu až budu moci využívat vlastní auto s nižšími provozními náklady při mou přepravu. Myslím že podobně uvažují rusaci s přepravou plynu.

A co se týče ruské armády, mluví se ze Rusové chtěj napadnout Ukrajinu ale ukrajinský prezident pokud se nepletu sliboval že vyřeší ten problém na východě a oproti nedávné době je ukrajinská armáda lépe vyzbrojena a vycvičena, už by ten donbas a luhansk asi dali. Tak mě napadá zda tam ta ruská armáda není naopak aby odstrasil od toho aby si Ukrajina udělala na svém uzemi pořádek voj. silou.

sabi
18. prosinec 2021, 07:56

Přesně! Kapacita stávajících rour je dostatečná, aby pokryla potřebu Evropy.

Carlos
18. prosinec 2021, 11:43

No pokud se budete chovat jako firma stejně jako v případu s taxíkem, tak nakonec s Vámi nebude chtít nikdo obchodovat. Ona je jedna věc to dělat jako soukromá osoba, druhá jako dodavatel něčeho. Každopádně tu trubku byl čert dlužný.

Co se odstrašení ve vnitřní záležitosti státu týká, nevím jestli najdeme nějaký precedent v rámci Evropy, který by nebyl problematický, nebo neskončil krvavě. Co chce Rusko, v případě zahájení operace proti těm dvěma územím dělat? překročí hranici a začne se tam angažovat a vnitřní záležitost, občanskou válku, změní v regulérní mezinárodní konflikt? Pokud to skončí dobře, tedy tak že se totálně nezničíme, tak by pravděpodobně na Rusy mimo Rusko čekal odsun jako na Němce. Tentokrát to nikdo nebude tolerovat jako v případě podněsteří.

Luděk Novotný
18. prosinec 2021, 16:57

Problémy nastaly jen kvůli té půlce světa a jejímu uvalování nesmyslných sankcí na plynovod atd. A nejvíc do toho kecá Ukrajina s Polskem, kterým do toho ani trochu nic není.

Pokud jde o to vydírání, o čem to přesně mluvíte? Rusko dodá vše podle dohod. To se obraťte na své spojence v USA, na Norsko nebo Alžírsko, ať zvýší dodávky plynu do Evropy. Ale to se jim moc nechce, že?

Carlos
18. prosinec 2021, 17:26

Za co jsou ty sankce, snad víte, ne? Tak až zmizí důvod k jejich existenci, tak zmizí i ty.

Rusko několikrát v průběhu letoška již omezilo objem plynu, který jde potrubím, několikrát i k nule. To asi nasmlouvané nebylo, že?

A ohledně Alžírska a dalších... whatabautismus. Ale asi ideální doba na to přestat škudlit každý cent a zvýšit dovoz z oblastí které jsou nezávislé na přepravě přes Rusko, stejně jako soustředění se na výrobu biomethanu a maximalizaci využití zdrojů dostupných zde.

miro novak
18. prosinec 2021, 17:57

Carlos, citim v tvojich prispevkoch logicke lapsusy.

Luděk Novotný
18. prosinec 2021, 18:03

Jestli vím, za co jsou sankce? Každé malé dítě přece zná důvod pro sankce. Ten nejtrapnější a nejhloupější důvod, národní bezpečnost USA. Naprosto směšné.

Přiznám se, že nevím, kolikrát už Rusko snížilo objem plynu na nulu v potrubích, podstatné je, že vždy dodalo nasmlouvané množství a to taky udělalo.

A whataboutismus? Tak bych to nenazýval, ale i kdyby ano. Nebylo by toho třeba, kdyby se státy jako USA, Ukrajina, Polsko a další nestaraly o věci, které jim ani trochu nepřísluší.

Proti úplnému odklonu od ruského plynu nic nemám. Jen bude všechno o stovky procent dražší a nemyslíte, že kdyby to bylo tak jednoduché, tak by se to už dávno stalo?

Carlos
18. prosinec 2021, 21:59

Aha, takže obsazení Krymu se nestalo, podpora separatistů, se nestala a neděje, kybernetické útoky a dezinformační válka, kterou tu předvádíte, se neděje... aha... No dobře, no...

Josef
19. prosinec 2021, 00:07

Pokud jste to ještě nepochopil pak Rusko plenili Francouzi pak 2x Němci. Západní Evropa se vždycky snažila zničit Rusko. Ukrajina v Nato neznamená nic jiného než nástupní prostor pro invazi do Ruska to si Rusové nikdy nenechají udělat stejně jako USA si nenechali udělat jadernou mocnost z Kuby. Pokud Ukrajina neustoupí a bude chtít do Nato pak bude zničena. Rusko totiž není v žádném případě schopné odvrátit konvenční útok Nato, protože Nato má násobně více vojáku i techniky než Rusko Ukrajina v Nato znamená v podstatě velké riziko jaderné války, protože Rusové musí použít svoje jaderné zbraně jako první jinak nemají proti materiální a převaze Nato šanci. Našem zájmu tedy v žádném případě není, aby Ukrajina vstoupila do Nato. Bylo osudovou chybou, že Rusko nedostalo od Nato záruky že se tak nestane. USA svojí agresivní politikou proti Rusku schválně ohrožují Evropu to jejich jediný způsob jak si tady udržet vliv, pro nás by bylo mnohem lepší udělat pakt s Ruskem a stát se díky tomu supervelmocí pro Rusko by to bylo také výhodné mělo by na západě přítele a Američany bychom vykázali tam kam patří tj. do Ameriky.

Carlos
19. prosinec 2021, 01:19

Josefe,

co by Západ dělal s Ruskem, resp. tím územím? Konsolidovat jej, dát jej do použitelného stavu by nejspíš ekonomicky položilo celý Západ. V poslední době války moc nefungují ani jako způsob jak si zajistit levné zdroje. Nějaké představy ze strany Ruska že se jej snaží NATO obklíčit a napadnout mi spíš připadají jako psychologická projekce.

1. světovou válku z toho vynechte, to byl normální konflikt, zbývá prásklý malíř pokojů a francouzský skrček, v obou případech to byli megalomani s touhou po světovládě a asi si mysleli že jsou Alexandr Veliký, nebo Julius César. Což rozhodně není dnešní situace v Evropě. Francouzské malíře pokojů a prásklé skrčky k moci už nepouštíme, pokud vím.

Jadernou mocnost z vás nedělá to že si necháte zaparkovat jaderné střely na dvoře, to z vás dělá tak maximálně cíl a užitečného idiota, ale mocnost ne.

Luděk Novotný
19. prosinec 2021, 10:56

Carlosi,

co by Západ dělal s ruským územím? Je to nejbohatší území na této planetě a vy se hloupě ptáte, co by s ním dělal? Západ by měl především konsolidovat svá území, nicméně Západ ekonomicky už položený je. Státy mají obludné dluhy, nejsou schopné si na sebe vydělat, ale to nebyly vlastně nikdy.

Nevím, proč z toho výčtu vynecháváte 1. světovou válku, byl to prostě další případ, kdy Západ napadl Rusko a těch případů bylo mnohem víc, než bylo uvedeno v předešlém příspěvku. Pokud jde o skrčky a malíře, nějak se Vám to celé plete dohromady, jednou je to prásklý malíř, pak najednou francouzský malíř. Trochu si to ujasněte.

Pokud jde o užitečné idioty, s tím se dá souhlasit. V Evropě jich je, od Británie, Německa, Itálie, Turecka. Ty všichni slouží jako užiteční idioti ve prospěch USA. Ale pořád je tam paralela s rozmístěním raket na Kubě a nacpání Ukrajiny do NATO. A snad si vybavujete, jak USA vyváděly v době Karibské krize. Proti tomu, co teď dělá Rusko, je naprosto směšné.

Dušan
18. prosinec 2021, 06:19

Ak by boli Nemci boli padnutí na hlavu a splnili priania Putina a pretlačili cez úrady nasilu schválenie NS-2 ... tak na druhý deň majú od Putina ďaľší zoznam požiadaviek .... Ukrajinu, Gruzínsko ... atď. .... možno by si požiadali i o novú vládu v Čechách ... lebo táto sa im veľmi nezdá ...

Rusi berú ústupok ako slabosť a signál, že môžu požadovať viac.

Richard Vacek
18. prosinec 2021, 06:39

Potřebu dostatku plynu má snad Evropa a ne Rusko. Pokud se ale EU hodlá dobrovolně střelit do vlastní nohy, Putin za to nemůže. O plyn je zájem v Číně, plynovod Síla Sibiře už funguje a pokrývá zhruba čtvrtinu Čínské poptávky. Plynovod Síla Sibiře 2 bude v roce 2028 a povede přímo z nalezišť, na které je napojena EU.

Turby
18. prosinec 2021, 09:03

O NS2 vubec nejde. Kapacity jsou i ted dostatecne a ne zcela vyuzite.

Luděk Novotný
18. prosinec 2021, 17:08

Vždyť v pořádku, ať to neschvalují. Ale ať si pak Němci, potažmo Evropa nestěžují na vysoké ceny plynu nebo případný nedostatek plynu. Můžou se obrátit na svého diktátora v USA.

Další nesmysl, že Putin by požadoval Ukrajinu a Gruzii? Na Němcích? Co s tím mají Němci společného? Naprosto absurdní.

petr
19. prosinec 2021, 21:05

Svatá pravda Dušane!

Byl jsem tam v letech 1985-86 a pak před dvěma roky. Je to imperiální národ co respektuje pouze USA, protože se jich opravdu bojí, nás berou za vazaly a podlidi, jenom Němce trochu berou vážně, ale ani ty zcela neberou...

Třešňák
18. prosinec 2021, 16:48

Německo nemůže nic dělat. Právní subjektivitu při strategickém rozhodování má Amerika do roku 2028. Potom budou zplaceny reparace a Maršaluv plán za 2 světovou.

Ivan Novák
18. prosinec 2021, 22:27

Smlouvou 4+2 byla ukončena okupační správa a obnoveno Německo jako plně suverenní subjekt mezinárodního práva. Jestli někomu něco snad dluží, s tím nesouvisí. Na druhou stranu, nesouvisí s tím ani ceny plynu, ty vyplynuly z hlouposti a malé předvídavosti obchodníků na obou stranách (ani drahý dodavatel se neraduje, když jeho odběratel začne mít komplexní, na celou společnost dopadající potíže).

Jaroslav Loudil
18. prosinec 2021, 18:10

V Doněcké a Luhanské republice žijí Rusové, kteří v Ukrajině žít nechtějí. Nelíbí se jim tam. Asi jako se Kosovcům kdysi nelíbilo v Srbsku. Aby se mohli Kosovci vytrhnout ze Srbska a udělat si vlastní republiku , tak létaly US bombardéry B-52 s bombami pro Bělehrad i přes naše území a Havel to nazýval , že prý :"Láska a pravda opět jednou zvítězila, nad lží a nenávistí". A když se bomby na civilisty v Srbsku sypaly ,tak tvrdil, že je to prý tzv. :"Humanitární bombardování". Civilistů tam zheblo asi 1500.

V otázce východní Ukrajiny tak samozřejmě má pravdu Putin. Když "mohlo Kosovo", tak může i Doněck a Luhansk. Jeto stejný případ.

Pokud bude opravdu Ukrajina přijata do NATO, bude to zcela unikátní situace ! Část území tohoto státu NATO budou tvořit dvě separatistické republiky s ruským obyvatelstvem. No, když může být členem NATO Turecko s Erdoganem, tedy veskrze totalitní a nedemokratická země , může zřejmě do NATO každý. Také Gruzii za časů Saakašviliho chtěla paní Condolíza Ricceová a G.W.Bush J.r. do NATO a objímali se s ním v televizi a líbali. Saakašvili nyní sedí doma v base, kde vyfasoval za podvody 6 let. NATO - "vytahuje z rukávu" opravdu zajímavé figury" !

Dušan
18. prosinec 2021, 20:45

Tak Kosovo a "Novorusko" sú úplne iné prípady. V Kosove sa vzbúrili miestni, ktorí dlhodobo nesúhlasilo byť v Srbsku (napriek opakovanému mýtu nikdy Kosovo srbské nebolo a k Srbsku sa pričlenilo až v rámci balkánskych vojen pred 1.SV.)

Ozbrojený konflikt v "Novorusku" rozpútala ruská armáda a domáci tam robia viac menej len komparz .... zle platení ...

Aj tento týždeň sa ukázal ďaľší dôkaz toho, že je to plne v réžii Putina ... ruský súd odsúdil nejakého dôstoníka za okrádanie zásobovania ruských jednotiek na Ukrajine ....samozrejme rýchlo to zmizlo, ale svet sa nad "neexistenciou" ruskej armády v "Novorusku" zas len pobavil ...

PS A termín "humanitárne bombardovane" je taký istý "fakt" ... ako "A predsa sa točí" ....

Luděk Novotný
18. prosinec 2021, 21:30

Nijak rozdílné případy to nejsou. Ale Kosovo bylo rozhodně víc srbské než Doněcká a Luhanská oblast ukrajinská. Obě tyto oblasti byly připojeny k Ukrajině jen v rámci SSSR.

Ivan Novák
18. prosinec 2021, 23:02

Podobně Krym, prostě bylo praktičtější obhospodařovat toto území starého Ruska suchozemsky z Ukrajiny, třeba kvůli dodávkám sladké vody, než stavět most přes Azov, proto ho Nikita Sergejevič převedl. Třeba Oděsa v historické Ukrajině vlastně taky nebyla, za Bohdana Chmelnickeho prostě ještě neexistovala a příslušný kus země patřil Turkům. Na druhou stranu, RF smluvně zaručila neporušitelnost ukrajinských hranic a pak tu smlouvu nedodržela. Kdyby to vykoupili pomocí dohody, jako kdysi naopak prodali Aljašku, protestoval by málokdo. Pacta sunt servanda.

Carlos
19. prosinec 2021, 00:47

Tak počkat, Krym zase tak staré Ruské území není.

Dále bych si dovolil upozornit na to že tam byl totální b*del, ale nebudu dále urážet poměrně důležité instituce, a před vznikem Ukrajinské SSR existovala jak Ukrajinská lidová republika se kterou po krátké roztržce jednala vláda Krymu o připojení. Každopádně Ukrajina už tehdy nárokovala celé území vč. tzv. Novoruska. To dostala. Jenže součástí té gubernie byl zase svého času i Krym.

Z našeho pohledu chápání států a uspořádání prostě máme problém a nepasuje nám to na naše koncepty. Kdy jsme tu měli naposledy polodivoké území bez pevné správy? V 10. století? Myslím že ani to ne. Pro nás má Morava, Čechy, Bavorsko, Horní/Dolní Rakousy... nějaký pevný obrys a dohledatelnou historii, vlády, správu, armády... Na východ od Karpatského oblouku jsou jenom nějaké řídce osídlené pláně na kterých naše koncepty prostě havarují. Už jenom to že si tam lítali a dodnes můžou lítat kozáci, což je jakási polodivoká poloarmáda na kmenovém principu je pro nás těžko pochopitelné. Řešit co komu patřilo před rokem 1917 nedává smysl, všechno to byly nějaké gubernie Carského Ruska. Řešit jestli Novorusko a Krym jsou historicky Ruské je jako hádat se o tom která dědina má patřit historicky do kterého okresu. (Prozradím, za posledních sto let se to několikrát překreslovalo) To nedává smysl. Popravdě asi i ten Váš Bogdan Chmelnický je směrodatnější než gubernie Carského Ruska.

Něco směrodatného k tomu jak má vypadat Ukrajina máme tak až od toho rozpadu Carského Ruska.

Ivan Novák
19. prosinec 2021, 09:49

Chtěl jsem upozornit na tu smlouvu, ve které byla novodobá hranice Ukrajiny uznána výměnou za odvoz postsovětských jaderných zbraní. Na existenci termínu Nové Rusko pro územní zisky Kateřiny (rozené von Anhalt-Zerbst) jsem pozapomněl, to se omlouvám. S možnostmi sebeurčení etnik je to tam vskutku pestré, nejen u Tatarů (kdysi samostatný chanát), ale, třeba, až do 18. století tam žili rodilí mluvčí vizigotštiny, to by mohl být teď argument pro Švédy nebo Španěly...

Luděk Novotný
19. prosinec 2021, 10:49

Carlosi,

Krym je rozhodně víc ruské území než ukrajinské. A pokud jde o Donbas, tedy konkrétně Doněckou oblast a Luhanskou oblast, tyto oblasti Ukrajině nikdy nepatřily, až jak píši, byly formálně k Ukrajině připojeny v rámci SSSR.

A že si Ukrajina něco nárokovala? To klidně mohla.

Vaše fanatická nenávist vůči Rusku, neměl byste se s tím léčit? Aspoň trochu.

Carlos
19. prosinec 2021, 15:04

No právě, ta smlouva, celkem by mne zajímalo jak to s ní z pohledu mezinárodního práva je, jestli, i po tom rozsudku, vpravdě tragikomickém, ruského soudu, je stále platná, nebo událostmi roku 2014 byla zrušena a tedy si Ukrajina smí pořídit jaderné zbraně... To že si tam strčili pětiminutovou republiku Krym, není ani fíkový list, to je tak stéblo trávy z kroketového hřiště královny Alžběty. Každopádně ta, na rozdíl od nějakého příslibu nerozšiřování NATO, který nebyl dán, existuje na papíře.

Myslím že jestli se něčeho Rusové bojí, tak je to to že se práva na sebeurčení začnou domáhat různé neruské republiky, Češčensko, například, nebo že ostatní národy začnou proti Rusku uplatňovat stejnou politiku jakou ono uplatňuje proti mnoha bývalým územím SSSR. Podněsteří, Donbas, nebo Jižní Osetie. Takový ten stihomam který se objevuje u lidí a skupin, kteří něco ukradli a pak se pořád obávají že jim to taky někdo ukradne.

Carlos
19. prosinec 2021, 16:30

Novotný, nezlobte se ale to že si Rusko něco nárokuje je putna, mezinárodní smlouva,kterou se rozhodlo dobrovolně podepsat jasně říká že to území je Ukrajinské, nikoliv Ruské. S Vaší logikou by bylo OK, kdyby se ve Vídni zprčili a šli obsadit Valticko a Vitorazsko, To jsou území která byla Rakouská mnohem déle než Česká mohli bychom zase začít s Polskem válčit o Těšínsko, to by bylo taky OK, že? (Československo tehdy vyhrávalo) To bylo taky jenom administrativně rozděleno, navíc cizí mocí, ještě navíc blbě přes Těšín...

A co se Krymu týče, tak ten byl k Rusku opětovně připojen násilím po několika letech samostatné existence. A když jsme u toho tak Rusifikace Krymu je až záležitost sovětské éry po roce 1926, do té doby tvořili 33 - 46 % celkové populace. Jo, po druhé světové je tam skok nahoru, ale mizí celá jedna skupina obyvatel - Tataři, která se objevuje ve sčítání až po dvaceti letech v počtu 0.2 %, divné je že skoro přesně o jejich počet roste počet Rusů, a do toho 79. počet Tatarů rostl až na více než 12 % v roce 2014. Krym byl Ruský ve smyslu národnostním tak možná 90 let... A bůh ví kolik z těch "Rusů", bylo skutečně Rusů a kolik jich to uvádělo jenom aby se vyhnuli problémům. Zejména za Stalina.

A k referendu, dělalo se v momentě kdy byl Krym obsazený a mám fakt pochybnost že by 96 % hlasů při 42 % neruského obyvatelstva bylo pro. Ale ono je to vlastně celkem jedno, ono když děláte referendum, o připojení k nějaké zemi, v momentě kdy tam je armáda té země, tak to není možné uznat.

A jinak, není pomalu rok, aby Rusko nedělalo někde v okolí b*rdel, nešaškovalo s plynem, nebo neprovádělo vlivové operace, které pak mají za následek škody i ve vzdálenějších zemích, například zde, nebo na Slovensku.

Peppa
18. prosinec 2021, 21:20

3 měsíce života pod Putinem a budou chtít zpátky na Ukrajinu.

Jaroslav Loudil
19. prosinec 2021, 11:32

TO : Carlos

On ten "novodobý bordel" v národech a státním uspořádání existoval zcela nedávno i v naší slavné ČSR ! Tatíček Masaryk /moc se mu neklaním/ stvořil r. 1918 své "dílko" s pomocí vítězného Západu na poraženém Rakousko - Uhersku. "Splichtil" dohromady něco, co nazval demokratickou republikou , ve které ovšem držel pouze násilím přes 3 miliony Němců , 1 milion Maďarů a asi 100 000 Poláků na Těšínsku. Bylo to novodobé Rakousko- Uhersko v "kapesním vydání". Pak se to ovšem začalo brzy "drolit". Po roce 1933 Němci stále více hulákali, "Nach Reich !!" , až se jim to za 5 let povedlo. Během 6 let co tu vládli nám pak vyvraždili mj. všechny Židy. Po válce jsme své 3 miliony německých spoluobčanů odsunuli pryč a asi také půl milionu Maďarů. SSSR nám r.45 zase sebral Zakarpatskou Ukrajinu, jelikož tam žili Ukrajinci.jelikož tam zase žili Ukrajinci . No a nakonec se r. 1992 trhli i Slováci, že chtějí svůj vlastní stát. Co tedy zbylo z Masarykovy ČSR 1918 ??? po 75 letech ?? Jenom - "ohlodaná kost". Z našich spoluobčanů v republice jsme nejdříve přišli o Žǐdy, pak o Němce a Maďary , pak o Ukrajince a nakonec i o Slováky. Takže jsme nakonec "etnicky čistá enkláva" Čechů a Moravanů , kterou už "neinfikují" jiné národy svou přítomností.

P.S. Takže bych se situaci na Ukrajině nesmál ! Tam právě řeší to, co jsme my řešili v období 1945 -1992. = "Tvorba etnicky čistých území" , možná při tom více střílejí, ale to už je prostě Východ. Krym i Doněck, Luhansk budou jednou etnicky čisté, jako je nyní po všech peripetiích čistá naše ČR. Kurdové v zemi NATO Turecku také brečí, že chtějí svůj vlastní stát, Katalánci ve Španělsku také - tam jejich vůdci dokonce vyfasovali 20 let vězení.

Carlos
19. prosinec 2021, 17:22

Jednou z podmínek vzniku Československa bylo to že to bude demokratický stát, to se udrželo až do toho 38. roku. Polsko, Německo, Maďarsko, se zvrhly v autoritářské režimy, SSSR nepočítám, to byl zvrhlý stát od počátku. Co vím, tak po počátečních potyčkách, mimochodem za přispění třeba Rakouských Rakušáků, to celkem fungovalo do momentu než v Německu došel k moci malíř pokojů a ekonomická krize do Československa, následně nebyla vláda s to nijak kontrovat jednomu bývalému bankovnímu úředníkovi, t.č. učiteli tělocviku...

Podkarpatská Rus byl podobný případ jako Krym, obsazení, prozatímní parlament s loutkovou vládou a jednostranné připojení...

Rozpad Československa byl jenom, z velké části, důsledek uchvácení moci komunisty ve 48. a následné okupace v 68. bez těchto událostí by nevznikly prerekvizity k, pokud vím protiústavnímu, rozdělení republiky. Na druhou stranu s tím co se na Slovensku dělo je ten rozpad ta lepší varianta pro vývoj.

Dovolím si Vás upozornit, že nacionalismus je jenom nástroj některých politiků k tomu jak se apelem na nejprimitivnější pudy a rozdělováním sousedů dostat k moci. Mnohonárodnostní státy tu fungovaly 5 tisíc let, národnostní jsou tu tak 200-250 let a od té doby si kvůli tomu že někdo mluví prvním jazykem takovým a jiný makovým řežeme hlavy a střílíme se, čert nám to byl dlužen.

mindi
19. prosinec 2021, 08:05

Na OTE šly ceny denního trhu silně dolů. Je schopen k tomu někdo něco říci? Je to počasím nebo čím?

Emil
19. prosinec 2021, 09:51

V Německu začalo foukat + je víkend.

Milan Vaněček
19. prosinec 2021, 11:42

ad mondi: trochu fouká, OZE dělají přes 50% německé výroby + Německo to nespotřebuje a hodně vyváží = cena musí jít dolů, ráno byla 22 EUR/MWh

feliz navidad
19. prosinec 2021, 12:08

Takže ta laciná energie z OZE, jak tu neustále tvrdíte, byla tento týden dokonce celé dvě hodiny?

Milan Vaněček
19. prosinec 2021, 12:29

Němci mají stále hodně málo off shore VtE. Až je postaví (plánují to), tak to bude vypadat jinak, uvidíte.

Pitomost je že zavírají předčasně staré elektrárny dříve než postaví nové. A chudým zemím tím hodně zdražují elektřinu, pro ně je zdražení málo významné,

bohatý stát to zatáhne.

Ivan
20. prosinec 2021, 10:25

takže když budou mít hodně off shore VTE, budou mít daleko víc energie po té dvě hodiny týdně jo? to se mi ulevilo...

Petr Benda
19. prosinec 2021, 15:00

Není vlastně dobré mít další potrubí, kdyby se muselo některé opravovat?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se