Emisní povolenky se obchodovaly až pod 15 EUR/t, COVID-19 nutí prodávat povolenky z bezplatné alokace

DomůKomoditní trhyEmisní povolenky se obchodovaly až pod 15 EUR/t, COVID-19 nutí prodávat povolenky z bezplatné alokace

Cena emisních povolenek se v průběhu pondělí propadla až pod 15 EUR/t CO2. Hlavní kontrakt s dodávkou v prosinci letošního roku se na těchto úrovních obchodoval naposledy v polovině roku 2018. K propadům zřejmě přispěla i současná situace a probíhající příděl bezplatných povolenek.

Současná situace na akciových a komoditních trzích se již podstatně promítla i do cen emisních povolenek. Ta sice delší dobu odolávala tlaku negativního sentimentu a ještě 10. března letošního roku se obchodovala stabilně nad 24 EUR/t CO2, v posledních dvou týdnech se ale propadla o více než třetinu své hodnoty.

Pouze za pondělí se cena hlavního sledovaného kontraktu propadla v průběhu dne o více než 7 %. Důvody propadu souvisí především s předpokladem horší výkonnosti ekonomiky a s tím spojenou nižší průmyslovou výrobou a spotřebou energie. Vzhledem k tomu, že se již nyní opatření proti šíření onemocnění COVID-19 začínají na spotřebě elektřiny významně odrážet, bylo pouze otázkou času, kdy se k propadům akcií přidají i povolenky.

Vývoj ceny emisní povolenky za poslední rok (kontrakt Dec 2020).

Za současným propadem cen ovšem může být ještě další negativní faktor – členské státy totiž již nyní bezplatně rozdělily cca 3/4 plánovaného ročního přídělu bezplatných povolenek pro vybrané průmyslové sektory. Jak Německo, tak i Francie bezplatně přidělily více než 84 % emisních povolenek. Naopak Finsko nebo Španělsko zatím nerozdělily žádné emisní povolenky.

Tlak na cenu vyvíjí prodej bezplatně přidělených povolenek

Někteří obchodníci s emisním povolenkami, které citoval zahraniční internetový portál Montelnews.com, uvádějí, že této situace někteří příjemci povolenek využili. V současné složité situaci, kdy některé podniky mohou mít problémy s aktuálními peněžními toky, se tyto podniky rozhodly část svých bezplatných povolenek prodat na trhu, čímž sice získaly finanční prostředky, ale současně vytvořily další tlak na tržní cenu povolenek.

Tato situace může vést k paradoxnímu scénáři – pokud stejné společnosti budou muset část svých potřeb pokrýt na konci roku, může se jejich cena s koncem roku opět vyšplhat výše. S ohledem na to, že nejvíce obchodovaným kontraktem je prosincový kontrakt, je možné, že na konci roku budou tyto společnosti povolenky dokupovat a naopak tlačit cenu povolenky k vyšším úrovním.

Tento rok by navíc měl být zajímavý ještě tím, že provozovatelé zařízení, pro které jsou přidělovány povolenky bezplatně, nebudou moci využít pro pokrytí emisí za rok 2020 bezplatné alokace roku 2021. Zpětné využití bezplatné alokace je zpravidla možné díky tomu, že bezplatně jsou povolenky přidělovány již v únoru, ale povolenky za předchozí rok se odevzdávají až ke konci dubna. Tento přístup uplatnění povolenek ze současného období na období předchozí (též nazývaný borrowing), ovšem není možný při přechodu mezi jednotlivými fázemi obchodování (čtvrtá fáze začíná 1. ledna 2021).